• 10 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כיפת ברזל חברתית: יאיר באר, מנכ"ל עמותת יחדיו

אל''מ (מיל') יאיר באר - מנכ''ל עמותת יחדיו, נולד בדימונה והיה ממובילי פיתוח מערכת כיפת ברזל. בראיון לברנז'ה, הוא מספר על הקריירה הצבאית אותה לא תכנן ועל המפגש שהוביל למינויו כמנכ''ל עמותה חברתית

יאיר באר (צילום: עוזי אברהם)

שני המפנים הגדולים ביותר בקריירה של יאיר באר לא היו מתוכננים ועם זאת, שניהם מחוללים שינוי עמוק בחייהם של תושבי באר שבע והנגב. בילדותו בדימונה, הוא לא חשב על קריירה צבאית, שבסופו של דבר תוביל אותו לעמוד בראש הצוות שפיתח את מכלול המרכיבים של המערכת שאנחנו מכירים כ'כיפת ברזל', זו שבזכותה אנחנו יכולים לישון בשקט, המערכת שהצילה חיי רבים, שלא לומר חיי כולנו. אלמלא כיפת ברזל, המציאות הייתה יכולה להיראות אחרת לגמרי.

המפנה השני בא בעקבות פגישה עם אלי אללוף, מנכ''ל קרן סטק''א-רש''י. יאיר באר השתחרר מצה''ל והיה אמור להשתלב בתפקיד בכיר בעיריית באר שבע. אלא שאללוף החליט 'לחטוף' אותו, שיעמוד בראש עמותת יחדיו, שאחראית לפרויקטים מחוללי שינוי בתחום החברתי בבאר שבע ובנגב. מגוון הפעילויות שלה הן בבחינת 'כיפת ברזל חברתית'.  עמותת יחדיו אחראית לשינוי לטובה בחייהם של רבים. העדויות רבות, מרגשות, לפעמים הסיפורים הם בלתי נתפסים בעוצמת השינוי שהצליחו לחולל בחייהם ילדים, בני נוער ובוגרים. זוהי עמותה גדולה, מאורגנת, מסודרת, עם מטרות ברורות, עם יעדים, עם עמידה באמות מידה מחמירות, כמעט או בדומה למסגרת צבאית. אבל מצד שני, כולם, מהמנכ''ל ועד אחרון העובדים, עושים את עבודתם בתחושה של שליחות, עם לב גדול, עם רגישות.

''כשבאתי לראשונה לעיריית באר שבע, לשוחח וללמוד אודות פעילות העמותה, התקבלתי לשיחה אצל מי שהייתה מנהלת אגף הרווחה דאז, אסתר עמר ז''ל. ראיתי שהכניסה לדלת שלה היא באמצעות זמזם. נורא התפלאתי שבכניסה למי שמנהלת את תחום הרווחה נוקטים באמצעי זהירות כזה. היא הסבירה לי, שלא אחת, מי שמגיעים לשם שרויים במצוקה נוראית, בסערת רוחות גדולה. אני מודה, הייתה מציאות שלא הכרתי לפני, לפחות לא בעוצמות האלה, אך כשנחשפתי אליה, רציתי לחולל בה שינוי'', מספר יאיר באר.

הוא נולד בבאר שבע, בשנת 1965, בן למשפחה שעלתה ממרוקו הישר לדימונה של אז, של תחילת הדרך. ''אני יכול לומר בצורה מובהקת, כי זיכרון הילדות שלי, מהעולם שסבב אותי בכל תחומי החיים, לרבות הלימודים והחברה, היה מדהים. הייתה לי ילדות מאוד עשירה, ילדות נפלאה. אולי בשל הבידוד הגיאוגרפי, אז, בימים ההם, לא ידעתי מה חסר לי. אולי לא גדלתי כמו הילדים בצהלה, אבל אף פעם לא חשתי שחסר לי משהו", הוא מספר.

בתיכון, ידעת שתעסוק בתחום ההגנה האווירית, כיוונת לזה?

''בתיכון למדתי במגמה עיונית בבית הספר להמן. היה לי מחנך מדהים, אליעזר בן שטרית. כשאני מדבר על ילדות נפלאה, אני מרגיש שקיבלתי המון, גם במסגרת בה למדתי. כשהתגייסתי, המשפחה עברה לבאר שבע.

