• 20 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אם אתם מוגדרים "הורה מנכר" אתם צפויים לסנקציות קשות

אנו עדים למציאות קשה ובה "תסמונת הניכור ההורי" הפכה להיות שחקן מרכזי בשיח המשפטי והציבורי, עו"ד שירלי כהן נגר תעביר אלינו את המידע הנדרש בנושא

ניכר כי מגמת בתי המשפט לענייני משפחה, בעת זיהוי קיומו של ניכור הורי, היא לשלב הליך טיפולי עם הליך סמכותי, ובכך ליתן מענה רב מערכתי למשפחה תוך הגנה על זכויות הילד.

במקרים בהם אין מנוס בית המשפט לענייני משפחה נוקט בסנקציות כלפי ההורה המנכר, החל מסנקציות כספיות, ביטול מזונות והטלת קנסות, דרך סנקציות מגבילות לרבות ביטול רישיון נהיגה, עיכוב יציאה מן הארץ וביטול כרטיס אשראי וכלה בסנקציות הפוגעות בזכויות יסוד של האדם לרבות מתן צו מאסר. במקביל משלב בית המשפט לענייני משפחה אכיפת השתתפות בני המשפחה בטיפול ואף העברת משמורת ילדים מההורה המנכר להורה האחר, גם שהדבר משנה סדרי עולם עבור הילדים ומשחרר את אחיזתם בהורה המנכר.

לאחרונה ניכרת מגמה דומה בבתי הדין הרבניים ונראה כי גם הם הצטרפו למלחמה המערכתית בתופעה הקשה, עד כדי כך שבהחלטה תקדימית עיכב בית הדין הרבני חלוקת רכוש לו עתר האב שהוגדר "הורה מנכר", ונמנע במכוון מלדון בסוגיות רכושיות להן עתר ההורה המנכר וזאת אך ורק נוכח העובדה שהוא הורה מנכר ומסית.

בתי משפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים לא מהססים אם כן לפעול בכל החזיתות בכדי לשרש את תופעת הניכור ההורי ובכלל זה לזהות ולטפל בה מוקדם ככל שניתן. עלינו לזכור כי נפשם הרכה של ילדים מונחת על הכף ומשכך השימוש בסנקציות, שחלקן קיצוניות, הינו אך מובן ומחויב המציאות.

אחזור ואציין כי לבתי המשפט לענייני משפחה ולבתי הדין הרבניים "ארגז כלים" להתמודד עם תופעת הניכור ההורי והם לא מהססים להשתמש בו כשלאורך כל הדרך טובת הילדים לנגד עיניהם. יחד עם זאת אל לנו לשכוח את תפקיד עורכי הדין העוסקים  בתחום דיני המשפחה בכל הקשור לפניה לבתי משפט, שכן "חלון ההזדמנויות" לטיפול בניכור הורי הוא לרוב צר ביותר,  וביד עורך הדין היכולת לקדם את הטיפול בתופעה או לעכב אותה, עד כדי כך שלא ניתן יהיה לגשר על הפערים וכן לא ניתן יהיה לחדש קשר בין הילד ובין ההורה האחר.

תגובות

End of content

No more pages to load