• 10 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אימפרייה באר-שבעית: אביב קופל ולירז ברנד

אביב קופל ולירז ברנד הצליחו לפצח את הנוסחה ליזמות נכונה בבירת הנגב. בראיון מיוחד לברנז'ה הם מספרים מדוע בחרו בבאר שבע כמרכז העסקים שלהם וגם, מהו סוד ההצלחה?

לירז ברנד ואביב קופל (צילום: עידן אסלן)

לא קל לעשות עסקים בבאר שבע ודוחות המתפרסמים מדי שנה מראים זאת בבירור, בהם הדוח של פירמת BDI, המציב את בירת הנגב בראש טבלת הערים הגדולות בהן עסקים בסכנת סגירה. למה זה קורה? זה קשור להחלטות ברמת המדינה ולתחרות מאוד קשה, לעיתים לבלתי אפשרית. אביב קופל ושותפו העסקי לירז ברנד, הקימו את העסקים שלהם בבאר שבע, מעסיקים באר שבעים, יוצרים מקומות עבודה עבור באר שבעים, עובדים לרוב עם ספקים ונותני שירותים באר שבעים. הם יוזמים, יוצרים, מנסים להפיק את המיטב ממה שיש פה – ומתברר שבבאר שבע יש מה לעשות. יש לה נכסים מעולים, אנשים טובים וסוג של שפיות שמאפיינת אותה.

אביב קופל, בן 34. נולד בבאר שבע בן לחנה ויוסי קופל, קציני משטרה בדימוס. נשוי לגלית, עורכת דין בהשכלתה ומנהלת בפועל של מלון אחוזת אינלביץ', ואבא לנועה. אח לאור, מנהל מתחם הסמילנסקי גארדן ואח ליפעת סטודנטית למשפטים. את שירותו הצבאי עשה במשמר הגבול ומיד בסיום הטירונות גויס ליחידה המיוחדת ללוחמה בטרור.

שותפו, לירז ברנד, גם כן יליד באר שבע, גדל בשכונת רמות ובוגר מקיף ד', בן לזוג להורים אנשי קבע בחיל האוויר, ואבא לדילן. לפני שירותו הצבאי, התעסק לירז בספורט והיה שוער מצטיין בקבוצת הנוער של הפועל באר שבע. בגיל 19 התגייס לצבא ושירת שרות קרבי ביחידת חרוב.


אני חושב שאנשים מכירים אותך ואת לירז יותר כ''אביב ולירז''. מזה שנים אתם עובדים ביחד

''את לירז ברנד שותפי, שהוא בן גילי, הכרתי בימי נעוריי. אנחנו גם קרובי משפחה וצועדים יד ביד תוך שיתוף פעולה מלא, לקדם את העשייה שלנו בתחום הפקת האירועים והעסקים בכלל. תחילת הפעילות העסקית שלי ושל לירז שותפי החלה בשנת 2006 עם הקמת חברת ההפקות 'אביב ולירז הפקות ויחסי ציבור'".

הייתם בין הראשונים בבאר שבע - ובישראל - להכניס את נושא ההפקות המושקעות, להשקת מוצרים ועסקים. זה שינה מאוד את האופן בו עסקים מציגים וממתגים את עצמם בבאר שבע בפרט ובארץ בכלל

''לפני 12 שנה, תחום ההפקות היה בתולי והחברה הציבה סטנדרטים חדשנים במסגרת אירועי השקה לעסקים וחברות גדולות והפקות אירועים לגופים מוסדיים וחברות גדולות במשק. התחלנו מאירועי השקה קטנים לחברת סובארו, קרייזלר, מותג האנרגיה 'בלו', פקטורי 54, שטראוס, חברת הבנייה י.ח. דמרי, ובמרוצת הזמן הרחיבה החברה את פעילותה גם לתחום הכנסים המקצועיים לגופים כמו שירותי בריאות כללית, חברות תרופות, קופת חולים מכבי, רשויות מקומיות ועוד.

''שביעות רצון לקוחותינו והשם הטוב לו זכינו הביאו להתפתחות ולהכרה ארצית וזכינו להפיק את האירועים החשובים במדינת ישראל: טקס החתימה על מתווה הגז עם ראש ממשלת ישראל, הטקס לזכרם של דוד ופולה בן גוריון במדרשת שדה בוקר שהם בין 5 האירועים החשובים במדינה, פסטיבלי ענק בהם 40-50 אלף משתתפים, פסטיבל 'טעם הנגב' בעיר באר שבע, פסטיבל 'דרום עולה' וימי העצמאות של עירית אשקלון, אירועים שונים בנתב"ג, והמגה אירוע שזכינו להפיק ממש בשנה שעברה עבור עיריית באר שבע: 100 שנה לכיבוש באר שבע בשיתוף משרד ראש הממשלה וממשלת אוסטרליה.

