• 17 מאי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

על הסכם שלום בית שמעתם?

מאת: עו"ד ונוטריון שירלי נגר כהן, מתמחה בדיני משפחה וירושה ומגשרת מוסמכת

העיסוק המקצועי שלי במשפט, בגישור ובגירושין בשיתוף פעולה, חשף אותי במרוצת השנים למציאות בה זוגות רבים, הנמצאים בפני קבלת החלטה משמעותית והרת גורל בחייהם  - האם להתגרש או לאו, זקוקים הלכה למעשה לליווי ולייעוץ מקצועי לשלום בית-  דהיינו, זקוקים לבניית מתווה וקביעת כללים שיהוו בסיס לשיקום התא המשפחתי ולשיקום הזוגיות.   

בחודשים האחרונים מצאתי את עצמי מלווה זוגות רבים בדרך מאוד יצירתית  מאתגרת ומעניינת ל"הסכם שלום בית".

הסכם שלום הבית מחייב בשלב הראשון הבנה של המחלוקות בחיי הנישואין אשר הובילו בסופו של יום למשבר. בשלב הבא יש לסייע בידי הצדדים להתוות קווים מנחים לפתרון המחלוקות ובניית הסכמות ביחס לכל הנושאים הרלבנטיים לחייהם המשותפים, כדוגמת חינוך הילדים, חלוקת המטלות בבית, קביעת זמן איכות זוגי, קביעת זמן איכות משפחתי, התנהלות כלכלית, בחירת גורם מקצועי ליישוב מחלוקות במידה ויתגלעו בעתיד, בחירת מטפל זוגי ומשפחתי, כללים ביחס למשפחה המורחבת וכיו"ב.

בשלב השלישי – שלב עריכת הסכם שלום הבית – יש לערוך הסכם המאגד את הקווים המנחים והנושאים אותם התוו בני הזוג, לוודא שכל הסוגיות באו לידי ביטוי בהסכם וקיבלו מענה לשביעות רצון הצדדים, וכמובן לנסח את ההסכם בצורה משפטית ומקצועית.

השלב הרביעי הינו מתן גושפנקא משפטית מחייבת להסכם שלום הבית וזאת על ידי פניה לערכאה המשפטית הנבחרת (בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני), הגשת ההסכם וקבלת תוקף של פסק דין להוראותיו.

לסיום אציין כי לעיתים כל שנדרש על מנת לאחות את הקרעים שנוצרו במרוצת השנים בתא המשפחתי ובזוגיות הוא בניית מערכת כללים ברורים להתנהלות בשגרה, מעין ספר הדרכה להתנהגות במערכת המשפחתית הרגישה והמורכבת, וחשוב מאוד שמערכת הכללים תאוגד בהסכם שייערך וינוסח בצורה מקצועית וימצה את כל הסוגיות הרלבנטיות מבחינה חוקית ומשפטית, וכמובן יוגש לאישור הערכאה המשפטית.

קוראים יקרים, המדובר בתהליך לא פשוט, תהליך שעם ליווי מקצועי נכון יכול לשנות את חיי המשפחה והזוגיות, וליתן לבוחרים בו שנים טובות ומאושרות של ביחד.


* האמור בכתבה אינו בא להחליף ייעוץ משפטי והוא מוגש לציבור הקוראים כמדור אינפורמטיבי בלבד. אין לראות בו ייעוץ משפטי.

תגובות

End of content

No more pages to load