• 15 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הצגת גורל הגר"א!

יצירת המופת מאת יואב מיכאלי

הסתיים

22.11 - 23.11

משעה 20:30

באר שבע

באר שבע תיאטרון הפרינג' אנילביץ' 15, העיר העתיקה באר-שבע

₪ 60

₪ 60 ערב המופע: 70 ₪ רכישה מוקדמת באתר: 60 ₪ חייל / סטודנט: 50 ₪

מידע נוסף:

גורל הגר"א הינו טקס קבלי עתיק סודי ומסתורי העובר מרב לבנו בין חכמי ירושלמים. הוא אסור ומבוצע לעיתים רחוקות מאוד, ורק בעתות חרום ומצוקה גדולים מאוד. כדי להפיל את הגורל זקוקים לספר תורה עתיק הכתוב בשני טורים. במהלך הטקס שואלים שאלה, פותחים את הספר באקראי וסופרים שבע לכאן-ושבע לכאן והפסוק שנופל בגורל הוא התשובה.
המופע נוצר בהשראת הפלת הגורל המפורסמת ביותר שבוצעה על ידי הרב אריה לוין (רב האסירים), דמות מופלאה ומיסטית של צדיק ירושלמי: בלילה ירושלמי קר בדצמבר 1950, לאחר תחינות חוזרות ונשנות של ההורים השכולים של מחלקת הל"ה, שגופות בניהם הועברו זה עתה מגוש עציון להר-הרצל וששניים עשר מהנופלים לא זוהו - ולא היה אפשר לקבוע איזו מצבה להניח על איזה קבר.

בהפלת הגורל נכחו חמישה - שני נציגי ההורים השכולים, הרב לוין, בנו וחתנו. הם צמו וטיהרו את עצמם כל אותו היום, שהרי הפלת הגורל תלויה בטוהר של מי שמפיל אותו. בערב, הדליקו שניים-עשר נרות נשמה ואמרו תהילים כל הלילה, ובשעה שתיים-עשרה בדיוק, בשעה ש"נפתחים שערי השמיים", החל הרב לוין להפיל את הגורל...אחת עשרה פעמים שאל "מי קבור בחלקה זו וזו?", פתח את הספר וספר פסוקים - ובכל פעם הפסוק שיצא הכיל את שמו המפורש של אחד הנופלים. אחת עשרה פעמים! כל הנוכחים הנדהמים הבינו שהתרחש דבר מה שלא ניתן להסבירו...
בתום הטקס כתב הרב לוין פרוטוקול המפרט את פרטי האירוע המדהים ואת תוצאות הגורל והעבירו למשרד הביטחון.

על ההצגה:
בהשראת סיפור מופלא וטרגי זה, נוצרה היצירה החזותית הנוגעת בנקודה זו מכיוונים שונים כנקודה מכוננת הקושרת את המיתוס היהודי (הטקס הקבלי) ומיתוס מכונן באתוס הציוני (סיפור הל"ה) ומעניקה לגיטימציה דתית וממד של קדושה לנופלים ולאידיאלים אותם הם מייצגים. היה זה רגע ייחודי בו הנרטיב הציוני והנרטיב היהודי מצאו נקודת השקה כה חזקה ודרמטית שהשפעתה ניכרת עד היום.

דרך סדרה של דימויים בימתיים חזותיים מולטי דיסציפלינריים, משחק ללא מילים,  תנועה, מוזיקה, תאורה והקרנות וידיאו מתקדמות, הנעים על הגבול בין "קולנוע חי על במה" לבין "תיאטרון קולנועי", בשפת הבמה הייחודית והמתפתחת של אנסמבל עיט מבית היוצר של תאטרון הפרינג' ב"ש, יפרשו על הבמה הסיפור המדהים והשאלות הרבות אותן הוא מעלה. שאלות על אמונה, על אלוהים, על הקרבה, על שכול ועל מיתוסים.

מחיר קופה בערב המופע: 70 ₪
רכישה מוקדמת באתר: 60 ₪
חייל / סטודנט / גימלאי: 50 ₪

להזמנות: 08-6466657 או באתר התיאטרון החדש  www.fringeb7.co.il

קרדיט צילום התמונה: סלי פטל.

אירועים שיעניינו אותך...
הסתיים

קופיקו חוגג 70 בהצגה

מחיר מיוחד

09.08|₪ 85| באר שבע

הסתיים

האריה שאהב תות

בסינמה סיטי

05.07|₪ 59| באר שבע

הסתיים

קרן פלס

08.02|₪ 159| באר שבע