"מדובר באחד מהאירועים המורכבים והמסובכים שהופקו במדינת ישראל, הקמנו מטה עבודה במיוחד לאירוע שפעל כמספר חודשים עד לאירוע, מאות עובדים וספקים, תאום פעילות מול שב"כ ומול משרד רוה"מ, השקענו ימים ולילות של עבודה קדחתנית במטרה להוביל לאירוע עם אפס תקלות לשביעות רצונם המלאה של כל הגורמים המעורבים ובראשם עירית באר שבע.

''זכינו להכרה ביכולות והפוטנציאל הטמון בנו, להביא לבאר שבע ולאזור הדרום בכלל עשייה שעד לאותה העת יוחסה רק לאזור המרכז ומכאן ואילך הביטוי 'השמיים הם הגבול' היווה עבורנו מוטו להמשך עשייה''.


זיהו צורך – וכך קם הפרויקט הראשון

כדי ללמוד אודות הדרך של אביב ולירז, אנחנו חוזרים אל אחד המיזמים המשותפים הראשונים שלהם: ''דריסת הרגל הראשונה שלנו בעיר העתיקה בבאר שבע הייתה בשנת 2008, כשהגשמנו את חלום ילדותנו להקים מגה-מועדון לילה, לאור העובדה שמדי סוף שבוע נהרו בליינים מבאר שבע והנגב לבלות באיזור המרכז. יצאנו לדרך עם הפרויקט הראשון שלנו בעיר העתיקה באר שבע ופתחנו את מועדון ה'סמילנסקי 4' שהפך לשם דבר בארץ.

"למרות החששות לגבי מיקום העסק, שהיה היחידי ברחוב באותה התקופה. קינן בנו רצון עז ודבקות במטרה שסחפו אלפי בליינים ואמנים מהארץ ומחו"ל. המועדון פועל עד היום ומרחיב את גבולות עשייתו להפקות מוזיקה גדולות בשיתוף פעולה עם אומנים מחו"ל בהובלה של אור קופל, אומן בפני עצמו, המנהל בפועל של המתחם.

''כעבור חמש שנים לאחר שמיצינו את חיי הלילה החלטנו לחשב מסלול מחדש ולמנף את הידע והקשרים החברתיים והעסקיים והקמנו את מתחם האירועים 'סמילנסקי בוטיק בית לאירועים' ברחוב סמילנסקי, מעוז חיי הבילוי והתרבות בעיר העתיקה. מדובר במתחם לאירועי קונספט ייחודים ושונים בנוף הבאר שבעי, בעל תפיסה עיצובית המושפעת מטרנדים עולמיים.

''היה לנו חזון לשדרג את תרבות האירועים ושוב, להביא לכאן, קרוב לבית אולם אירועים בסטייל אחר, שיצדיק את הכותרת המחייבת אולם 'בוטיק'. בהיבט הקולינרי יצרנו שיתוף פעולה עם חברנו דוד זיגדון מחברת 'זר מעדנים ואירועים' המובילה בתחומה בארץ. מצוידים בכל הידע מתחום ההפקה והתכנון, יצרנו קונספט ייחודי המעניק מענה מלא לצרכי הלקוח, החל מהמוסיקה ועד עיצוב ומיתוג ייחודי לכל אירוע.

''במונחים שלנו לא קיים אירוע הדומה לאירוע אחר וכל אחד מלקוחותינו זוכה להפקת אירוע המותאם לתפיסת עולמו ולקהל המוזמנים שלו. לכל אירוע אנחנו יוצרים קונספט שונה המאפשר לילד בר מצווה לדוגמא, להגשים את חלומו.

''כך לדוגמא, יצרנו אירוע בקונספט פורמולה 1 לילד שזה היה החלום שלו: אז בנינו פשוט מסלולי מרוץ על גבי השולחנות עם מיני מכוניות מרוץ, הצבנו צמיגים ברחבי האולם ויצרנו מהם שבילי גישה למתחמים, קישטנו את בקבוקי השתייה בצבעי דגלי מרוץ המכוניות, ההזמנות שחולקו עוצבו בדוגמת כרטיס כניסה לתחרות מרוצים. כך הפכנו חלום למציאות וזכינו להעניק חוויה שונה ומעצימה לאורחים ולבעלי האירוע''.

עם הידע, הניסיון והקשרים, הייתם יכולים בקלות להצליח במרכז, אך בחרתם להתעקש על באר שבע, שהיא פחות קלה לעסקים. למה?

