• 13 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

"לא תמיד הכסף זה הכדורגל אלא הדרך, ובבאר שבע אין דרך"

קראו לו "הפה הגדול" , אבל שלום אביטן האגדי שהוביל את ב"ש לאליפויות ותארים, היה הצגה של איש אחד לטוב ורע. עכשיו כשהוא רחוק מעולם הכדורגל הוא עדין יורה לכל הכיוונים, אבל היום ממקום שלם יותר

שלום אביטן שחקן העבר משקיף על טרנר (צילום: עידן אסלן)

אביטן, עורר לא מעט פרובוקציות במהלך הקריירה שלו, אך מרבית הדור הצעיר לא בטוח מכיר את האיש שהספיק לחורר אינספור רשתות, לקטוף את התואר מלך השערים של הפועל ב"ש בכל הזמנים, ולהיכנס להיכל התהילה של 50 השחקנים הגדולים ביותר.

כשהגעתי לפגוש אותו בטלוויזיה באופן מפתיע שודר משחק כדורגל, מימינו ארון הגביעים מכל הזמנים שכל כדורגלן רק יכול לחלום עליו, ואני יושבת לריאיון עם "הפה הגדול" של הכדורגל הישראלי.

שלום, לקחת אליפות בעבר עם הפועל ב"ש ב75\76, מה דעתך על הפועל ב"ש מודל 18\19?

"האמת שאני משתדל לא להיות איתם בקשר מסיבה אחת פשוטה, לא יכול להיות עיר גדולה עם קבוצת כדורגל שאין בה שחקן אחד באר שבעי. לא יכול להיות שכל ילדיי באר שבע לא מוצאים את מקומם בבוגרים, זה כישלון אדיר מבחינתי. שכחו כאן מאוד מהר שכל אותם ילדים לפני 50 שנה לקחו אליפויות והראו שהם הכי טובים במדינה, היום הם מגיעים לגיל 19 וכל אחד הולך לחפש את עצמו בקבוצה אחרת, בשביל זה לא צריך לגדל נוער."

מכבי ת"א לדוגמא מגדלת שחקנים, שולחת אותם לקבוצות אחרות לצבור ניסיון ודקות משחק, ולאחר מכן נותנת להם הזדמנות בקבוצה הבוגרת. למה זה לא קורה כאן?

"מבחינה גאוגרפית אנחנו לא יכולים לעשות מה שמכבי ת"א עושה, זה או לשחק בהפועל ב"ש או לרדת לליגות הנמוכות ומשם לא תבוא הישועה. כאן שחקנים איכותיים יורדים לליגות הנמוכות כי אין להם את הקשרים או המזל ונבלעים שם."

אז אתה חושב שהבעיה העיקרית של הפועל ב"ש, היא שאין DNA מקומי בקבוצה?

"הבעיה היא שאין שום שאיפה לגבי הבחורים הצעירים, הכי קל זה לשלוח אותם לקבוצות אחרות. הרי הוכחנו בעבר שילדי סורוקה יכולים לקחת אליפויות, הם דור העתיד של הכדורגל. "

פעם המועדון הזה היה אהבת חיי, היום אני רחוק ממנו (צילום: אייל מנקיטה)


יכול להיות שהשנתונים האחרונים לא מייצרים כוכבים?

"אין דבר כזה! כוכבים מייצרים מאמנים טובים. לא בהרצאות ולא בדיבורים. שחקן נוער שיש לו פוטנציאל גדול ומקבל משמעת נכונה יגיע להישגיים בסופו של דבר, אבל הפועל ב"ש רוצה שהכל יקרה מעכשיו לעכשיו. אני נחשבתי לילד פלא של הכדור הישראלי, הייתי בנוער ועברתי דרך אבל קיבלתי הזדמנות."

אנחנו רואים לא מעט שחקנים שגדלו בהפועל ב"ש בקבוצות מליגת העל ומהליגה הלאומית, למה שם הם יכולים לשחק?

