• 20 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אבחון רגשי לילדים: מה הורים צריכים לדעת על אבחון פסיכולוגי?

צילום:freepik

היכולת של ילדים לווסת את רגשותיהם ולנהל במיומנות אינטראקציות חברתיות, היא קריטית מאין כמוה להתפתחותם הבריאה ולתפקודם התקין. אבחון מוקדם של קשיים חברתיים ורגשיים בקרב ילדים, מאפשר מתן סיוע מתאים לילד, שהוא חיוני להשתלבותו המוצלחת במסגרות חינוכיות, תעסוקתיות וחברתיות בהמשך חייו.

אבחון רגשי לילדים הוא תהליך הערכה, המסייע לאמוד את המיומנויות והתפקוד הרגשיים, ההתנהגותיים, המנטליים והקוגניטיביים של הילד - זאת לצד איתור ומעקב אחר סממנים העשויים להעיד על עיכוב או קושי התפתחותי של ילדים צעירים בהיבטים חברתיים ורגשיים, כדוגמת מיומנויות תקשורת, תפקוד עצמאי, הבעת רגשות ואינטראקציה עם הזולת.


במסגרת תהליך האבחון הרגשי לילדים ובני נוער, מתבצעת הערכה רגשית מקיפה, המאפשרת לזהות כבר בגיל צעיר, את האתגרים שעמם הילד/ה או הנער/ה מתמודדים או עתידים להתמודד במישור החברתי או הרגשי. ככל שקשיים חברתיים ורגשיים מאובחנים ומטופלים במועד מוקדם יותר, כך גדלים סיכוייו של המטופל להתגבר עליהם ולחיות חיים מלאים, עשירים ומספקים יותר, תוך מימוש מיטבי של הפוטנציאל האישי הגלום בו.

מתי מתעורר הצורך באבחון רגשי לילדים?

הצורך בביצוע אבחון רגשי לילדים ובני נוער עשוי להתעורר כאשר ילד/ה או נער/ה מבטאים חרדה, כעס, עצב, חוסר בטחון עצמי, הערכה עצמית נמוכה, או קשיים באינטראקציה עם בני גילם, בני משפחתם ו/או דמויות חינוכיות במסגרות אליהן הם משתייכים, כגון גננות או מורים.


לא אחת, סממנים אלו לקשיים רגשיים מופיעים בעקבות אירועים משמעותיים המתרחשים בחיי הילד, המשפיעים בצורה מרחיקת לכת על מצבו הנפשי. אולם האבחון הרגשי לילדים מתבצע גם בהקשרים נוספים. למשל, לקראת עלייתם של ילדים לכיתה א', כאמצעי להערכת מוכנותם הקוגניטיבית והנפשית של הילד/ה להשתלב במסגרת החינוכית החדשה.


בנוסף, תהליך האבחון הרגשי לילדים רלוונטי גם כהערכה נלווית לאבחון פסיכודידקטי, מבחני IQ ו/או אבחון מחוננות, אשר במסגרתם נדרשת תמונת מצב מקיפה יותר של תפקודו של הילד.


תהליך האבחון הרגשי פותח צוהר אל עולמו הפנימי של הילד, ולרוב משמש כנקודת מוצא להפנייה למבדקי המשך, או לטיפול פסיכולוגי או פסיכותרפיה. הבנת עולמו הפנימי של הילד, רגשותיו והעוגנים בחייו, מסייעת לזהות את דפוסי אישיותו של הילד, כמו גם את תפיסת העצמי שלו, ולעמוד על טיב הקשר שלו עם בני משפחתו ודמויות אחרות בעולמו.


בהתאם לכך, ניתן להציע אסטרטגיות לשיפור תפקודו הרגשי והבין אישי, להבטחת רווחתו הנפשית ולתמיכה בהתפתחותו התקינה.

הנסיבות שבהן נהוג לפנות לאבחון רגשי לילדים

חשוב לציין כי ילדים רבים מתמודדים עם טראומה רגשית או פיזית בעקבות אירועים מסוימים בחייהם, שההורים אינם בהכרח מודעים להשפעתם האמיתית על רגשותיהם ומחשבותיהם. מכאן שהערכה פסיכולוגית לילדים היא אמצעי מועיל לחשיפת הקשיים הרגשיים שעמם מתמודדים ילדים שעברו התעללות או הזנחה לסוגיהן, אך גם ילדים המגיעים מנסיבות חיים נורמטיביות לכאורה, המתקשים להתמודד עם חוויות חיים מאתגרות.


