• 17 מאי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בחירות 2018: חדווה שקד תתמודד בשנית על ראשות מועצת מיתר

באוקטובר הקרוב יערכו בחירות לרשויות המקומיות, וחדווה שקד תתמודד בשנית על ראשות מועצת מיתר. לבחירות 2018 היא מגיעה בשלה, מנוסה ובעיקר נחושה להיבחר לראשות המועצה. מה גורם לה להיות בטוחה שהפעם היא תצליח?

חדווה שקד מתמודדת על ראשות מועצת מיתר (צילום: מישל אמזלג)

בבחירות הקודמות הייתה חדווה שקד מועמדת מבטיחה לראשות מועצת מיתר. עם גיבוי של מפלגת יש עתיד ועם המון אמביציה, היא הסתערה על מערכת הבחירות הקודמת, אך לא הצליחה לגבור על אבנר בן-גרא שנבחר לקדנציה נוספת. הפעם, היא משוכנעת, שהמהפך בדרך ומשיקה את קמפיין הבחירות שלה תחת הסלוגן "באה לעבוד".

בבחירות הקודמות התמודדת מול ראש המועצה המכהן ולא הצלחת להביס אותו על-אף הקמפיין המושקע והבולטות שהפגנת בשטח. מה גורם לך לחשוב שהפעם זה יצליח?

"מעבר לאופטימיות שמאפיינת אותי, אני חושבת שארבע השנים החולפות היו תקופה שהוכיחה לתושבי מיתר שלא הרבה השתנה בישוב תחת הנהגתו של ראש המועצה הנוכחי. אני שומעת תושבים רבים שאומרים היום שמוטב היה להחליף את ההנהגה הכושלת כבר אז. לא סביר לדעתי, שבבחירות אלה הציבור ימשיך להאמין להבטחות שהיה מספיק זמן לקיים אותן עד כה. אני מאמינה שהפעם תושבי מיתר מעוניינים בשינוי יותר מתמיד ושהם מבינים שהמפתח לשינוי הזה הוא החלפה של ההנהגה הקיימת".

דעתך על תפקוד ראש המועצה ברורה. התמודדת מולו בבחירות הקודמות וגם הפעם את שואפת להחליפו. איך זה מתיישב עם העבודה שכיהנת במשך שלוש שנים כסגניתו ואף גיבית אותו במשך תקופה ארוכה כחלק מהקואליציה?

"נכנסתי לקואליציה כי בחרתי לכבד את רצון הבוחר ואת תוצאות הבחירות. חשבתי שעדיף שאנסה להשפיע מבפנים, במקום שאשב בספסלי האופוזיציה ואתנגד. נתתי לשותפות הזו הזדמנות כי טובת הישוב עמדה לנגד עיניי. רציתי גם ללמוד את מצב הישוב ולצבור ניסיון וזה אכן מה שעשיתי. אני מגיעה לבחירות הנוכחיות עם הרבה יותר ידע, ניסיון וכלים להוביל את המועצה ואת הישוב בסגנון אחר ולמקום אחר".

ובכל זאת, אפשר לטעון, ובצדק, שכסגנית ראש המועצה וכחברת הקואליציה גם את נושאת במידה לא מבוטלת את האחריות למצב. בנוסף גם כיהנת כיו"ר ועדת הספורט, התנועה והרווחה. מה תוכלי לומר למי שמעלה בפנייך טענות מעין אלה?

"נהוג לומר שדברים שרואים מכאן לא רואים משם. קל יותר לבקר מבחוץ, אבל כשנמצאים בפנים, כפי שאני הייתי, מבינים טוב יותר איך הדברים עובדים וגם את הסיבה לכך שהם לא עובדים. בהיותי סגנית ראש המועצה, פעלתי כמיטב יכולתי לקדם דברים. מיציתי את השותפות שלי בקואליציה עד תום, והמסקנה שהגעתי אליה היא שבראשות המועצה יושב אדם שמתנהל בחוסר שקיפות, חוסר הקשבה ולצערי גם בחוסר אחריות, ושהדרך היחידה היא פשוט להחליף אותו.

