• 17 מאי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מדור משפטי: בגדה בבעלה ואיבדה זכויות רכושיות – האמנם?

מאת: עו"ד ונוטריון שירלי נגר כהן, מתמחה בדיני משפחה וירושה ומגשרת מוסמכת

ביום 19/11/18 התפרסם פסק דין של בית המשפט העליון בשבתו כבית דין גבוה לצדק (בג"ץ), בו הלכה למעשה אושר פסק דינו של בית הדין הרבני הגדול בנושא מאוד רגיש של השפעת בגידה של מי מבני הזוג על זכויותיו הרכושיות בקשר עם הנישואין.

פרסום פסק הדין עורר כותרות ענק ביותר בעיתונות האקטואלית. כך לדוגמא בעיתון הארץ נכתב: "בג"ץ הפך פסק דין בן 25 שנה וקבע: אישה שבגדה לא זכאית לחצי משווי הבית שבו גרה", בעיתון כלכליסט : "ניצחון היהודית על הדמוקרטית: בג"ץ שלל מאישה "בוגדת" את זכויותיה" ובעיתון גלובס : "סערה בדיני משפחה: בגדה בבעלה והפסידה חלק בבית המשותף".

לכאורה ניכר כי אנו בעידן חדש ואף מהפכני שיש בו בכדי לשנות הלכה שנקבעה זה מכבר לפיה אין בבגידת מי מבני הזוג בכדי להשפיע כהוא זה על זכויותיו הרכושיות עם פירוק הנישואין, ואם כך היו פני הדברים אזי עסקינן במהפכה של ממש בתחום דיני המשפחה.

דא עקא שהבג"ץ המדובר עוסק בנסיבות ספציפיות של בני הזוג שעניינם נדון בפניו בעניין בית מגורים בו התגוררו הצדדים למעלה מ-20 שנים בטרם הנישואין עלו על שרטון. הבית אשר רשום על שם הבעל בלבד נבנה על מגרש אותו הבעל קיבל בירושה מהוריו טרם הנישואין, מגרש ש-3/4 ממנו העביר הבעל לקבלן במסגרת עסקת קומבינציה וזאת כנגד בניית בית מגורים על ה-1/4 הנותר. למעשה בג"צ בחן האם הבית הינו חלק מהרכוש המשותף של בני הזוג ויש לחלקו בין בני הזוג אם לאו. בסופו של יום ניתן משקל לעניין הבגידה ואף משקל מכריע שיש בו בכדי לבטל את כוונת השיתוף של הבעל ביחס לבית.

לסיום אציין כי ההלכה הידועה מקדמא דנא לפיה - בגידה אינה מהווה שיקול בקביעת הנכסים שיוגדרו כמשותפים לצורך איזון המשאבים - אמנם לא השתנתה במסגרת פסק הדין ברם בהחלט ניכר כרסום מסוים בהלכה, מה שמוביל למסקנה שיש לבחון כל מקרה לגופו, לקבל ייעוץ משפטי מקצועי ביחס לכל מקרה ומקרה, וכמובן לבחון כיצד הערכאות המשפטיות השונות יפרשו בעתיד את פסק הדין וישתמשו בו. 


* האמור בכתבה אינו בא להחליף ייעוץ משפטי והוא מוגש לציבור הקוראים כמדור אינפורמטיבי בלבד. אין לראות בו ייעוץ משפטי.

תגובות

End of content

No more pages to load