• 13 מאי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

[שובר שיוויון] ג'ון אוגו - שני קילומטר מעל כל היתר

הקשר הניגרי של הפועל באר שבע הפך לבאנקר בהרכב של ברק בכר, שהשתנה לאורך העונה. הוא מחזיק את מרכז המגרש של הקבוצה, והמספרים מראים שהתרומה שלו גדולה משנראה. הבונוס, זימון לסגל נבחרת ניגריה

גבירותיי ורבותיי, ג'ון אוגו (צילום: בן בודה, עריכה: רותם אליה)

בשקט ובין כל הכוכבים הגדולים ג'ון אוגו נמצא בעיצומה של אחת מהעונות הטובות שלו מאז שהגיע להפועל באר שבע. העונה השלישית של אוגו במדים האדומים היא אולי העונה שתשפיע על עתידו מבחינה מקצועית, כשלא מעט קבוצות אירופאיות רשמו את שמו בפנקס הרכישות, ומעבר לאירופה מבחינתו תהיה התקדמות נהדרת. 

לצד יכולת גבוהה שהציג במשחקים האירופים, אוגו נקלע ליכולת פחות טובה במהלך העונה בליגת העל, אבל הוא הצליח להתאושש ולהשתפר במהרה וקיבע את מעמדו כשחקן הרכב קבוע אצל ברק בכר, בעונה שההרכב השתנה כמעט בכל משחק ובודדים השחקנים שקיבלו אשראי קבוע מהמאמן. 


קרא גם:

ביטון, אלו, זריהן, אוחנה וחליאלה, הפועל ב''ש בראייה לעתיד?


הגובה, הפיזיות והאתלטיות של ג'ון אוגו הם רק התוספות למשחק הנהדר של הקשר שמצליח לשמור על יכולת גבוהה בעונה העמוסה והמעייפת שעוברת על האלופה. עומס המשחקים והעובדה שהוא כמעט ולא זכה למנוחה, לא השאירו לו מקום לתירוצים והוא ניצב בראש רשימת הקשרים האחוריים המשפיעים בליגת העל. יש שיאמרו, רמה אחת מעל כולם או שני קילומטר מעל כל היתר, תבחרו אתם.

אוגו משוגע (צילום: בן בודה)

נכון, אולי תפקיד הקשר האחורי לא נוצץ וזוהר כמו התפקידים ההתקפיים יותר, אבל העובדה הזו לא מונעת מג'ון אוגו להיות השחקן המשמעותי בהפועל ב"ש. אוגו עושה את העבודה השחורה והקשה, הוא שותף כמעט בכל מהלך של האדומים וזוכה כמעט בכל מאבק על כדור גובה. אולי העבודה שלו לא זוכה לכבוד הראוי לה ואולי היא הפכה למובנת מאליה, אבל היתרונות שבג'ון אוגו לא נעלמו מעיניהם של אוהדי הפועל באר שבע שבחרו בו למצטיין חודש ינואר, ולא סתם.

אם נבחן את הנתונים של אוגו לאורך העונה, נגלה שבעשרים וארבעה המשחקים בהם שותף בליגת העל, הוא נגע בכדור למעלה מ-1500 פעמים, מעל ל-65 נגיעות במשחק בממוצע. בכל משחק אוגו מעביר 60.7 מסירות בממוצע מהן 55 מסירות מדויקות, בסה"כ הוא העביר 1456 מסירות בכל המשחקים העונה מהן 1321 מדויקות, והוא שומר על 91 אחוזי דיוק במסירות, הגבוה בליגה מבין שחקני הקישור האחורי. לשם השוואה גל אלברמן ממכבי ת"א מסר קרוב ל-1100 מסירות מדויקות במספר משחקים דומה בהם שותף, דן אייבינדר מבית"ר ירושלים 1002 מסירות ו-83 אחוזי דיוק ורומאריו פירס ממכבי פ"ת עם 82 אחוזים. הנתונים הללו מלמדים כי אוגו דומיננטי מאוד במשחק של הפועל באר שבע, הדיוק שלו במסירות משפיע מאוד על משחק המעבר מהגנה להתקפה, ובתפקיד שלו הוא עושה זאת הכי טוב בליגה.