"ראש המועצה הבטיח לעצור את שיווק הקרקעות במיתר עד אשר תטופל הבעיה התחבורתית בישוב. לא הגיוני שבישוב שכבר איננו קטן כבעבר, תהיה כניסה ויציאה אחת ולא יוסדר מחלף שוקת שאמור לפתור את בעיית הפקקים שכולנו סובלים ממנה. בן-גרא הבטיח, אך הוא ממשיך לשווק מגרשים בניגוד להבטחתו, וזו הסיבה שבגללה הגשתי התנגדות לתוכנית השכונה הדרומית".

חדווה שקד (צילום: אייל מנקיטה)​​​​​​​


"נכנסתי לקואליציה כי בחרתי לכבד את רצון הבוחר ואת תוצאות הבחירות. חשבתי שעדיף שאנסה להשפיע מבפנים, במקום שאשב בספסלי האופוזיציה ואתנגד. נתתי לשותפות הזו הזדמנות כי טובת הישוב עמדה לנגד עיניי"


האם יש הישגים שאת יכולה בכל זאת להציג בפני הציבור למרות מה שאת מתארת?

"העשייה הציבורית שלי התחילה לפני שמוניתי לסגנית ראש המועצה ולפני שהחלטתי להיכנס לחיים הפוליטיים. במשך 18 שנות היותי תושבת מיתר, הפגנתי מעורבות בתחומים שונים: הייתי יו"ר ועד ההורים בבית הספר פסגות והייתי שותפה לתהליך הפרדת החטיבה הצעירה מבתי הספר, ניהלתי מאבק להורדת מחירי המוצרים בסופרמרקט המקומי, הקמתי מטה להבטחת עדיפות בשיווק המגרשים החדשים לתושבים ולדור ההמשך, יזמתי שיפור של השירות שניתן במרפאת שירותי בריאות כללית בישוב מול הנהלת המרחב של הקופה ועוד. כל זאת, כאמור, עוד לפני הכניסה שלי לפוליטיקה".

ומה לגבי הישגייך כחברת מועצה וכסגנית ראש המועצה?

"במהלך ארבע שנות חברותי במועצה פעלתי לקידום מנהל תקין ודאגתי לציבורים השונים המרכיבים את אוכלוסיית הישוב. בתחום המנהל התקין הובלתי מאבק לקיום ישיבות המועצה במועד ותיקון נוהל פרוטוקולים ושאילתות, פעלתי לקידום השקיפות של פעילות המועצה והעומד בראשה ונאבקתי לחשיפת דו"ח מבקרת המועצה בפני הציבור.

"כיו"ר ועדת הרווחה, דאגתי להעלאת התקציב של בית גיל הזהב על מנת שהוא יוכל למלא את ייעודו כבית עבור ותיקי מיתר, הידקתי את הקשר עם משפחות של ילדים בעלי צרכים מיוחדים ועם מועדון 'שקמה' שנותן להן מענה, הובלתי צעדת נשים שהכנסותיה הופנו לטובת ילדים החיים במשפחות אומנה במיתר דרך מכון 'סאמיט' וקידמתי את פתיחת גני הילדים בישוב בשעה 7:20 בבוקר לטובת ההורים העובדים מחוץ לישוב.

"בתפקידי כיו"ר ועדת ספורט, קידמתי את תחרות האופניים הקהילתית על שם עידו גרינברג ז"ל, הפקתי וביצעתי את מרוץ הלילה של מיתר והקמתי קבוצת כדורשת נשים שבה, אגב, אני גם משחקת".

כיו"ר ועד התחבורה בישוב, איך פעלת לפתרון הבעיות בתחום ובכלל זה את הטיפול בבעיית הפקקים שתושבים מתלוננים עליה בשנה האחרונה?

