• 05 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חיים לוי ז"ל – אגדת היציע של באר שבע

משפחת לוי ואוהדי הפועל באר שבע נפרדו לפני כחמש שנים מאגדת היציע של באר שבע, חיים לוי ז"ל, שהניח את היסודות של העידוד ביציע ונפטר מן העולם רגע לפני ההצלחה המסחררת של המועדון. לזכרו של חיים.

חיים לוי ז"ל, צילום: מתוך פייסבוק

"תמיד היה חבוי בי אוהד שצריך לשלוט ביציע. לפני שלוש שנים (שבע, צועקים החברים מהיציע), לקחתי פיקוד ואני נהנה מכל רגע". אלה המילים שחיים לוי בחר לומר לאוהדת עדי גולן, שהפתיעה אותו בצילום היסטורי, אי שם בעונת העלייה של הפועל באר שבע לליגת העל.

"אם הקהל יפתח את הראש וירחיב אופקים, יש לנו פוטנציאל להיות הקהל מספר אחד בארץ".

בנימין זאב הרצל חזה את הקמת המדינה, בזמנים שזה היה נראה כל כך רחוק. חיים לוי ז"ל, חזה את הפיכתו של הקהל של הפועל באר שבע לאחד מהגדולים בארץ, בזמן שאף אחד לא באמת האמין שדבר כזה יכול לקרות. אנשים גדולים חושבים בגדול, וכזה היה חיים לוי, שהאמין בהצלחה של הקהל הבארשבעי, הלך עם האמונה עד הסוף והפך לאגדה.

צילום- בן בודה​​​​​​​

הכל החל אי שם, בשנים הראשונות של העשור הקודם, בתקופה פחות טובה של הפועל באר שבע, שאם משווים אותה להיום, אפשר לומר שזו הייתה תקופה גרועה עבור המועדון. גם מבחינת הקהל של הפועל באר שבע הדברים היו די מסובכים. שיא השפל הגיע באמצע העשור הקודם, כשהקבוצה ירדה לליגת המשנה לאחר שנקלעה לבעיות כלכליות, שחקנים החלו לעזוב את המועדון וההתנהלות הייתה שכונתית (לכאורה), דברים שגרמו לפילוג בין האוהדים, שניהלו קרב בנוגע למחאות כנגד הבעלים דאז, אלי זינו. המון בעיות היו סביב המועדון שאט אט החל לאבד את הכוח הגדול שלו, הקהל. וגם מי שכבר נשאר, לרוב היה מביע את דעתו בצורה חריפה ותקיפה כנגד ההתנהלות של המועדון. לכאורה, המצב עגום. אבל לא, אם הייתם שואלים את חיים לוי. על אף כל הקשיים, הבחור הצעיר הוביל מהלך ששינה את הקהל של הפועל באר שבע. הוא החליט לקחת חבורה מצומצמת של אנשים, עבר יציע ביחד איתם והחל לכתוב את הפרקים הראשונים בהיסטוריה של הקהל החדש של הפועל באר שבע, אוהדים שדוחפים את הקבוצה, בכל מצב, בכל זמן, בכל מגרש ובכל מזג אוויר. לא חשוב מה, תמיד הם יהיו שם ברגעים שהקבוצה זקוקה להם. אם תחזרו לתקופה ההיא תבינו עד כמה קו המחשבה של חיים לוי היה רחוק מהמציאות. האיש הזה הצליח לשנות מציאות של מאות אנשים, שהפכו לאלפים.

יקיר זיגרון, חברו ואחד מהאוהדים שהיו שם, לצידו של חיים לוי, מספר: "חיים לוי זכרו לברכה הידוע בכינויו ביציע, 'חיים דוגרי', היה האיש ששינה את הפנים של הקהל של הפועל באר שבע. יום אחד החלום שלו התגשם; הוא לקח אותנו, חבורה של ילדים, והעביר אותנו ליציע אחר. הוא הפך להיות המנטור שלנו, המאסטרו של היציע. חיים היה יכול לגרום לחבורה של אנשים בני 90 לשיר. הייתה לו כרזימה שאין להרבה אנשים, אם בכלל".

גם האוהד אבי צור, שמנהל את דף ההנצחה של חיים לוי ז"ל 'אגדות לעולם לא מתות', מספר על יכולת המנהיגות של חיים: "הוא היה סוג של מורה ומחנך, הוא הכניס לקהל את תרבות העידוד. הוא התחיל הכל מאפס, סחף אחריו אנשים והקים משהו מדהים. כולנו הילדים שלנו, גדלנו עליו".

