• 17 מאי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מדור משפטי: "מרוץ הסמכויות" בעידן החדש – האם עדיין רלוונטי?

מאת: עו"ד ונוטריון שירלי נגר כהן, מתמחה בדיני משפחה וירושה ומגשרת מוסמכת

המונח המשפטי "מרוץ הסמכויות" הגיע לעולם בעקבות המציאות המשפטית שנוצרה בארצנו לפיה שני חוקים שונים - חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), תשי"ג-1953 וחוק בית המשפט לענייני משפחה, תשנ"ה-1995 - מסמיכים שתי ערכאות שיפוטיות שונות, בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני, לדון במספר עניינים דומים במקביל. כפילות זו יצרה תחרות בין שני בני הזוג המבקשים להתגרש, כאשר כל אחד מהם ניסה להקדים את השני ולבחור לאיזו מבין שתי הערכאות תהיה סמכות לדון בעניינם.

ובכן, שתי ערכאות משפטיות שונות מוסמכות לדון על פי חוק באותם נושאים, בכל אחת מהערכאות ישנם פוסקים שונים (שופטים ודיינים) וכל אחת מהערכאות פוסקת, באותה סוגיה ממש לפי מערכת דינים שונה המובילה לעיתים לתוצאה שונה.

ידוע שכאשר אישה עומדת בפני הליך של גירושין "מומלץ" לה להקדים את בעלה ולהגיש את תביעותיה לבית המשפט לענייני משפחה, והמלצה הפוכה לחלוטין מקבל בעל שמבקש להתגרש, להקדים ולפתוח תיק בבית הדין הרבני. בשנים האחרונות חלו תמורות בחוק ובפסיקה אשר הובילו למציאות בה יש לבחון כל מקרה לגופו, הייעוץ הוא אינדיבידואלי ותלוי נסיבות.

לדוגמה בנושא מזונות ילדים, לפני פסק הדין של בית המשפט העליון מיולי 2017, היה ידוע שאישה המבקשת לתבוע מזונות ילדים תגיש את תביעתה לבית המשפט לענייני משפחה, כאשר מאז ניתן אותו פסק הדין הדברים אינם ברורים כלל, שכן בית המשפט לענייני משפחה פוסק על פי ההלכה שנקבעה בעליון בעוד בית הדין הרבני ממשיך לפסוק לפי הדין האישי היהודי, ואינו כפוף להלכת בית המשפט העליון בעניין המזונות.

נושא נוסף בו יש הבדלים משמעותיים בין הערכאות הינו רכוש שהיה למי מבני הזוג לפני הנישואין, כאשר בבית הדין הרבני הרבה יותר קשה לקבל פסק דין לפיו יהיה שיתוף בדירת המגורים שנרכשה על ידי אחד מבני הזוג לפני הנישואין. ואם בנושאי רכוש עסקינן, הרי כל סוגיית נכסי הקריירה והמוניטין, הינה נושא שמקבל מקום נכבד בהליכים בבית המשפט לענייני משפחה, ולא בבתי הדין הרבניים.

אנו נמצאים בעידן בו למרוץ הסמכויות ישנו תפקיד מרכזי בכל הקשור לתוצאות שיתקבלו בסופו של תהליך משפטי. מדובר בקבלת החלטה שתכריע את גורל התיק המשפטי ותקבע את עתיד המתדיינים, כך שאין סיבה לשבת בחיבוק ידיים גם בכל הקשור לערכאה אליה תוגש הבקשה ליישוב סכסוך, במקרים מתאימים.

אם כן, במרבית הנושאים בהם יש סמכות מקבילה לבית המשפט לענייני משפחה ולבית הדין הרבני, יש הבדל משמעותי בין הפסיקות של כל ערכאה, ומי שעומד בפני הליך של גירושין חייב לדעת מהי הערכאה המתאימה לנסיבות המקרה הסובייקטיבי שלו, ולא לפעול על הדעה (הקדומה) הרווחת.


* האמור בכתבה אינו בא להחליף ייעוץ משפטי והוא מוגש לציבור הקוראים כמדור אינפורמטיבי בלבד. אין לראות בו ייעוץ משפטי.

תגובות

End of content

No more pages to load