• 27 יולי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אירופה לא רעדה: חצי טרנר שאג, אך פיינורד ניצחה את באר שבע 0-3

הרחקה של חנן ממן לקראת סיום המחצית וחילוף שגוי של ברק בכר, גמרו את הסיפור של הפועל באר שבע באירופה. הקבוצה חטפה, במבצרה המאיים, שלושה שערים מהדהדים ללא מענה. תחי הליגה!

חנן ממן חזר להרכב. היה טוב, עד שהורחק והרג את המשחק (צילום: באדיבות הפועל ''תדיראן'' באר שבע)

רבים מאוהדי הפועל באר שבע ויתרו על המשחק הערב עם ההולנדים, בהנחה שאין סיכוי ממשי לעבור את פיינורד אחרי הפסד 0-3 ברוטרדאם בשבוע שעבר ולהעפיל לשלב הבתים בליגה האירופית, אבל מאמן הקבוצה ברק בכר שידר שהוא לא מוותר כלל וכלל ושהכל אפשרי בכדורגל.

יחד עם זאת, בכר ידע היטב: "יהיה קשה, מול קבוצה מצוינת שנמצאת בכושר טוב, אבל יש פה חבר'ה שמסוגלים להכל. אנחנו חייבים שהאיצטדיון יהיה מלא ושהקהל יתמוך בנו, כי בלי זה לא נוכל לעשות את זה. אם כל הדברים יתחברו לנו, נוכל להרעיד את כל אירופה. יש רצון לעשות פה משהו מיוחד, הרבה זמן טרנר לא חווה משהו מפתיע. אנחנו רוצים שכל טרנר ירעד". טרנר שלם לא רעד, רק חצי ממנו, כי החצי השני פשוט היה ריק מאדם...

במישור המקצועי, באר שבע חסרה את הקשר-חלוץ ההולנדי שלה נייג'ל האסלביינק, בשל צבירת שלושה כרטיסים צהובים והחלוץ המרכזי בן שהר הוזנק להרכב התקפי, שלא נראה כמוהו עדיין העונה.

בן שהר מול פיינורד. הרבה יותר טוב מקאריו (צילום: באדיבות הפועל ''תדיראן'' באר שבע)​​​​​​​

למרות ש"יש להם התקפה קטלנית", כדברי בכר, הוא הציב בהרכבו קשר התקפי על חשבון הגנתי, את חנן ממן וצירף גם קשר 50/50 את נאור סבג, כדי שיהיה מי שיכניסו כדורי עומק לג'ימי מארין ובן שהר. ה"גרזנים" עדן שמיר ודוד קלטינס ישבו על ספסל המחליפים.

המאמן כנראה הגיע לתובנה שהחלוץ הספרדי חוסה אנחל קאריו לא יכול להגיע למצבים ולכבוש ולכן הוציא אותו מהסגל למשחק היום, כשהמשמעות היא ברורה להמשך: הספרדי בדרך החוצה מהקבוצה, אולי לטובתו של החלוץ הברזילאי של הפועל חדרה, לוסיו מריניאו.

מנגד, מאמן פיינורד, יאפ סטאם האגדי, התכונן להסתערות מצד באר שבע וחשש ממזג האוויר בנגב: "יהיה חם מאוד, תהיה מעט רוח במגרש, זו אחת הסיבות שבאנו מוקדם לישראל. אנחנו צריכים לשתות, לאכול ולצרוך סוכר, כדי שתהיה לנו מספיק אנרגיה. נצטרך לדעת להתמודד עם זה גם במהלך המשחק, מה שאומר שיהיו רגעים שניתן ליריבה לשלוט בכדור ונצטרך להיות חכמים".

ג'ימי מארין רודף אחרי פיינורד בטרנר. הם בשלב הבתים, אנחנו סיימנו (צילום: באדיבות הפועל ''תדיראן'' באר שבע)​​​​​​​

באיצטדיון היה קהל קטן, אבל איכותי, שעודד נמרצות בתיאום בין היציעים והניף שלט באנגלית, שהעביר מסר חד וברור: "נילחם עד אשר זה יסתיים"... האוהדים החרישו אוזניים באיצטדיון, כנראה "נדלקו" מהמסר שהעביר להם בתקשורת המאמן, ברק בכר.

בעידודו של הקהל, שחקני באר שבע אכן הסתערו ופתחו את המשחק בקצב מהיר, במטרה ברורה להבקיע שער מוקדם וכבר בדקה הרביעית שוגרה בעיטה למסגרת והושגה קרן. בן ביטון הכניס לעומק הרחבה את רמזי ספורי, שבעט חזק, אך השוער ההולנדי התעופף והדף לקרן, ליד האוהדים שלו.

