• 10 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

לא עובד בשביל הכסף: ד"ר יוסף אביטל

ד"ר יוסף אביטל, 53, תושב מיתר, הינו רופא שיניים לא שגרתי מסיבות רבות; לדבריו, הוא לא עובד רק בגלל הכסף, אלא להנאתו המוחלטת. בראיון לברנז'ה הוא מספר מדוע אין זה הכסף שמניע אותו

ד"ר יוסף אביטל (צילום: תומר וקנין)

כשד"ר יוסף אביטל היה ילד קטן במרוקו, הוא חלם להיות רופא, למה? כי אימא שלו הייתה אחות ובילדותו נהג להסתובב לא מעט, בבית החולים בו עבדה. משפחתו עלתה ארצה לבאר שבע והוא שירת ביחידה קרבית ואפילו הספיק להשתתף במלחמת לבנון הראשונה. ולאחר שהשתחרר מהצבא, עבד כחובש בבית החולים: "נחשפתי לחיי הרופאים והשעות לא שעות שהם עובדים, מספיק כדי להבין שרופא בבית החולים אינני רוצה להיות", הוא אומר וממשיך: "הלכתי למכינה הטכנולוגית במטרה ללמוד הנדסה כלשהי ואז נקרה בדרכי חובש שעבד איתי בחופשות ושכנע אותי ללמוד רפואת שיניים כמוהו. צחוק הגורל היה שאכן השתכנעתי ונסעתי לרומניה ללמוד רפואת שיניים, אך הוא נשאר בארץ ולמד הנדסה".

איך היה ללמוד ברומניה?

"קשה מאוד, אם כי למדתי את השפה די מהר, אך בניגוד לסטודנטים אחרים שבאו מבתים אמידים, אני היחידי שבא מבית דל אמצעים, ולכן כל אגורה שהוצאתי הייתה מדודה. לא הרשיתי לעצמי לטייל או לבזבז על מותרות. כל מרצי היה מופנה ללימודים ולעבודות מזדמנות שעזרו לי לסיים את הלימודים. הייתי תמיד עסוק מבוקר עד ערב בלימודים ובעבודה, בחופשות הייתי עובד שלוש עבודות. אני חרוץ ולכן לא הייתה לי בעיה לעבוד כל כך הרבה; הייתי זקוק לכסף, אז עשיתי מאמצים להשיגו בלי להתעצל".

ד''ר יוסף אביטל (צילום: תומר וקנין)


"אני חייב גיוון ואתגרים חדשים. למשל, אני מנגן בתזמורת כלי נשיפה של בוגרי הקונסרבטוריון בבאר שבע, אני רץ פעמיים בשבוע ורוכב על אופניים, לא מכבר חזרתי מטיול אופניים באוקראינה. בנוסף לרפואה, למדתי תואר שני במנהל מערכות בריאות ומנהל עסקים, ובאוגוסט אתחיל ללמוד משפטים ב'בר אילן'"


שיחה ארוכה ומעניינת עם יוסף, נתנה לי להבין שד"ר אביטל אינו איש שיגרתי ושבניגוד לרופאי שיניים רבים, לא הכסף מניע אותו, אלא ההנאה שבעיסוק שהוא בחר בו. זו הסיבה לדבריו שהוא בחר לעסוק בשיקום הפה. "אני עושה אך ורק את זה ומעסיק במרפאה רופאים שתפקידם לעשות את יתר הדברים ולהפנות אליי את כל מה שקשור לשיקום הפה. אני לא מאמין לרופאי שיניים שיודעים לעשות הכול באופן מצוין. כדי לעשות משהו במקצוענות חסרת פשרות, צריך להתמחות ולהתמקצע רק בו".
בנוסף, ד"ר אביטל מתהדר גם בסורק ייחודי שהוא מחזיק במרפאתו- סורק אינטראורלי שמשמש לסריקה של שיניים ושתלים לביצוע כתרים עליהם ללא הצורך לקחת מידות.

מה זה אומר לשקם את הפה?

"כל מה שקשור לסתימות רגילות, מבנים, כתרים, טיפולים אסתטיים ושיקום הפה בעקבות השתלת שיניים. במרפאה אני מעסיק רופאה נפלאה שעוסקת בטיפולי שורש ויש לי שיננית מדהימה, לדעתי מהטובות שקיימות אם לא הטובה בהן".

הטיפול האסתטי שדיברת עליו זה ציפויי החרסינה שרבים משחקני הקולנוע ואנשי השואו-ביזנס העשירים ביניהם עושים, מה שעשה אייל גולן, למשל?