"בעיית הפקקים שאיתה כולנו מתמודדים מדי בוקר היא באחריותו המלאה של ראש המועצה הנוכחי שלא השכיל למנוע אותה בזמן. עוד בתחילת הקדנציה הנוכחית, כשהחלו העבודות בכביש 31, פניתי אליו ודרשתי ממנו שיפעל להרחבת הכביש למיתר לשני נתיבים וזה עוד לפני שהוקמה כיכר כרמית הבעייתית. הוא לא עשה עם זה כלום, הכביש לא הורחב והכיכר שמאטה את התנועה וגורמת ללחצי התנועה נבנתה.

"בנוסף, ניסיתי לקדם סלילת כביש שיתחבר לכביש 6 מתוך עוקף כרמית, אך בשל חוסר שיתוף פעולה של ראש המועצה זה לא הצליח. חשוב להבין שמשרדי הממשלה והחברות הממשלתיות מצפים שפניות כאלה יעשו על ידי ראש הרשות, ואם הוא אדיש ולא נאבק למען הישוב שלו ולמען התושבים, זאת התוצאה. אני עשיתי את כל מה שיכולתי כדי לפתור את הבעיה כשהיא החלה להיווצר וגם כשהיא כבר נעשתה חמורה. המאמצים שהשקעתי הובילו לאיתור תקלה באחד מהחיישנים בצומת שוקת והתיקון שלו הקל במידה מסוימת על לחצי התנועה.

"הביקורת שיש לי כלפי ראש המועצה בהקשר הזה ובכלל היא שאין לו ראייה לעתיד, שהוא לא עושה מספיק כדי לדאוג לאינטרסים של מיתר מול משרדי הממשלה ושלהבדיל מראשי המועצות השכנות, הוא לא פועל כדי שמיתר תהנה מפירות ההשקעה המאסיבית שנעשית בשנים האחרונות בנגב.

"אני עשיתי כל שביכולתי לקדם פרויקטים שראש המועצה היה אמור לשים בראש סדר העדיפויות שלו. התחלתי מהלך של הבאת יזמים לצומת שוקת בשיתוף משרד הכלכלה כדי למנף את הכלכלה במיתר ולהגדיל את הכנסות המועצה והוא לא שיתף פעולה. כנראה שקל יותר להעלות ארנונה מאשר לדאוג להכנסות ממקורות אחרים כפי שמשתקף מתופעת 'הבתים הגדלים' במיתר. אנשים זועמים על ניפוח חשבונות הארנונה שלהם ובצדק. כמה אפשר לחלוב את התושבים? זה מקומם ומכעיס ובצדק".

חדווה שקד (צילום: אייל מנקיטה)​​​​​​​


"הנושאים שהיו על הפרק במערכת הבחירות הקודמת יישארו על הפרק גם במערכת הבחירות הנוכחית, וזה כיוון שראש המועצה, למרות הבטחותיו, לא קידם את הנושאים שהטרידו ועדיין מטרידים את תושבי מיתר"


במה תהיה מערכת הבחירות הנוכחית שונה מקודמתה? אלו נושאים יהיו הפעם על הפרק?

"הנושאים שהיו על הפרק במערכת הבחירות הקודמת יישארו על הפרק גם במערכת הבחירות הנוכחית, וזה כיוון שראש המועצה, למרות הבטחותיו, לא קידם את הנושאים שהטרידו ועדיין מטרידים את תושבי מיתר. מדובר על פיתוח התשתיות במיתר ובמיוחד חוסר ההתאמה בין התשתיות הקיימות לישוב המתרחב ומספר התושבים שגדל. לבעיה הזו יש השלכות על הצפיפות בבתי הספר, בכבישים, בחניות ועל זה צריך לתת את הדעת כמשווקים מגרשים ומרחיבים ישוב.

"נושא איכות הסביבה הוא גם נושא שיהיה מרכזי לדעתי, גם בהקשר של מטרדי הריח ויתושים, ניקיון הישוב, טיפוח הישוב ותחזוקת המתקנים וגם בהקשר למצבו המוזנח של המרכז המסחרי. הציבור לא משלים, ובצדק, עם הנראות של הישוב לעומת עומר ולהבים למשל. אין שום סיבה שהישובים האלה נקיים, מטופחים, ירוקים ומתוחזקים יותר ממיתר. הכל נובע מניהול כושל ומסדרי-עדיפויות לא נכונים אצלנו במועצה.