גם במבחן המאבקים הפיזיים אוגו משאיר את הקולגות הרחק מאחור, הוא נכנס ל-20.5 מאבקים במשחק ומנצח ב-10.5 מהם בממוצע. במאבקים על כדורי הגובה הוא כמעט תמיד מנצח כשבכל משחק רושם 5.7 מאבקי גובה ומנצח ב-4 מהם בממוצע, גל אלברמן, פירס ואייבינדר מנצחים במאבק גובה אחד בלבד במשחק. הניצחונות במאבקים הפיזיים והיתרונות שלו בכדורי הגובה הופכים את ג'ון אוגו לשחקן שלא כדאי להיתקל בו במרכז המגרש, וגם החששות של השחקנים שפוגשים אותו מורגשות בלא מעט מקרים.

אך מנגד, הדברים שבהם אוגו צריך להשתפר הם הבעיטות למסגרת ואיבודי הכדור. אוגו בעט 32 פעמים ורק 7 מהבעיטות הלכו למסגרת השער, מה שמעמיד את אחוזי הבעיטות המדויקות שלו על 22%. לעומת אחוזי הצלחה של 27% לאלברמן, 35% לפירס ו-38% לאייבינדר. בכל משחק הקשר עושה שני דריבלים בממוצע, 46 בסה"כ, אבל הוא מאבד 2.3 כדורים בממוצע למשחק ו-52 בסה"כ. למרות זאת, גם בקטגוריות הללו אוגו לא נמצא הרחק מאחור, שכן גם אייבינדר (56), פירס (46) ואלברמן (35) מאבדים כדורים.

בסה"כ אוגו מחזיק את מרכז המגרש של הקבוצה, העוצמה והדומיננטיות שלו מוסיפות שקט למשחק הקבוצתי של הפועל באר שבע.

באנקר בהרכב של האלופה (צילום: בן בודה)

התרומה של ג'ון אוגו לקבוצה וההשפעה שלו על השחקנים שמשחקים לצידו לא נמדדת רק במספרים והיא מורגשת מאוד במהלך משחק. הובאן, ראדי או בראון הרבה יותר טובים כשהם נמצאים לידו, הוא מקרין שקט על חבריו ועצם הימצאותו משחררת להם שטחים ומעצימה את היכולת שלהם. ג'ון אוגו הוא סוג של מיגל ויטור בחוליית הקישור, לכן כדאי לשכפל אותו ולפזר גם בשאר העמדות במגרש. אם נשכלל את הסך הכללי של אוגו ואת האיכויות שהוא מביא עימו, אזי שמדובר באחד מהשחקנים המשפיעים ביותר בהפועל באר שבע וברק בכר מבין את זה יותר טוב מכולם.

מלבד התרומה המקצועית שלו על כר הדשא, אוגו הוא "המשוגע" של חדר ההלבשה, הוא מחובר לכולם, אוהב לרקוד ומביא אווירה חיובית ושמחת חיים. גם אוהדי הקבוצה מכירים את אוגו "המשוגע" שעושה שטויות, רוקד, שר ומשתף פעולה עם הקהל אחרי משחקים. ובכלל, החיבור שלו לאוהדי הפועל באר שבע הוא יוצא דופן, אוגו הוא שחקן זר שמהרגע הראשון מרגיש בבית. 
הבונוס הגדול של ג'ון אוגו הוא כמובן הזימון לנבחרת ניגריה במסגרת משחקי מוקדמות המונדיאל. אם בעבר מאמן הנבחרת, גרנוט רוהר הגרמני טען שאיגיבור עדיף על פניו, עם העונה הטובה שעוברת על אוגו וההתמודדות המצוינת באירופה, אין ספק שרוהר הבין שהוא טעה ושאוגו ראוי לזימון, ובגדול. 

הפועל באר שבע תקווה לקבל את אוגו בחזרה, בריא ושלם ובכושר הטוב שהוא נמצא בו, בכדי להתמודד עד הסוף בפלייאוף העליון. גם שם יודעים שהוא חשוב מאוד בקרב על התואר ושאם הם רוצים לעמוד במטרה, הם צריכים לקבל את אוגו במיטבו. כשהוא במיטבו גם האחרים במיטבם.

להתראות בכתבה הבאה (צילום: בן בודה)​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load