• 07 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עכשיו דממה, המשטרה גנבה את ההצגה

הערב האחרון באצטדיון טוטו-טרנר היה סוער ביציעים יותר מאשר על המגרש, והכל בגלל החלטת משטרה שמוטב היה להימנע ממנה מלכתחילה.

אוהדי הפועל באר שבע עשו מהפך תרבותי בשנים האחרונות. הקהל האדום השאיר את הכותרות השליליות מאחור, אי שם בפברואר 2010, בפרשת גיא עזורי, והפך למוביל תרבות העידוד בישראל ולקהל שמצטייר כאיכותי ואומנותי, שנמצא בטופ של הכדורגל הישראלי. הקהל של הפועל באר שבע עשה דברים גדולים בשנים האחרונות, הן ביציעים והן בפרויקטים קהילתיים מחוץ לתחומי המגרש. הקהל של הפועל באר שבע הוא קהל טוב, יוזם, חוצה יבשות בתפאורות יוצאות דופן, תורם לקהילה, אנושי ואכפתי ובעיקר דוחף. קהל שהפך את אצטדיון טרנר לסיוט היריבות במובן חיובי. קהל שכל מועדון אחר בארץ היה רוצה שיהיה בצד שלו.

אז מה קרה לקהל של הפועל באר שבע אתם שואלים? התשובות למשטרת ישראל (או שלא). 

הכל התחיל ממש קרוב לאצטדיון טרנר וזה לא קרה במשחק כדורגל, אלא בכדורסל. כ-30 בני נוער מארגון האוהדים של קבוצת הכדורסל של באר שבע תלו שלט עם הכיתוב '1312' (הייצוג של האותיות 'ACAB', כשהפירוש בגדול הוא: כל השוטרים ממזרים), וספגו איומים מנציג המשטרה בהיכל שהבהיר להם שאם השלט לא יורד, המשטרה תעצור חלק מבני הנוער. מסכת ההפחדה של המשטרה עבדה מול אותם נערים שלא רצו להסתבך, למרות שלא ממש הבינו מדוע לוקחים להם את חופש הביטוי. וכן, ראשי תיבות או צירוף של מספרים, גם אם הם מעבירים מסר או ביקורת, הם חלק מחופש הביטוי המותר על פי חוק במדינת ישראל. 

במחוז דרום של משטרת ישראל ראו שהצליח להם מול הנערים והחליטו שצריך לאכוף את עניין הכיתוב גם באצטדיון הכדורגל, במשחקיה של הפועל באר שבע בטוטו-טרנר. נציגי המשטרה העבירו לראשי ארגון האולטרסאות' מסרים לפיהם לא תותר הכנסה של ציוד עידוד או כניסת אוהדים שיגיעו עם הכיתוב '1312' או 'ACAB'. ראשי הארגון לא ממש הבינו את פשר ההחלטה, שלוש שנים שהאוהדים הגיעו ליציע הדרומי עם חולצות ואביזרי עידוד עם הכיתוב המדובר ולאף אחד זה לא הפריע. למרות שהקהל של הפועל באר שבע הוא קהל שלא מסתבך באירועים חריגים, בארגון האוהדים מספרים על רדיפה לכאורה של המשטרה אחרי חלק מאנשי הארגון בשנים האחרונות, כשזה מגיע אף לחיים האישיים והפרטיים של אותם אנשים. 

אז מאיפה הגיעה ההחלטה? במשטרת ישראל טוענים שהכיתוב פוגע בשוטרים וכן זה נחשב להעלבת עובד ציבור ולכן הם יעשו הכל בכדי לאכוף זאת במגרשי הכדורגל. על השאלה מדוע זה קורה רק אחרי שלוש שנים אין ממש תשובה. 

על פי איך שזה נראה מבחוץ, במשטרת ישראל הבינו שאין להם עבודה מעניינת עם הקהל של הפועל באר שבע שלא מרבה להסתבך, והם החליטו לעורר קצת עניין בעבודתם לכאורה. אחרת אין ממש הסבר שמצדיק את ההחלטה, במיוחד כשזו לא החלטה גורפת שהתקבלה במשטרת ישראל באופן כללי אלא רק במחוז דרום של המשטרה. חשוב לציין שקהלים רבים משתמשים בכיתוב וזה מאפיין את ארגוני האולטראס ברוב המועדונים בעולם, מלבד בגרמניה וספרד שהוציאו את הכיתוב מחוץ לחוק. בישראל, נכון לכתיבת שורות אלה אין חוק שאוסר את השימוש בכיתוב באופן מפורש.

במהלך השבוע שלפני המשחק מול הפועל רעננה, בארגון האוהדים פעלו בכדי לשנות את ההחלטה, בטענה שמדובר בפגיעה בחופש הביטוי. לאחר שבמשטרה בחנו את הטענות הם ביטלו בסופו של דבר את ההחלטה והתירו הכנסת ציוד עידוד ואוהדים שיגיעו הם הכיתוב הפוגעני לכאורה '1312' ו-'ACAB'. 

אם חשבתם שזה נגמר עם סוף טוב, תחשבו שוב. עוד לפני שבמשטרה ירדו מהעץ וחזרו בהם מהחלטתם, ארגון האולטרסאות' העלה פוסט זועם בפייסבוק והטיח את טענותיו. אנשי הארגון טענו שהם קיבלו מסרים שגם אם המשטרה תיכנע ללחץ שהופעל עליה, יהיו לכך השלכות בנוגע לאישורי הכנסת ציוד עידוד ותפאורות בהמשך העונה. איום מפורש לכאורה. 

