• 20 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

קופת גמל - כל מה שצריך לדעת

"קופת גמל" הוא הסדר השקעה שתכליתו הוא חיסכון. מי שבודק אפשרויות חסכון שונות, חייב להכיר נושא זה ולהתעמק בו. מה זה אומר בעצם? ומה חשוב לדעת על כך?

תמונה - http://123rf.com/

ההגדרה בתמצית

קופת גמל היא סוג של חסכון לטווח בינוני או ארוך. חסכון זה רלבנטי לעצמאים וגם לשכירים.
במקרה של שכיר, ההפקדות מתחלקות בין העובד לבין המעסיק, כולל עבור רכיב שמיועד לפיצויי פיטורים. הימנעות או עיכוב מצד המעסיק להעביר את ההפקדות לקופת הגמל, תחשב כהלנת שכר.
החיסכון יתבטא לבסוף בקבלתו במשיכה חד פעמית או בקבלתו בפורמט של קצבה חודשית.
אחד היתרונות החשובים של קופת גמל, הוא קבלת הטבות מס משמעותיות. זאת, כולל הקלות מס על הפקדות מעסיקים ועובדים וכן הקלות מס לעצמאים, אשר מפקידים לקופת גמל באופן עצמאי.

מסלולי השקעה

הכספים שנצברים בקופות הגמל מושקעים ותודות לכך הם מניבים רווחים. אפיקי ההשקעה האפשריים למטרה זו רבים. זה יכול להיות השקעה באגרות חוב, מניות ועוד. בהתאם לתמהיל האפיקים, ההשקעה עשויה להיות סולידית או יותר כזו שלוקחת סיכונים. ככלל, ככל שהכיוון יותר "נועז" ולוקח סיכונים, כך נראה אותו מתבטא ברכיב מנייתי וככל שהגיל עולה, נראה פחות לקיחת סיכונים. לרוב החברה מנהלת את ההשקעות בפועל ובאופן שוטף, אך ישנה גם אפשרות של ניהול עצמי.

שינויים חשובים

במשך השנים, הוכנסו ומוכנסים שינויים שונים לעולם קופות הגמל. זאת, הן דרך חקיקה ורגולציה והן שינויים מצד החברות שמציעות זאת. שינוי אחד ב-2008, בלט במיוחד וחשוב להיות מודעים לו: קופות גמל שנפתחו לפני 2008 אפשרו משיכת הכסף באופן חד פעמי, בגיל פרישה. החל מ-2008, קופות הגמל מאפשרות קבלתו כקצבה חודשית בלבד, מגיל פרישה. יוצאת דופן "קופת גמל להשקעה", שבה ניתן לבחור כיום בין שתי האפשרויות. כמו כן, מי שזכאי לקצבה של מעל 3,850 ש"ח לחודש, יוכל למשוך בבת אחת, את מה שהוא צבר מעבר לכך. בשנת 2012 נכנס עוד שינוי חשוב: "תיקון 190" לפקודת מס הכנסה, שמאפשר לחוסכים מעל גיל 60 למשוך כספים מקופת הגמל, תוך תשלום מס בגובה 15% על הרווח הנומינלי. בשנת 2016 החל השימוש ב"קופות גמל להשקעה". זו היא קופת גמל מסוג גמיש במיוחד. קופת גמל להשקעה מאפשר משיכת כספים בכל נקודת זמן (עם 25% מס על הרווח הריאלי). כמו כן, היא מאפשרת קבלת קצבה חודשית פטורה ממס הכנסה ומס על רווחים, החל מגיל 60. יתרונות אלה ואחרים, הפכו אותה לפופולאריות מאוד.

דמי ניהול

דמי ניהול הם גם חלק משמעותי בנושא קופות גמל, שלחוסכים כדאי להכיר ולקחת בחשבון.
דמי הניהול נגבים רק עד תקרה מוגדרת. כמו כן, הם עומדים בפני עצמם, מבחינה זו שהם אינם תלויים בתשואות שמושגות בקופת הגמל.

תגובות

End of content

No more pages to load