"כי מי שלא ילד אותם, הוא גם לא מרחם עליהם. וזו אחת הסיבות שהתרחקתי מהמועדון שהייתי הסמל הכי גדול שלו, יש לי מנוי אני לא הולך לראות. איך אני אראה קבוצה שאין בה בכלל שחקנים מקומיים. "

למרות שאין שלד מקומי, הפועל ב"ש לקחה שלוש אליפויות ברצף, איך אתה מסביר את זה?

"אני אסביר לך חלק מסודות של הכדורגל הישראלי. במאה מיליון שקל אפשר גם דרך הטלפון לקחת אליפות, לא צריך אפילו ללכת למגרש."

אז מה לדעתך היו הטעויות של הפועל ב"ש העונה?

"כשיש הרבה כוכבים בקבוצה יש הרבה אגו בחדר הלבשה. אז מה אנחנו לומדים? שקבוצה צריכה להיות בנויה מ3-4 שחקנים בכירים, וכל שאר השחקנים עובדים עבודה שחורה, כי הם אלו שנלחמים כדי יום אחד להיות כוכבים בעצמם. הפועל ב"ש קנו כל מה שזז כמו שאומרים, אלו שחקנים שהביאו תוצאות בקבוצות אחרות, ובפועל ב"ש הם לא מצליחים להתחבר. "

הכדורגל הישראלי פשט את הרגל (צילום: אייל מנקיטה)

איך היית מגדיר את היכולת של הפועל ב"ש, טובה אבל לא מספיקה לאליפות, או לא טובה בכלל?

"לא טובה בכלל! זו קבוצה שלא מתפקדת מתחילת העונה. יש תככים ברמה מטורפת, ראינו מה קרה עם השחקנים בתחילת העונה. חדר ההלבשה מעולם לא היה כ"כ תוסס, השחקנים לא רגועים כי על כל תפקיד יש לפחות חמישה שחקנים ורק אחד משחק, אז מה ארבעה לא שווים? אז למה קניתם אותם? אם אלונה תעזוב את הפועל ב"ש יהיה פה אסון, כי אין תשתית מקומית שאפשר לבנות עליה, לאן הגענו?"

באיזה מקום אתה חושב שהפועל ב"ש, תסיים את העונה?

"אני חושב שהפועל ב"ש תסיים במקום רביעי או חמישי, שזה עלבון מבחינת הנתונים שלה. כי לפי קניית השחקנים היא אמורה להתמודד באירופה. אז אם היא נכשלת ככה בליגת העל שכל כך חלשה העונה, צריך לחפש מי אשם."

מה דעתך על ליגת העל העונה?

"הליגה חלשה מאוד!  קבוצה אחת משחקת כדורגל וכל השאר משלימות מניין. לא היה תקדים כזה שכבר במחזורים כ"כ מוקדמים אפשר להכתיר אלופה אפילו בליגות הנמוכות זה לא קורה. אין הצדקה שהליגה תהיה כ"כ חלשה בסכומי העתק שהיא משקיעה. הפועל ב"ש לא יודעת לקנות שחקנים, וזה הוכח לאורך כל הדרך."

יש רגע שאתה מצטער עליו בקריירה?

"אני מצטער שהחלטתי להתנזר לגמרי מהכדורגל, הייתי בהחלט יכול לתרום לקבוצות, אבל בסדר גמור אי אפשר להיות מצליח בכל דבר, ואני את שלי עשיתי ותרמתי בגדול. אני מאחל שיבוא יום והצעירים הבאר שבעים ימצאו את עצמם בקבוצה, זה יהיה היום המאושר בחיי. ברגע שבב"ש יבינו שלא הכל נמדד בכסף, אלא בכישרון ויכולת הקבוצה תראה אחרת. הבהלה לתואר הזה אליפות זה בלוף אחד גדול, שתי אליפות של שנות ה-70 יותר שוות מעשרים אליפויות של היום, כי זו לא אליפות בגלל יכולת מקצועית אלא בגלל היכולת הכספית."


תגובות

End of content

No more pages to load