פנייה להערכה רגשית לילדים עשויה להיות מומלצת במידה וילדכם מתמודד עם אחד או יותר מן הקשיים הבאים:


 • חרדה, פחד, עצב או דיכאון משמעותיים
 • קושי בוויסות רגשי
 • בעיות של שליטה בכעסים, רגזנות, התקפי זעם, תוקפנות, קושי בקבלת מרות
 • הערכה עצמית נמוכה, דימוי עצמי ירוד, חשיבה שלילית
 • בעיות התנהגות, סרבנות, נטייה להיקלע לעימותים תכופים
 • קושי ביצירת קשרים חברתיים עם בני גילו
 • קונפליקטים עם אחיו או אחיותיו
 • הילד חווה בריונות או התעללות מצד בני גילו או מבוגרים
 • קושי להסתגל למשפחה המאמצת (בקרב ילדים מאומצים)
 • שינויים משמעותיים, אירוע טראומטי או אובדן (למשל: מחלה או מוות במשפחה, גירושין, מעבר דירה, לידת אח, אובדן חיית מחמד אהובה, ועוד).


במקרים כאלו, ההערכה הרגשית מסייעת לחשוף את התגובה הרגשית של הילד לאירוע ולהציע פתרונות טיפוליים שיסייעו לו בעיבוד רגשותיו ובהפחתת רמת המצוקה שבה הוא נתון.

על אבחון רגשי לילדים כבסיס להדרכת הורים

ישנם הורים הפונים לתהליך אבחון רגשי לילדים, על מנת להגיע להבנה מעמיקה יותר של קווי האישיות של ילדם. הבנה זו מסייעת להורים בבחירת אסטרטגיות הורות המותאמות בצורה טובה יותר לצרכי הילד.


לדוגמה, ילדים רבים אינם מודעים או אינם מסוגלים לספר לאחרים על רגשותיהם, במיוחד כשמדובר ברגשות כואבים או לא נוחים. יתרה מזאת, חלק מהילדים שומרים את רגשותיהם לעצמם, מתוך חשש מכך שההורים עלולים לכעוס עליהם בגינם. כך מבלי משים, הילד עלול לבטא את מצוקתו באמצעות התנהגות מאתגרת או תלונות גופניות, כגון דיווחים על כאבי בטן, חום, שלשולים או הקאות.


אם אינכם בטוחים מהו היקף הצרכים הרגשיים של ילדכם, הערכה רגשית מקיפה עשויה לספק לכם תמונת מצב ברורה יותר בנוגע למצבו הנפשי.

איך נראה תהליך אבחון רגשי לילדים ומה הוא כולל?

אבחון רגשי לילדים מתבצע בידי פסיכולוג קליני, התפתחותי או חינוכי, וכולל כמה נדבכים עיקריים:

 1. מילוי שאלונים - בשלב הראשון של תהליך האבחון הרגשי, נדרשים ההורים ו/או הסגל החינוכי במסגרת החינוך של הילד למלא שאלונים הנוגעים לתפקודו הרגשי, החברתי והדידקטי של הילד.

 2. איסוף מידע על הילד - בשלב זה ההורים משוחחים עם הפסיכולוג/ית ומספקים מידע מפורט על הנסיבות שהובילו לפנייה לתהליך ההערכה הרגשית לילד/ה. במסגרת זו, ההורים מתבקשים להציג למטפל/ת את ההיסטוריה האישית, ההתפתחותית והמשפחתית של הילד. כל תיעוד רלוונטי, כגון דוחות אבחון פסיכולוגיים, דידקטיים או רפואיים קודמים, ייבדקו בהקשר זה.


 1. מבדקים מול הילד - זהו השלב שבו מתבצע האבחון בפועל, ובמסגרתו נערכים לילד/ה מבדקים רלוונטיים, וביניהם ציורים, מבחן IQ (מבחן אינטליגנציה), בדיקת מיומנויות הבעה בעל פה, הערכת התפקוד הגרפומוטורי והתפיסתי ומבחנים השלכתיים.

 2. פגישת משוב - בשלב הסופי של תהליך האבחון הרגשי, תתקיים פגישה מסכמת בין ההורים לפסיכולוג/ית, שבמסגרתה יוצג להורים דיווח מקיף על ממצאי תהליך האבחון, ובכללם המלצות להמשך הדרך, כדוגמת מבדקים נוספים שכדאי לבצע לילד, מסגרות טיפול שראוי לשקול לפנות אליהן, ספרות רלוונטית ואסטרטגיות שונות שניתן ליישמן בבית. כל אלו נמסרים להורים במסגרת דוח מפורט שכולל גם המלצות עבור הצוות במסגרת החינוכית של הילד/ה.


התהליך נמשך לרוב מספר שעות ועשוי להתבצע במסגרת מפגש יחיד או שניים, בהתאם לגיל הנבדק, אופי האתגרים שעמם הוא מתמודד ומספר המבדקים הנחוצים לאבחון מקיף של קשייו וצרכיו.

היכן ניתן לבצע אבחון רגשי לילדים?

בתהליך האבחון הרגשי, ישנה חשיבות מכרעת לכך שהנבדק יחוש נינוח ומוגן במחיצת הגורם המאבחן. לכן, הערכה רגשית לילדים היא תהליך שחשוב לבצע מול אנשי מקצוע מוסמכים ועתירי ניסיון בתחום הפסיכולוגיה הקלינית, ההתפתחותית ו/או החינוכית.תגובות

End of content

No more pages to load