"התגייסתי לחיל האוויר ועברתי הכשרה במקצועות הפעלה בתחום חיוני. בנקודה זו התחילה הקריירה שלא תוכננה מראש, קריירה נהדרת, שלא כיוונתי אליה מלכתחילה, אך כזו שהציבה בפניי אתגרים, קריירה בה שובצתי בתפקידי ליבה, עם סביבת עבודה איכותית. כך עברה שנה ועוד שנה ובסופו של דבר שירתי 27 שנה בשירות קבע". 

רוב התחנות בקריירה הצבאית של באר נותרו חסויות, מטבע הדברים. אפשר לומר שמה שהוא עשה, יחד עם צוות מוכשר מאוד של אנשים, מנע ומונע עד היום פגיעה בעורף ומאפשר לו לנהל חיים נורמליים.

"אני חושב שאחד הדברים היפים בהם זכיתי במהלך תפקידיי בצה''ל הוא היכולת לתת לאדם הזדמנות שווה, לאבחן אותו על פי יכולתו האישית, להביא אותו למצב בו תחושת השייכות תניע אותו לתת את הנשמה במקום בו הוא נמצא, אלה דברים שמלווים אותי כל חיי, בין אם בשירות הצבאי וכעת, בעמותת יחדיו. התחברתי לארגון ולסטנדרטים שלו ולבני האדם העוסקים בעשייה".

כיפת ברזל חברתית, יאיר באר (צילום: עוזי אברהם)


''אני לא אגיד שאין עוני או מצוקה. יש, זה קיים, אך באותה נשימה, לילד, לנער ולנערה יש היום פלטפורמות מאוד טובות שמאפשרות מוביליות עד כדי הצלחה בחיים. אם אני משווה אותם לדברים שקיבלנו כילדים, כיום יש מגוון שירותים היוצרים שוויון הזדמנויות ויכולות ליצור התחלה לעתיד טוב יותר"עמדת בראש הצוות שהמציא את המענה המוכר לנו ככיפת ברזל. תכניס אותנו, עד כמה שניתן, אל מאחורי הקלעים. מה, זה נראה כמו עבודה בחברת היי טק?

"אני גאה בעובדה שכראש מחלקת תקשוב, תקשורת ומערכות מידע במטה חיל האוויר,  עמדתי בראש הצוות הרב זרעי, אשר גיבש את המענה הטכנולוגי ומערך ההגנה האווירית".

בזכות האנשים האלה והפתרון אותו הגו והביאו לידי ביצוע, באר שבעים ותושבי הנגב והמדינה כולה, יכולים לחוש ביטחון.

"הצוות עמד בפני אתגר גדול מאוד, הוא היה צריך להוכיח יכולת ליצור חליפת תקשוב ולמעשה, אף אחד לא האמין שנעמוד באתגרים האדירים האלה. אבל בכל פעם שאני שומע שכיפת ברזל יירטה רקטה, אני מרגיש שזה חלק ממני, שעשיתי את זה, שאני שותף לדבר".

אלמלא כיפת ברזל, ייתכן והמציאות כיום, לא רק בבאר שבע ובנגב אלא באזור כולו, הייתה נראית אחרת לגמרי. היכן תופס אותך היירוט הראשון של המערכת?

''במהלך 2010, כשכבר הייתי בחופשת שחרור, קיבלתי טלפון ונאמר לי שהמערכת הופעלה ויירטה איומים. הודו לי על העבודה ולאחר מכן, ראיתי כיצד המערכת מוצבת ופעילה. אין ספק שהמערכת שינתה את המאזן האסטרטגי ומגינה עלינו מפני האיומים הרקטיים. אז באיומים הרקטיים טיפלנו, ואז נפתחו האיומים בקרקע ולהם אנחנו נותנים מענה. זה קצת כמו שוטרים וגנבים. להוביל את הצוות הזה, שמורכב מאנשים ברמה הכי גבוהה, משול ללהלביש חליפת אמל''ח על צורך מבצעי.

''יש בעבודה משהו שמאוד דומה לחברת היי טק. אנחנו מאפשרים ליצור, ליזום, לחשוב אחרת. ללא כל ספק, אם היינו חושבים בדרך הרגילה, אולי לא היינו מגיעים לפתרונות האלה".