"כן, למען האמת אני לא ממליץ על זה, כי אם העבודה לא נעשית בדיוק מוחלט התוצאות נראות מלאכותיות. בארץ אין הרבה טכנאים מומחים שיודעים לעשות את העבודה, ולכן לא פעם הרופאים שמתעסקים בזה שולחים את העבודה לחו"ל או מטיסים לארץ טכנאי מיוחד, מדובר בטיפול יקר במיוחד שבאמת מתאפשר למי שיש לו הרבה מאוד כסף. אם הפציינט עשיר אז הרופא יכול להטיס מחו"ל את הטכנאי המומחה ולשלם לו על עבודה, טיסה ומלון. ארבע שיניים בלבד עשויות לעלות כ-90,000 ₪ כמו שציינתי, הרבה מאוד כסף".

נראה לי שמי שהולך לרפואת שיניים מונע מרצון להתעשר בקלות

"ממש לא, ואני יכול לדבר רק בשמי. אני עובד מתוך הנאה וזה מה שמניע אותי. אני פרפקציוניסט בעבודה ולכן מקפיד לעשות הכל על הצד הטוב ביותר".

כן, אבל יש בהתעסקות בפה, שלא תמיד מדיף ריחות נעימים, משהו דוחה לא?

 "לא. לומדים לנטרל את התחושות ולעבור הלאה".

הטרנד היום הוא שגם רופאי שיניים מזריקים חומרי מילוי ובוטוקס ללקוחות שלהם

"לדעתי, אין יותר מתאימים לעבודה מאשר רופאי שיניים שמכירים את האנטומיה של הפנים ויכולים להזריק באופן מדויק את החומרים. אני יודע שפלסטיקאים לא אוהבים לשמוע את זה, אבל גם לא כל פלסטיקאי יודע להזריק כמו שצריך. הרופאה שעובדת איתי עוסקת בזה וזאת אחרי שעברה קורס לאסתטיקה".

ד''ר יוסף אביטל רוכב על אופניים (אלבום אישי)


"נעמה נולדה בהפרש של שעה מאחיה וסבלה מחוסר חמצן שגרם לשיתוק מוחין. זה לא היה פשוט אך שמחנו שנאמר לנו שמוחה לא נפגע והפגיעה היא רק מוטורית. אשתי, גלית, מרפאה בעיסוק ילדים עם צרכים מיוחדים, אישה נפלאה, לימדה אותי להתייחס לילדה מתחילת הדרך כאל ילדה לא מוגבלת"


יש לך מרפאה פרטית כבר כמה שנים אך במקביל אתה עושה עוד דברים

"כן, כעת אני מנהל מרפאה במכבי שירותי בריאות בערד כאשר בעבר ניהלתי את סניף קריית גת. בנוסף, אני מדריך יום בשבוע במחלקה לשיקום הפה, שנה חמישית בהדסה ירושלים".

נראה שכל מי שמסיים לימודי רפואת שיניים ממהר לפתוח לו קליניקה

"אלה שעושים כך, זה באמת בעיה. כי מי שמסיים רפואת שיניים לא יודע דבר עד שהוא רוכש מיומנות. אני מודה שלא ידעתי יותר מדי כשסיימתי את לימודיי ולכן עבדתי במרפאות כלליות והעזתי לפתוח מרפאה פרטית אחרי ניסיון של 14 שנה. ללכת לרופא מתחיל זה קצת בעייתי".

אבל כל רופא צריך להתחיל איפשהו

"נכון, אך זה די חצוף לטעמי לפתוח מרפאה מיד כשאתה מסיים את הלימודים".

ידועים מקרים שרופאי שיניים מבצעים סתימות במקומות שלא צריך לבצע - זו רמאות או חוסר ניסיון?

"למרבה הצער יש רופאים שמבזים את הפירמה ועלולים להוליך שולל פציינטים תמימים, ויש כאלה שפשוט עדיין לא יודעים לקרוא צילומים כהלכה ואין להם מספיק מיומנות לבצע את העבודה כראוי. אני מעולם לא התביישתי לשאול רופאים חברים ותיקים ממני, במידה והתעורר בי ספק לגבי פיענוח צילום או כל דבר אחר. מה שחשוב בטיפולי שיניים זה הכנת תכנית טיפולים מקצועית ומדויקת. אין לי בעיה לשלוח פציינט לקבל חוות דעת נוספת".

