• 17 מאי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אלימות נגד ילדים

לאחרונה אנחנו נחשפים לעוד מידע מצמרר על ילדים המוכים על ידי הוריהם', ואנו רואים תמונות מעיקות בהן מובלים הורים כשפניהם מוסתרים למעצר. אין הורה, ובעצם אדם, שלא יזדעזע מגלויי האלימות והאכזרי.

אלימות של הורים נגד ילדיהם (תמונה: אילוסטרציה )

מה קורה כאן? מדוע לפתע יש תחושה של "גל" שתקף אותנו פתאום? האם מדובר במגיפה חדשה? התשובות, למרבה הצער, הן שתופעת ההתעללות בילדים אינה חדשה. מקורות שונים מדווחים על מספרים שונים. בשנת 2004, למשל, נפתחו 2,763 תיקים בגין עבירות נגד ילדים בתוך המשפחה. למעשה ידוע שרק חלק קטן מהילדים מגיעים לטיפול בשל מקרי התעללות וניצול מיני בחוג המשפחה.

יש גורסים שהמקרים הידועים, שרק חלקם הקטן מגיע לתקשורת, מהווים רק את קצה הקרחון ומספר המקרים הבלתי מדווחים גבוה בהרבה מאלו שמתגלים. מטבע הדברים, משפחות שבהן מתרחשת אלימות נגד ילדים נוטות להסתיר את המידע. גם "חובת הדיווח", אותו חוק המחייב בני משפחה, שכנים, אנשי חינוך רופאים ובעלי מקצועות בתחום הרווחה להודיע לרשויות החוק על מקרי התעללות בילדים, אינו נאכף במלואו. ייתכן שמה שקרה לאחרונה הוא שהבלטת הנושא בתקשורת עוררה את המודעות ויש מעט יותר דיווחים על מקרי ההתעללות.

קשה להיכנס להסבר מעמיק של התופעה, אבל חשוב לא להסתפק בהסבר של פתולוגיה ולא לפתור את הנושא בטענה שמי שמבצע דברים שכאלה בילדיו חזקה עליו שהוא חולה בנפשו. קרוב לוודאי שהסבר זה נכון במקרים הקיצוניים, אבל מרבית המקרים מבוצעים בידי הורים "נורמלים" שיתכן ויש להם קשיים, בעיות, מצוקות ובעיקר - הם בעלי שליטה עצמית נמוכה. מרבית ההורים אינם מתכוונים לפגוע בילדיהם אלא רק "לחנכם" ולתקן את התנהגותם. לעתים הם מפרשים פירוש שגוי לחלוטין את "חוסך שבטו - שונא בנו".

הפירוש המקובל כיום הוא שאין מדובר במכות מוחשיות, אלא ב"הצבת גבולות" והקניית הרגלים. מכות אינן הדרך לחנך. חשוב להזכיר שיש פסיקה מפורשת של בית המשפט העליון האוסרת על הכאת ילדים.

למעשה, אם הורה מרגיש שעליו להכות את ילדיו כדי לחנכם, סימן שעליו להיעזר בגורם מקצועי. בסופו של דבר מרבית ההורים מסתדרים לא רע למרות ש"צער גידול ילדים" עשוי להכביד לפעמים. רוב ההורים מגיבים בצורה שקולה ועניינית, לפחות במרבית המקרים.

מעבר לכך, הגישה המקובלת כיום היא להציע טיפול מונע, כלומר, לא לחכות למצבים של בעיה קיצונית, אלא לנסות ולמנוע תקלות בגידול הילדים על ידי קבלת מידע מתאים..


תגובות

End of content

No more pages to load