• 17 מאי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

רוכשים דירה יד שנייה? קבלו 5 טיפים שיסדרו אתכם

רכישת דירה היא העסקה המורכבת ביותר שתעשו בחייכם ולא רק מבחינה כספית, להלן 5 כללים שיסייעו לכם בהבנת תהליך קניית דירה יד שניה

צילום: יעקב / CC BY SA 4.0
  1. תקציב - טרם חתימת החוזה בקשו מהגורם הממשכן אישור עקרוני לקבלת המשכנתא בהתאם למועדים ולשלבי התשלום המתבקשים בהסכם. מומלץ להזמין חוות דעת שמאי מוקדמת להערכת הנכס. במידה ומקור המימון שלכם הינו ממכירת דירה אחרת, סנכרנו את שלבי התשלום בהתאם לקבלתם. איחור או אי עמידה בשלבי התשלום בהסכם הרכישה עלול לגרור תשלומי פיצויים ואף לגרום להפרת חוזה.

  2. הדירה וסביבתה - מומלץ לערוך מספר ביקורים בדירה, בימים ובשעות שונים. שאלו את המוכרים שאלות שונות ובדקו את תקינות מכלול מערכות הדירה, חפשו סדקים וסימני רטיבות. היוועצו במומחה שיבדוק את מצב הנכס אל מול מצבו התכנוני וכן אם קיימים נזקים נסתרים, לכל אלה עשויה להיות השפעה מכרעת במו"מ על מחיר הדירה. בנוסף, עימדו על טיב השכנים, מפגעי תברואה, עבריינות, רמת התחזוקה הכללית ומספר הדירות המושכרות בבניין.

  3. בדיקות עומק - לאור שיטות חישוב ומדידה שונות, יתכנו הבדלים בין שטח הדירה כפי שמופיע בנסח הטאבו לעומת שטח הדירה בפועל, בדקו את שניהם והצליבו נתונים. גשו לעירייה ובקשו לראות בתב"ע האם לא מתוכנן לקום מגדל גבוה או קניון שיפריע לכם? בקשו מעו"ד שלכם להוציא נסח עדכני של הדירה ומה מצבה הרישומי ושאינה משועבדת ו/או מעוקלת ו/או בכינוס ו/או עם הערות מזהירות או מגבילות.

  4. שווי הנכס - מה כולל מחיר הדירה? בדקו האם מוטלים עליכם מיסים כמו היטל השבחה, מס שבח, מס רכישה ועוד- בקשו מעו"ד שלכם לערוך סימולציה, היעדר בחינה של אפיקי המיסוי יכולה לעלות לכם כסף רב עד כדי פסילת כדאיות העסקה ומוטב לגלות זאת מראש (גם שכר טרחת עו"ד הינו הוצאה). וודאו שאין חובות על הנכס ובקשו מהמוכר להציג אישורי תשלום לרשויות ולוועד הבית. בנוסף, במאגר עסקאות הנמצא באתר רשות המסים תוכלו לקבל אומדן מחיר דירה דומה, דבר שיסייע לכם במו"מ למחיר העסקה.
    ​​​​​​​
  5. פנו לעו"ד שעיקר עיסוקו הוא מקרקעין - בחרו עו"ד שייצג אתכם בלבד, וזאת על מנת שינהל עבורכם את המשא ומתן בהלימה לאינטרסים שלכם. דאגו שיכלול בחוזה מכירת דירה יד שנייה הצהרה של המוכר לגבי תקינות הנכס.


שיהיה לכם בהצלחה,

יניב חזן, עו"ד מקרקעין

שותף במשרד עורכי הדין כהן את חזן , hznlaw@gmail.com, 0504995990

תגובות

End of content

No more pages to load