בזמנו, הייתם בכותרות בגלל בתך נעמה, שנולדה עם שיתוק מוחין, אך נלחמה על הזכות לשרת בצבא בהתנדבות למרות שסורבה בהתחלה

"יש לי ארבעה ילדים; שני בנים בני 12 ו-9 ותאומים בני 19 וחצי – בן ובת ששמם אריאל ונעמה. נעמה נולדה בהפרש של שעה מאחיה וסבלה מחוסר חמצן שגרם לשיתוק מוחין. זה לא היה פשוט אך שמחנו שנאמר לנו שמוחה לא נפגע והפגיעה היא רק מוטורית. אשתי, גלית, מרפאה בעיסוק ילדים עם צרכים מיוחדים, אישה נפלאה, לימדה אותי להתייחס לילדה מתחילת הדרך כאל ילדה לא מוגבלת. בתוך 9 חודשים קלטנו שהיא חכמה מיתר בני גילה – בגיל 11 חודשים כבר ידעה לספור.

"בתקופה ההיא גרנו באשדוד ונעמה הופנתה ללמוד בגן מיוחד ב'אסף הרופא', שם בלטה ביכולותיה כי לא הייתה מוגבלת שכלית. בגיל חמש הייתה מספרת לגלית, אשתי, כל מה שהצוות היה אומר על כל הילדים ומצטטת אותם. בכיתה ב' עברה לבית ספר רגיל והמשיכה במיתר, לשם עברנו בשנת 2007, בדיוק בתאריך בו החלטתי לפתוח מרפאה פרטית. כשבתי הנבונה מאין כמותה הגיעה לגיל צבא, היא דרשה להתגייס וכשסורבה, התעקשה להתנדב לצבא, אך גם שם סירבו לקבלה. היא ילדה מדהימה ואינטליגנטית, היא ניהלה בעצמה את המלחמה נגד הצבא ורק כשטרטרו אותה עם מילוי טפסים, שהלכו לכאורה לאיבוד שלוש פעמים, עירבתי ברשותה חבר שהיה קצין שלישות ראשי של צה"ל - והפלא ופלא - היא זומנה למבדקים והתקבלה ל-8200. בסוף היא לא הלכה לשם כי על פי התקנון, בשל מצבה, היא צריכה הייתה להיות בבסיס קרוב. כעת היא בטייסת 102 בבסיס חצרים והיא מש"קית תחקור לאחר טיסות. לא מכבר, עברה בהצלחה רבה מבחן הסמכה על ידי טייסים ותיקים, ואנחנו כה גאים בילדה המדהימה הזו. היא ילדה קשוחה וחכמה מאין כמותה. האח התאום שלה, אריאל עומד להתגייס לנח"ל".

ד''ר אביטל עם גדעון אשכנזי בתזמורת הנשיפה (אלבום אישי)קורה שמשעמם לך לפעמים?

"אני משתדל שלא יהיה משעמם, אני חייב גיוון ואתגרים חדשים. למשל, אני מנגן בתזמורת כלי נשיפה של בוגרי הקונסרבטוריון בבאר שבע, אני רץ פעמיים בשבוע ורוכב על אופניים, לא מכבר חזרתי מטיול אופניים באוקראינה. בנוסף לרפואה, למדתי תואר שני במנהל מערכות בריאות ומנהל עסקים, ובאוגוסט אתחיל ללמוד משפטים ב'בר אילן'".

אפרופו הנגינה שלך, איזו מוזיקה מועדפת עליך?

"חוץ מטראנס אני אוהב הכל, לרבות מוזיקה מזרחית".

איך אתה מבלה?

"בעיקר בנתב"ג. אני מאוד אוהב לטייל בחו"ל ומכל הארצות שבהן ביקרתי, הכי אהבתי את יפן".

סרט?

"אני נהנה לצפות בסרטים, אהבתי את 'חיבור פשוט' ואת 'שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי'".

סדרת טלוויזיה?

"פאודה".

האח הגדול?

"מצטער, אני לא צופה ובכלל אני לא ממש אוהב תוכניות ריאליטי".

נטע ברזילי

"מדהימה, כוכבת אמתית".

ביבי נתניהו

"אני לא אוהב אותו ולא אוהב פוליטיקה ופוליטיקאים בכלל".

אישיות נערצת?

"מארק צוקרברג ומי שהמציא את הוויז".

נתקלת בגזענות או אפליה על רקע העדה שלך?

"אישית לא. הגעתי מבית מרוקאי מרובה ילדים; נולדתי במרוקו ומגיל חמש וחצי גדלתי בשכונה ד' ברחוב רינגלבלום בבאר שבע. אימי הייתה אחות בסורוקה ואחר כך מנהלת בנק הדם, אבי עבד במחלקת הבחינות באוניברסיטה, וכולנו חונכנו להשכלה, ולכן כולנו משכילים ועובדים בעבודות טובות. הכול תלוי בחינוך מהבית. אימא שלי תמיד אמרה לנו אל תפחדו להעז ודרבנה אותנו להצליח".

תגובות

End of content

No more pages to load