בדקה התשיעית התקפה נהדרת של באר שבע, שהחלה ברגליו של חנן ממן והסתיימה ברגליו. הוא שלח כדור עומק מדוד וארוך לבן ביטון ורץ לקדמת הרחבה, כדי לקבל פאס רוחב מביטון, אחרי שחלף על פני שחקן. ממן, שבא במרוצה, בעט פאס חד בנגיעה אחת, אך השוער בזינוק חתולי הדף לקרן נוספת.

דקה אחר כך היה זה שוער באר שבע ארנסטס שטקוס, שהציל גול ממצב של אחד על אחד מולו, זינק והדף בעיטה שטוחה מסוכנת והכדור הורחק במהרה. בדקה ה-12 היה זה הבלם לואיי טאהא שהציל כמעט מקו השער, בתום מתפרצת מסחררת של פיינורד, בתלבושת בצבעי טורקיז-צהוב.

בן ביטון. בישל ארבעה מצבים לגול וכמעט כבש בעצמו (צילום: באדיבות הפועל ''תדיראן'' באר שבע)​​​​​​​

המשחק היה דו-צדדי והמגן הימני בן ביטון המשיך לספק מסירות פז. ממרכז המגרש, בכדור חוזר מקרן, הוא הקפיץ קשתית למיגל ויטור לבד מול שוער, שנגח לרוחב לבן שהר, שהתמהמה בבעיטה ונבלם לקרן.

ביטון המשיך לנפק כדורים. בדקה ה-26 היה זה כדור חכם מקדימה לאחור לבעיטה ישירה מתוך הרחבה של נאור סבג הפנוי, כדור שטוח ליד הקורה והחוצה. בדקה ה-30 ביטון הראה שהוא גם יכול לבעוט בעצמו לשער, עשה זאת, אחרי הטעיה ברחבה ובעיטה מפתיעה ברגל שמאל, ששוב מצאה שוער דרוך כקפיץ, שהדף בזינוק.

דקה 41, כרטיס אדום לבאר שבע, לחנן ממן, לאחר שנגח בפניו של שחקן יריב, סמוך לרחבה, בזמן התקפה של פיינורד. מהפאול הזה, 16.5 מטרים אלכסונית מהשער, שטקוס התעופף והדף.

מיגל ויטור השחוק הערב. הוחלף ב-0-1, שומרים אותו לחדרה... (צילום: באדיבות הפועל ''תדיראן'' באר שבע)​​​​​​​

בתוספת הזמן, נפצע ולא יכול היה להמשיך המגן השמאלי שון גולדברג וברק בכר מיהר להכניס במקומו את דוד קלטינס ההגנתי. למה לא לעבור לשלושה בלמים ולהכניס את ניב זריהן ההתקפי, בעל רגל שמאל טבעית, במשחק שאתה חייב לכבוש שלושה שערים במינימום? 0-0 במחצית איכותית של הפועל באר שבע, עם 2-6 בקרנות, אך הקבוצה נותרה בעשרה שחקנים בלבד למחצית השנייה.

האדומים-לבנים תקפו לכיוון השער הדרומי ב-45 הדקות האחרונות, אל מול הר הגעש האדום, אבל התקפה ראשונה של פיינורד, מהצד של קלטינס, הפכה לגול, 0-1 להולנדים בדקה ה-46.

בדקה ה-49 ויתר בכר על הבלם השחוק שלו, מיגל ויטור הפורטוגלי, אולי כדי לשמור אותו לחדרה. במקומו הכניס את הקשר הבאר-שבעי תומר יוספי, שלא שיחק יותר מחודש, מאז הורחק בגביע הטוטו מול מכבי חיפה. למה לא הוכנס הבלם עמית ביטון?

דקה 52, 0-2. ההולנדים שוב ניצלו הגנה דלילה, הבלם החדש מרוואן קבאהא לא השכיל לסגור את מרכז הרחבה ובעיטה פשוטה שטוחה מהאמצע, מכ-18 מטרים, מצאה חור בינו לבין פינת השער של שטקוס.

בדקה ה-60 שטקוס הציל גול באינסטינקט בריא, אבל בדקה ה-61 כבר לא יכול היה מול חלוץ אימתני, שנפנף את מרוואן קבאהא בתוך הרחבה כאילו לא היה קיים ונעץ בעיטה חזקה היישר לרשת, 0-3 מהדהד.

כדי למנוע תבוסה עוד יותר קשה, חיזק בכר את החלק ההגנתי, על חשבון ההתקפי. החלוץ בן שהר הוחלף בדקה ה-63 בקשר עדן שמיר. שחקן ההתקפה, ניב זריהן, שהתחמם ממושכות, לא הוכנס הערב לשחק.