עם האיומים ומסכת ההפחדה של המשטרה על ארגון אוהדי הכדורגל והכדורסל לכאורה ומרגע שבמשטרה הודיעו שהם חוזרים בהם מהחלטתם, זאת הייתה רק שאלה של זמן מתי יגיע הטריגר הראשון, ולפחות כמי שצפה בזה מהצד, היה ברור שההתגרות הכי קטנה תנוצל על ידי המשטרה בכדי 'לסגור חשבונות' לכאורה וזה אכן מה שקרה במהלך המשחק אמש. 

במחצית המשחק בין הפועל באר שבע להפועל רעננה התפתחה תגרה בין השוטרים לבין אנשי ארגון האוהדים שחטפו מהלומות. הגיעו לידיי תמונות קשות מאוד של אוהד שנחבל בצורה קשה. זוועה. 

אין מקום לתמונות כאלה במדינת ישראל, בטח שלא במגרשי הכדורגל, ובטח שלא בעקבות החלטה מקוממת שיצרה קרע בין הקהל לבין המשטרה, קרע שהגיע משום מקום. מוטב היה שההחלטה לא הייתה מתקבלת מלכתחילה. זו החלטה שהסבה נזק יותר מאשר תועלת. 

מדוברות המשטרה (מרחב הנגב) נמסר:
"במהלך המחצית הראשונה במשחק הכדורגל באצטדיון טרנר בבאר שבע קרא אוהד מהיציע קריאות גנאי לעבר שוטרים ואף ביצע לעברם מעשה מגונה.
עם סיום המחצית, וכחלק ממדיניות הכלת אירוע, אותר החשוד באולם הכניסה/ ההפסקה.
השוטרים ביקשו לעכב את החשוד והותקפו בידי אוהדים נוספים וסופו שנעצרו 6 אוהדים.
לא נאפשר כל גילוי אלימות בתחומי האצטדיון ומחוצה לו, קריאות גזעניות או פגיעה ברכוש והתנהגות שיש בה משום מאפיינים של הפרת הסדר הציבורי והעלבת עובד ציבור.
משטרת ישראל תנקוט אפס סובלנות כלפי המעורבים באירועים אלו". 

מתגובת המשטרה ניתן ללמוד שהם הגיבו ביד קשה לקריאות אוהד בודד ולאחר מכן העניינים התחממו. 

בעקבות המהלומות שחטפו, בארגון האוהדים החליטו לפנות את במת העידוד ולא להמשיך לעודד במחצית השנייה. וכאן החל הקרע בין היציע המזרחי והדרומי. מצד אחד, היציע הדרומי שהתעלה על עצמו בדקות הראשונות שבהן הארגון נעדר מהיציע והחל לעודד בטירוף, ובהמשך בקריאות 'לא רוצים שוטרים ביציע' בכדי להזדהות עם אנשי הארגון, חברים ליציע שנאלצו להתפנות בעקבות הקרב מול המשטרה. 

מן הצד השני, יושבי המזרחי שעודדו עד לרגע שבו ביציע הדרומי יצא בקריאות נגד המשטרה, אז החלו בשריקות בוז לעבר היציע הדרומי. כמי שיושב על כר הדשא, אי אפשר היה שלא להבחין בחילוקי הדעות של הקהל בשני היציעים, כשלא ממש מובן לכולם מה קרה במחצית. זה לא נשמע טוב ולא נראה טוב במיוחד כשזה קורה במהלך משחק של הקבוצה שחייבת את העידוד והתמיכה של הקהל שלה ובטח שפילוג לא עושה לה טוב. הקהל של הפועל באר שבע חייב להיות מאוחד ולהילחם בכל מה שמאיים לפלג ולקרוע אותו. 

בשורה התחתונה משטרת ישראל הצליחה. היא הצליחה להגיע לכותרות בתקשורת לפני המשחק, היא הצליחה להגיע לכותרות בתקשורת תוך כדי המשחק, היא תצליח כנראה להגיע לכותרות בתקשורת גם אחרי המשחק והיא הצליחה להרוס בגדול את מה שהכי יפה בכדורגל הישראלי - הקהל של הפועל באר שבע. 

סתם. בלי שום סיבה מוצדקת. משום מקום. בהחלטה שאף אחד לא יודע באמת מאיפה היא באה. במשטרה הצליחו לשבור את הכוח הכי חזק של הפועל באר שבע בטרנר - האוהדים. 

משטרת ישראל הצליחה להגיע למרכז הבמה ולגנוב את ההצגה. היא גררה את אוהדי הפועל באר שבע למערכה מיותרת. אפשר היה לנהוג בצורה אחרת, גם בקבלת ההחלטות לפני המשחק וגם בקבלת ההחלטות תוך כדי המשחק. אפשר היה לנהוג קצת יותר באיפוק מול קריאות של אוהד בודד ולא להיגרר לתקרית שבסופה נעצרו שישה אוהדים ועוד עשרות עזבו את היציעים. אפשר היה להשאיר את נושא הלבוש והעידוד בידם של האוהדים ולא להתערב ולהתעסק בשטויות ולהילחם במשהו חסר משמעות שלא מוביל לכלום.

זוהי קריאה לכל האנשים בעמדות המפתח שקשורים לענף הכדורגל בישראל, אל תאבדו את זה. אל תהרסו לנו את הכדורגל. אל תערבבו פוליטיקה, אינטרסים, כוח וספורט, לא בהחלטות מהסוג הזה ולא בהחלטות אחרות שרק מכניסות ארס ליציעים. 

תנו לאוהדים לעשות את העבודה שלהם מבלי לפגוע באף אחד שפועל על פי חוק. תנו לקהל לחגוג ביציעים ולהרעיד את העיר ואל תהפכו את המגרש לשדה קרב. 

מדובר בארגון אוהדים, לא בחמאס. 

תגובות

End of content

No more pages to load