צילום- עדי גולן

בנוסף למעבר היציע ולשינוי הגישה בקרב האוהדים, חיים לוי היה זה שכתב וחיבר את השירים שהטריפו את היציע והביאו לדחיפה אדירה עבור הקבוצה, חלקם מושמעים ביציע עד היום. חברים ליציע מספרים על חיים שגם בתקופה ההיא, כשהפילוג היה בעיצומו, חיים נחשב לקונצנזוס עבור כולם. האהבה הטהורה שלו לקבוצה, הגישה שלו והדרך גרמו לכולם להתחבר למה שהביא איתו.

אוהדים רבים שהיו מגיעים לשער חמש באיצטדיון וסרמיל ידעו שמחיים לוי אי אפשר היה להתעלם. אמנם הם ידעו שהם מגיעים למשחק של הפועל באר שבע, אבל גם להופעת 90 הדקות של האיש על הגדר, האחד שלא ייתן להם לשבת דקה אחת. הוא ניצח על המקהלה האדומה, העיר כשצריך, ידע בדיוק מה לשיר ומתי, והוא ניווט את הקולות של החברים ביציע בצורה פשוט מושלמת. גם כשהתוצאה הייתה פחות טובה, האנרגיות שלו היו מטורפות, כמות הזיעה שהוא הוציא במשחקים שקולה אולי למידת המאמץ של כל שחקני ההרכב הפותח. חיים נלחם בכדי להטריף אלפי אוהדים, הוא לא הסכים שאף אוהד ישתוק. זה מה שהפך אותו לאגדת היציע הבראשבעי.

"לחיים הייתה אמונה שמה שקורה היום יגיע. הוא תמיד היה אומר לי 'תקשיב, הקהל הזה יהיה מספר 1 בליגה', ולצערנו הוא לא זכה לראות למה הפכנו". הדמות של חיים לוי שסחפה אחריה המון אנשים, הייתה בעיקר בזכות האדם שהוא. "חיים האדם היה משהו מיוחד. היה לו לב ענק, עם נתינה אינסופית, בן אדם שכולו שמחת חיים. אין משחק שאני לא חושב עליו, הגעגוע ענק", אומר זיגרון.

אבי צור מוסיף: "חיים לוי תמיד היה בשבילי האוהד הכי גדול של הפועל באר שבע והוא תמיד יישאר כזה מבחינתי", אומר אבי צור. "חבל שחיים לא זכה לטעום ממה שאנחנו טעמנו, אבל כל תואר שאנחנו זוכים בו מוקדש לו, הוא תמיד איתנו ותמיד יישאר בליבנו".

בשנותיו האחרונות חיים לוי נאלץ להתמודד עם מחלה קשה, וגם בזמן הזה היה עוקב בצורה אדוקה אחר המתרחש בהפועל באר שבע. למרות שלא יכול היה להגיע בצורה פיזית לגדר ולנצח על המקהלה, חיים נתן כוח והעניק את השרביט לעידן כהן שגדל תחתיו והמשיך בדרכו. מי שלא נכנע ברגעים הקשים של הקבוצה, וגם לא בדרך המיוחדת שהוביל כנגד כל הסיכויים, נכנע בסופו של דבר למחלה ארורה שקטפה אותו מהיציע ומהמשפחה.

צילום- בן בודה

בדרך של חיים לוי ז"ל, צועדים היום עשרות אלפי אוהדים שמגיעים לטרנר, ומרעידים את האצטדיון באהבה בלתי נגמרת לקבוצה, משהו שהוא האמין שיקרה יום אחד. למרות שעברו המון שנים, דמותו של חיים נשארה ביציע, חבריו והאנשים שגדלו עליו מקפידים להניף את תמונתו בכל משחק ביציע הדרומי וגם במשחקי החוץ. בכל שנה, אוהדי הפועל באר שבע מקיימים טורניר קט-רגל לזכרו של חיים, שבו לוקחים חלק מאות אוהדים ומשפחתו מוזמנת כאורחת הכבוד.

"העבודה שחמש שנים עברו ואף אחד ביציע לא שוכח את איש הגדר המיתולוגי מוכיחה עד כמה הוא היה משהו מיוחד. ילדים שגדלו עליו ממשיכים את הדרך שלו, הוא השאיר מורשת להרבה שנים. מבחינתי כל מה שקורה היום עם הפועל באר שבע זה חיים. העוצמה של טרנר זה חיים, והרוח של המועדון זה חיים".

תגובות

End of content

No more pages to load