''אנחנו מחוברים לעיר, לנוף של הנגב ולנוף האנושי. ככל שהרחבנו את עסקינו, האמנו יותר ויותר בהשקעה בנגב בכלל ובפרט בעיר באר שבע ששינתה פנים בשנים האחרונות והיא נחשבת כיום כאחת הערים המרכזיות בארץ, המציעה שלל מרכזי בילוי וקניות, אוניברסיטה המביאה עמה הגירה חיובית של קהל צעיר ואיכותי, תיאטרון מקומי, פארק למדע, אירועי תרבות מיוחדים וכל זאת בזכות העומד בראשה ראש העיריה מר רוביק דנילוביץ' שעושה עבודה מצוינת למען הציבור והעיר בכלל''.

​​​​​​​

העשייה ממכרת

זה אולי נשמע קצת מצער, אבל ב-2018, עם ציונות לא קונים במכולת...

''ציונות ולוקאל פטריוטיות הן לא מלים גסות. נולדנו, גדלנו והתחנכנו בבאר שבע, שירתנו בצבא ביחידות קרביות ואף נקראנו למילואים וללא היסוס התייצבנו למלא משימות לא פשוטות, כשאנו משאירים את עסקינו מאחור תוך הבנת סדרי העדיפויות.

''מיד חזרנו לשיגרה, הרחבנו את העשייה, עם הפנים קדימה שמנו לעצמנו למטרה להחיות את העיר העתיקה בבאר שבע תוך השקעת משאבים כלכליים. ההשקעה והעשייה שלנו בעיר, תרמה רבות להעלות את באר שבע על המפה מחד, ומאידך תרמה לייצור מקומות עבודה נוספים לתושבי המקום''.

איזה פרויקטים חדשים יזמתם?

''בנינו מתחם אירועים נוסף 'הבוסתן בית לשמחות' הממוקם בבית עתיק יומין בן 100 שנה, חלל אירועים ייחודי לאירועים קטנים עד 100 איש, ואת בית המלון הבוטיק היחיד מסוגו 'אחוזת אנילביץ' בוטיק וספא'. אנחנו גאים להימנות על ידי מגזין 'את' עם שלושת בתי המלון המובילים בארץ בתחום אירוח כלות ביחד עם מלון 'אלמה' בזיכרון יעקוב ומלון 'וולדורף אסטוריה' בירושלים. המלון הפך למקום עלייה לרגל עבור מותגי אופנה ורשתות מהמרכז אשר מדרימים אלינו לבאר שבע לקיים ימי צילום בין כותלי המלון, המלון ומתחם האירועים זכו להצלחה רבה עוד בטרם עלו לקמפיין פרסומי, עובדה המחזקת את נחיצותם של מקומות בלוי ונופש שונים ומיוחדים''.

כיום העשייה כוללת את סמילנסקי בוטיק - אולם אירועים. סמילנסקי גארדן, הגג של הבוטיק, שם נערכות בעיקר מסיבות. הבוסתן - אולם לאירועים עד 100 איש. אחוזת אנילביץ' - בית מלון בוטיק ובקרוב הנחלה בעתיקה - גן אירועים.

רבות דובר על מכת סגירת העסקים בבאר שבע. העיר נהדרת, עם פוטנציאל אדיר, אבל המציאות הכלכלית שלה לא קלה, מכל מיני סיבות. איך צועדים קדימה?

''אז נכון, לא הכל ורוד. עסקים נסגרים חדשות לבקרים והצלחה פירושה עבודה קשה ללא פשרות, יצירתיות ותוך ביקורת עצמית ושיפור מתמיד. יחד עם זאת יש בעשייה קסם ממכר והצלחה של עסק אחד הוא המנוע להקמת העסק הבא.

בימים אלו אנחנו בעיצומו של פרויקט נוסף גן לאירועי בוטיק עד 350 מוזמנים בעיר העתיקה בבאר שבע זהו יהיה מקום שטרם נראה בארץ, שייקרא 'הנחלה בעתיקה', גן אירועים מדהים ביופיו עם קרוב ל- 30 עצי ארץ ישראל בוגרים בני 30 ו-40 שנה, עצי פרי, עצי תבלין כל זה לצד בית עותמני מדהים ביופיו על שטח של דונם אדמה.

''במלוא הצניעות, אני עושה לביתי ולעירי באהבה אין קץ, אני חושב שאת כל העשייה הזו לא היינו מצליחים להביא לידי הצלחה ללא צוות טוב ואנשים מקצועיים שעוטפים אותי ואת השותף שלי לירז וכמובן בתושבים הדרומיים שצמאים לאיכות ללא פשרות''.

תגובות

End of content

No more pages to load