עמותת יחדיו היא קצת כמו כיפת ברזל חברתית

''היא סוג של כיפת ברזל חברתית, ייחודית מאוד. זהו ארגון שפועל לטובת התושב בדרום. יש פה צורך חברתי-רווחתי אשר הוביל להקמת עמותת יחדיו. לעמותת יחדיו יש את היכולת הניהולית לקחת את האתגר הזה ולממש פתרונות עבורו".

האם הניסיון הצבאי שלך, ולצורך העניין, של בכירים במערכת הצבאית, יש תרומה כשזה מגיעה לניהול מערכות אזרחיות?

"אומר בזהירות: קצין בכיר שיוצא מהצבא לאזרחות, יוצא עם ארגז כלים מספיק עשיר כדי להביא תרבות ארגונית וניהולית טובה למסגרות ההמשך שהוא עובר אליהן באזרחות. אם זה לתת דוגמא אישית, לעבוד ביעילות, לקחת יוזמה, אלה דברים שבהחלט ניתן לקחת בהמשך הדרך".

הגעת לעמותת יחדיו בשנת 2012. כיצד נותר הקשר בינך, איש כיפת הברזל, לבין עמותת יחדיו?

''מי שהביא אותי הוא אלי אללוף, מנכ''ל קרן רש''י. הייתי אמור לשמש בתפקיד אחר, הייתה הצעה מעיריית באר שבע, אבל הוא זיהה את הפוטנציאל שלי, והביא אותי לשמש בתפקיד מנכ''ל העמותה. אחרי הכל, יש לנו ממשק מאוד טוב, מאוד בריא מול עיריית באר שבע, העשייה שלנו שזורה בעיר ובעבודה עם עיריית באר שבע והוא קם מתוך צרכים אמתיים של העיר באר שבע".

כיפת ברזל חברתית, יאיר באר (צילום: עוזי אברהם)​​​​​​​


"הצוות עמד בפני אתגר גדול מאוד, הוא היה צריך להוכיח יכולת ליצור חליפת תקשוב ולמעשה, אף אחד לא האמין שנעמוד באתגרים האדירים האלה. אבל בכל פעם שאני שומע שכיפת ברזל יירטה רקטה, אני מרגיש שזה חלק ממני, שעשיתי את זה, שאני שותף לדבר"עד כמה נער או נערה כיום יכולים להגיע לאותם הישגים גדולים שאתה, למשל, הגעת אליהם. האם ילד בבאר שבע יכול להיות בנקודת מוצא שווה לזו של ילד במרכז הארץ?

''אני לא אגיד שאין עוני או מצוקה. יש, זה קיים, אך באותה נשימה, לילד, לנער ולנערה יש היום פלטפורמות מאוד טובות שמאפשרות מוביליות עד כדי הצלחה בחיים. אם אני משווה אותם לדברים שקיבלנו כילדים, כיום יש מגוון שירותים היוצרים שוויון הזדמנויות ויכולות ליצור התחלה לעתיד טוב יותר.

''אחד הדברים שזיהינו הוא הצורך לשלב בין עבודה סוציאלית וחינוך - לראות איך, כאשר  מגיעים עם הזרוע הרווחתית, מתחברים לחינוך ונותנים מענה. לדעתי זוהי הבשורה, המענה הטיפולי-רגשי כל עוד הוא בכיתה ולא אחרי שהוא נפלט ממערכת הלימודים. אנחנו רוצים לתת מענה מידי לאותו ילד שזקוק לכך. אנחנו בעבודת מטה מתקדמת, זוהי יוזמה שצמחה פה, עורכים פיילוט והיוזמה הזו תביא בשורה. כיום, תפקיד היועץ בבית הספר נושא עמו אחריות ענקית ולא תמיד הוא מצליח לתת מענה לילדים".

