• 17 מאי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כתובה מהי? מסמך סימבולי או מסמך משפטי מחייב?

מאת: עו"ד ונוטריון שירלי נגר כהן, מתמחה בדיני משפחה וירושה ומגשרת מוסמכת

הכתובה הינה שטר עתיק יומין עליו חותם החתן בסמוך לפני הפסיעה לחופה, המעמד מרגש ומלווה באווירה טובה וחגיגית של טקס הנישואין, אווירה שלרוב מסבירה את הסכומים הגדולים להם מתחייבים חתנים בכתובה וזאת מבלי להבין ששטר הכתובה מחייב בדיוק כמו הסכם משפטי.

הכתובה נתפסת כמסמך סימבולי במעמד החופה, דהיינו בעת שההרמוניה שוהה במשכנם של בני הזוג הנשואים, במקרה של גירושין הופכת הכתובה למסמך משפטי לכל דבר ועניין שלהוראותיו משמעות חוזית מחייבת.

הכתובה מפרטת את התחייבויות הבעל כלפי אשתו במהלך נישואיהם או לאחר פקיעתם עקב גירושין או מות הבעל. עיקר הכתובה הינו הסכום אותו מתחייב הבעל (או יורשיו) לשלם לאישה עם פקיעת הנישואין, כאשר תוספת הכתובה הינה הסכום שהבעל רשאי להוסיף לפי שיקול דעתו, ודינו כדין עיקר הכתובה.

במסגרת הכתובה התחייבויות הבעל נחלקות לשתיים, האחת – לזון, לפרנס ולכבד את האישה בזמן הנישואין, והשנייה – לשאת בתשלום עיקר הכתובה ותוספת הכתובה במקרה של גירושין או פטירת הבעל.

בשנים האחרונות ניכר כי חל מפנה בהתייחסות לשטר הכתובה נוכח העובדה שמוגשות ע"י נשים תביעות כתובה רבות לבתי הדין הרבניים, ואלה האחרונים נדרשים לסוגיות משפטיות מגוונות, מה שמטבע הדברים מרחיב את הפסיקות וההלכות בנושא.

הלכה למעשה, בהתקיים הנסיבות המתאימות בתי הדין הרבניים מחייבים גברים לשלם לנשותיהם את הסכומים הנקובים בכתובה (כולם או חלקם) וניתנים שוב ושוב פסקי דין המחייבים גברים לשלם סכומים נכבדים בגין הכתובה, כך שהסכום אותו כותבים חתנים בכתובה במעמד המרגש של חופה וקידושין אינו רק סימבולי כי אם התחייבות חוזית משפטית לתשלום אופרטיבי בבוא העת.

בנסיבות אלה ראוי שחתנים יחשבו פעמיים לפני שהם רושמים בכתובה סכומים אסטרונומיים של מאות אלפי שקלים ויסתפקו בסכום צנוע – ובכך הם יחסכו לעצמם כאב ראש גדול במקרה של גירושין.

לסיום, אציין כי כל מקרה המגיע לפתחו של בית הדין הרבני, המהווה את הערכאה המוסמכת הבלעדית לדון בסוגיית הכתובה בעת גירושין, נבחן לפי נסיבותיו שלו, כך שנדרשת חשיבה יצירתית לטיפול משפטי בסוגיית הכתובה על כל היבטיה.


* האמור בכתבה אינו בא להחליף ייעוץ משפטי והוא מוגש לציבור הקוראים כמדור אינפורמטיבי בלבד. אין לראות בו ייעוץ משפטי.

תגובות

End of content

No more pages to load