חצי השעה האחרונה הפכה ל'גארביג' טיים'. בדקה ה-79 רשמנו נגיחה למשקוף השער של שטקוס. בדקה ה-80 פנדל להולנדים, לאחר שנאור סבג הכשיל שחקן בלב הרחבה לפני שיגיע לשער, אך שטקוס הציל את הבעיטה.

זה נגמר "רק" ב-0-3, התבוסה הגדולה ביותר באירופה באיצטדיון טרנר, מאז נחנך לפני כמעט ארבע שנים והפסד ביתי ראשון באירופה מאז 7/12/17 0-2 לויקטוריה פלזן הצ'כית. בכל זאת, 0-6 בסיכום שני המשחקים מול פיינורד רוטרדאם מהולנד, הרבה יותר טוב מ-1-14 לפני 22 שנה מול רודה. באר שבע הודחה כעת בשלב הפליי אוף, פיינורד העפילה לבתים של הליגה האירופית, בין 32 הגדולות.

הרכב הפועל באר שבע וציונים של ברנז'ה: ארנסטס שטקוס 7; בן ביטון 8, לואיי טאהא 6, מיגל ויטור 6 (תומר יוספי-5-49), שון גולדברג 6 – נפצע (דוד קלטינס-5-45/1); מרוואן קבאהא 5, נאור סבג 6, חנן ממן 7 – הורחק - 41; רמזי ספורי 6, בן שהר 6 (עדן שמיר-63), ג'ימי מארין 6.

על ספסל המחליפים: אוהד לויטה; עמית ביטון; תומר יוספי; גל לוי, ניב זריהן.

לא בסגל: רז רחמים; אורן ביטון, שיר צדק, אור דדיה; ניייג’ל האסלביינק (שלושה כרטיסים צהובים), ראשיר פרקינס, נתי אסקיאס, מאור מליקסון (פצוע); חוסה אנחל קאריליו.

שפט: גדימינאס מאזלקה, מליטא, ביום חמישי 29/8/19, ב-20:30, במסגרת משחק הגומלין של פליי אוף הליגה האירופית.

כרטיס אדום לבאר שבע: חנן ממן (45/1).

כרטיסים צהובים לבאר שבע: נאור סבג (80), רמזי ספורי (81).

קהל: 9,107 צופים (מתוך 16 אלף מושבים), מהם רק כ-150 אוהדי פיינורד (מרביתם ביציע הצפון מזרחי), כולל ילדים מבתי ספר לכדורגל משדרות, מרחבים, חורה, אל קסום ואשכול, שהוזמנו בחינם, לאיצטדיון טוטו-טרנר בבאר שבע.

המשחק הבא, בזירה המקומית: ביום ראשון הקרוב, 1/9/19, בשעה 19:50, באיצטדיון טרנר בבאר שבע, מול הפועל חדרה, במחזור השני של ליגת העל.

ההרכב הפותח של באר שבע מול פיינורד בטרנר. המשחק האחרון באירופה לעונה הנוכחית (צילום: באדיבות הפועל ''תדיראן'' באר שבע)​​​​​​​

ערך מוסף: בהוראת הכרוז, בדקה השישית למשחק הוזכר מספר 6 שהתמוטט על כר הדשא ב-וסרמיל ונפטר בדיוק היום לפני 11 שנה, החלוץ הזמבי צ'סוואה אינסופואה, שזכה למחיאות כפיים. יהי זכרו ברוך.

ערך מוסף: ההגעה המוקדמת של פיינורד לישראל נוצלה היטב על ידי הנהלת הפועל באר שבע לתועלתה בצורה יוצאת מן הכלל. שני מפגשים מקצועיים נערכו בין המועדונים. אתמול התארח הצוות של פיינורד בפנימיית "ביתנו" לנוער בסיכון, אותה מלווה הפועל בשנים האחרונות. אנשי מחלקת הנוער וקשרי הקהילה העניקו סקירה לאורחים מהולנד אודות העשייה.

ערך מוסף: היום בבוקר נערך אימון משותף של ילדי מחלקת הנוער עם מאמני פיינורד רוטרדם. נשיאת המועדון, אלונה ברקת: "אני שמחה שהמשחקים שלנו באירופה מאפשרים לנו ליצור קשרים עם קבוצות רבות ביבשת, מה שבא לידי ביטוי ביומיים של אנשי פיינורד בישראל. ההולנדים ביקרו בפרויקטים הקהילתיים שלנו והעבירו מספר פעילויות, שאני בטוחה שיוכלו לעזור לנו במחלקת הנוער בהמשך הדרך. זו זכות שלנו ללמוד ולשתף פעולה עם מועדון בעל מסורת כזו מפוארת".

תגובות

End of content

No more pages to load