עמוק בלב הקהילה: עמותת יחדיו נוגעת לחיי באר שבעים רבים

עמותת יחדיו באר שבע והדרום (שהינה עמותה רשומה) הוקמה בשנת 1999 במטרה להרחיב ולשפר את השירותים החברתיים הקיימים באזור הדרום, ביוזמתה, בין היתר, של מי ששימשה כמנהלת אגף הרווחה בעיריית באר שבע, אסתר עמר ז''ל, אשר הובילה במהלך שנים רבות של עשייה, שינוי בנושא הרווחה בבאר שבע, אותו למדו גם רשויות אחרות. עמותת יחדיו עוסקת בייזום, פיתוח והפעלת פרויקטים חברתיים בבאר שבע והדרום, בעיקר עבור ילדים ונוער בסיכון ואנשים עם צרכים מיוחדים.

העמותה מפעילה קשת רחבה של תכניות, היוצרות רצף שירותים טיפולי-שיקומי ובכך מקלה על מקבלי השירותים לנוע בין המסגרות השונות בהתאם לצרכיהם המשתנים. כיום עמותת יחדיו נותנת מענה לאלפי אנשים ומפעילה תכניות בקהילה, ביניהן:

תחום ילדים ונוער בסיכון - מתן מענים ייחודים לילדים ובני נוער הזקוקים לתגבור, ליווי, הדרכה, מוביליות חברתית, תמיכה והגנה לשם הקטנת רמת הסיכון בו הם מצויים. סוגי התוכניות הטיפוליות: מסגרות חוץ ביתיות, תכניות חירום, מסגרות אחה"צ, גיל הרך.

תחום אנשים עם צרכים מיוחדים - תכניות בתחום זה נועדו לאפשר אורח חיים נורמטיבי לאנשים עם צרכים מיוחדים בתחומים הבאים: תעסוקה, דיור ופנאי.

תחום מניעת אלימות במשפחה - העמותה מפתחת ומפעילה מספר תכניות הנותנות מענה מקיף לבעיה הכולל טיפול בהיבטים של האלימות, כולל אלימות מינית, טיפול בנשים ובילדים נפגעי האלימות וכן טיפול בגברים הפוגעים.

תחום תעסוקה - הוצאת משפחות ממעגל העוני והמצוקה באמצעות מתן כלים ליציאה עצמאית לעולם התעסוקה. הפיכתן למשפחות עצמאיות, מפרנסות בעלות כבוד עצמי גבוה, מעורבות ותורמות לקהילה.

תחום ההתמכרויות - התכניות בתחום זה עוסקות בפיתוח והשבחת רצף מגוון של שירותים לנוער ובוגרים, טיפול בנפגעי התמכרויות ובני משפחותיהם והשגת מוביליות חברתית, זאת מתוך רצון לשינוי רמת השירות והסטנדרטים הניתנים לאוכלוסייה זו.

אחת מאבני היסוד של העמותה, היא שיתוף פעולה עם משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, קרנות, המגזר העסקי, גופים ויזמים חברתיים נוספים. שיתוף פעולה זה מאפשר איגום משאבים כספיים, אנושיים ומקצועיים ובכך מתאפשרת המשכיות השירותים הניתנים לאוכלוסיות.

היעד הינו הרחבת פעילות העמותה לישובים ולתושבים נוספים באזור הדרום.​​​​​​​

לגרום לשינוי, לתת תקווה

במהלך עבודתו בעמותה, פגש יאיר לא מעט מקרים נוגעים ללב, כאלה המותירים רושם עז לא רק על העשייה שלו, אלא על העשייה של הצוות. ''זכור לי מקרה על אישה, שבאה ממציאות חיים מאוד קשה, שקשה היה לה להאמין שאי פעם תצליח להיחלץ ממנה. יום אחד אני מקבל הודעה בטלפון. זו הייתה הודעה ממנה, אחרי שעברה תהליך ארוך. היא בישרה שהצליחה להתקבל לעבודה אצל תופרת. היא הייתה כל כך גאה במה שהשיגה, בשבילה זה היה דבר עצום".

מקרה אחר חשף אותו למציאות הקשה, לפעמים הבלתי נתפסת של מי שנקלעים למצוקה: ''הגעתי לאחת המסגרות ואני פוגש בנערה חבושה מכף רגל ועד ראש. שאלתי מה קרה, מתברר שבן משפחה שפך עליה מים רותחים''.

העוסקים בעשייה בעמותת יחדיו נוגעים בחיי רבים בבאר שבע, עמוק בלב הקהילה - ועם זאת, עושים את עבודתם הרחק מאור הזרקורים.

תגובות

End of content

No more pages to load