"לגבי החינוך הפורמלי והלא פורמלי, זה נושא שגם יישאר על הפרק בעיקר סביב סוגיות סביב התחלופה הגבוהה והתמוהה של מנהלי אגף החינוך בישוב, בחינת נושא הצמחת התיכון בראייה לאחור, תעסוקת הנוער במיתר בשעות הפנאי, הטיפול בתופעות כמו שתייה, אלימות וונדליזם בקרב בני נוער ועוד. בנוסף, גם לתושבי מיתר הוותיקים מגיע ליהנות מדיור מוגן בקהילה כפי שקיים בעומר וכפי שנבנה בימים אלה בלהבים. בחזוני אני רואה את הורינו היקרים ואת מקימי מיתר ממשיכים לחיות בישוב בביטחון, בכבוד ובשמחה כפי שראוי".

כחברת מפלגת "יש עתיד" וכמי ששובצה במקום שמסתמן כריאלי לכנסת, מדוע בחרת להתמודד למועצה ולא להשקיע את מרצך בכניסה אפשרית שלך לכנסת הבאה?

"החיבור שלי לנגב ולמיתר והאמונה ביכולת שלי לקדם את הישוב והאזור כראשת מועצה, הם אלה שהנחו אותי בקבלת ההחלטה להתמודד במישור המוניציפאלי. להתמודדות הנוכחית לראשות מיתר אני מגיעה עם ניסיון וקשרים שפיתחתי ועם היכולות המקצועיות המוכחות שלי בתחום הפיתוח והבניין. כסגנית נשיא ויו"ר פורום נשים בלשכת המסחר בבאר שבע, אני חשופה לרעיונות והזדמנויות נהדרות עבור הישוב שלנו. אני שואפת לחבר את מיתר לתנופת הפיתוח האזורית ולהכין תכנית עבודה מסודרת לעשר השנים הבאות כדי להבטיח שישוב שלנו לא ישתרך מאחורי יישובי הלוויין האחרים, אלא יתקדם ויפרח בכל המובנים.

"קשרים טובים ברמה האזורית והארצית, יוזמה, יצירתיות ונחישות הם המפתח לקידום הישוב שלנו. דברים לא קורים מעצמם. בגלל זה צריך להחליף את ההנהגה ובגלל זה החלטתי להתמודד. עד כמה שאני יכולה להעיד על עצמי, יש לי את היכולת לעסוק בתחומים רבים ומגוונים בו-זמנית, ואני רואה את עצמי מטפלת בכל הנושאים שעל סדר היום של מיתר במקביל. כך, אני מאמינה, נוכל להשיג תוצאות ושינוי לטובה תוך פרק זמן סביר".

כמה מילים לסיכום? לתושבי מיתר...

"תושבי מיתר הם באמת מקסימים. אם יש כאן רמז לגבי התלונות והקיטורים שעולים מדי פעם בקבוצת הפייסבוק הזו וגם בפלטפורמות חברתיות אחרות, הרי שצריך להקשיב למה שמטריד ולהבין שהתושבים כאן הם מעורבים, אכפתיים ומעלים דרישות די הגיוניות בסך הכל. אני מאמינה בשיח מכבד, נעים וסובלני, אבל גם מבינה את התסכול שמתפרץ מדי פעם סביב הנושאים שהזכרתי במהלך הריאיון.

"התושבים רוצים ישוב מתפקד, נעים, מטופח, חינוך טוב לילדים שלהם, שירותים מוניציפאליים ראויים ושמירה על הצביון הקהילתי והכפרי שבגללו הם בחרו לגור כאן. אני מאמינה שאם אקבל את אמון הציבור, יהיה פחות תלונות וקיטורים בדף הזה ותהיה שביעות רצון גבוהה יותר של הציבור מהישוב באופן כללי. התושבים רוצים שינוי ואני בטוחה שהשינוי הזה יקרה בקרוב".

תגובות

End of content

No more pages to load