• 10 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נגן המנדולינה: יקי ראובן מנהל את המוסד בו ניגן את התוים הראשונים

יקי ראובן נולד בבאר שבע, למד בקונסרבטוריון העירוני, הפך לנגן מנדולינה בעל שם עולמי, הוא אמן בעל שם בינלאומי, מחלק את זמנו בין ב"ש לבירות העולם ומגדל דור של מוזיקאים מעולים

נגן המנדולינה: יקי ראובן (באדיבות יקי ראובן)

אם לפני 30 ומשהו שנה הייתם אומרים למשפחת ראובן מבאר שבע שהילד השובב, יקי, יהיה לא רק אמן בעל שם בינלאומי אלא גם מנהל הקונסרבטוריון של באר שבע, היו חושבים שנפלתם על הראש. ''הייתי ילד שובב. לא שובבות רעה. פשוט ילד שעשה מה שהוא אהב ולא הכי התעניין בבית הספר. ההורים שלי שלחו אותי ללמוד מנדולינה אצל מר שמחה נתנזון ואז גיליתי עולם שלם ואהבה גדולה". יקי ראובן, מנהל הקונסרבטוריון העירוני בבאר שבע מאז 2012. הוא נכנס לנעליים גדולות ונכבדות: הקונסרבטוריון נוסד בשנת 1961 על ידי רות הילמן ונסים אלשיך. בשלושת העשורים הראשונים לפעילותו הוא נוהל על ידי הילמן (19611983), משך עשור על ידי אלשיך (19831993) ועד ל2012 על ידי אדל דייטשמן.

יקי ראובן נבחר לנהל את המוסד הוותיק, שהיה שרוי בצומת דרכים: מצד אחד, העניק חינוך מוזיקלי איכותי לדורות של באר שבעים. יש לו מסורת של הוראה ברמה גבוהה ותלמידיו נחשבים למוזיקאים מצטיינים. מצד שני, העולם משתנה והמוזיקה שאנחנו שומעים משתנה. גם כניסתן של תוכניות הריאליטי, הנותנות הרגשה שאפשר להפוך לכוכב בין לילה ולמוזיקאי בין רגע, איימו באיזשהו מקום על הדרך הארוכה של מי שבוחרים בדבר האמיתי. הדבר האמיתי דורש משמעת, התמדה, כוח רצון, אהבה גדולה. זו דרך הנמשכת לעיתים שנים ובמקרים אחרים, היא דרך הנמשכת חיים שלמים.

''ההורים שלי רצו משהו שיכניס בי משמעת והם שמעו שהקונסרבטוריון ומר שמחה נתנזון יכולים לעשות את זה. הם לא חסכו במאמצים גם כשהיה מדובר בלקנות לי מנדולינה שעלתה כמו שלוש משכורות. הדור שלי הוא דור התלמידים שבא אחרי שמוליק אלבז, שכתלמידים, הערצנו אותו". יחד עם יקי למד מישהו מוכר כיום מתחום אחר: יונתן רושפלד, השף בעל הטמפרמנט החם.

הדור הצעיר בקונסרבטוריון, נוער סקרן ומוכשר (באדיבות יקי ראובן)


בית למצוינות

הקונסרבטוריון העירוני, מודל 2018, לא עזב את ההוראה האיכותית, אבל עבר מהפכה בתכנים שלו: נכנסו בו מוזיקה בת זמננו ומוזיקה ערבית. כ-500 תלמידים לומדים בו במגוון כלים, בהם כלים עתיקים שכמעט ונשכחו וגם כלים יותר קונבנציונליים, כמו כינור, גיטרה חליל ופסנתר. לאחרונה התחדש הקונסרבטוריון בפסנתר חדש, של חברת סטנוואי היוקרתית. זהו פסנתר יקר, המיובא מגרמניה בהזמנה מיוחדת. אז נכון, כשהם עומדים באולם התצוגה של החברה, כל פסנתרי הכנף של סטנוואי נראים אותו הדבר. אבל, מגלה לנו יקי, לכל פסנתר יש ''נשמה'' משלו: ''נסעתי לגרמניה לבחור את הפסנתר וזו הייתה אחריות גדולה. מה שאבחר, הרי, ישמש את תלמידי הקונסבטוריון בחמישים השנה הקרובות. היינו שם כמה ימים מפרכים, מנגנים שוב ושוב בפסנתרים ומתלבטים. בסופו של דבר, בחרנו את הפסנתר הכי נכון מבחינתו". הבאת פסנתר כנף של חברת סטנוואי, שעלותו כ-200,000 דולרים, אינה השקעה ברורה מאליה. מצד שני, זהו סימן לאמון ולהשקעה של עיריית באר שבע בחינוך המוזיקלי. "הקונסרבטריון התפתח בצורה חסרת תקדים בחמש השנים האחרונות. התרחשה בו מהפכה של ממש", אומר יקי ראובן. "אנחנו מנהלים 'מרכז עירוני למצוינות במוסיקה', פרויקט ענק שמשפיע על כל תחומי התרבות בעיר, מיזמה של דר' חפצי זהר, וזכינו להיות הגוף המפעיל, מה שמאפשר לנו לחשוף אלפי ילדים למוזיקה ולפעילות הקונסרבטוריון. יש שותפות על עם הסינפונייטה, חברת אמת שלנו, אנחנו מבצעים קונצרט גלה ביחד כל שנה והנגנים מלמדים אצלנו".

נשיא המדינה, רובי ריבלין, מבקר בקונסרבטויון ומאזין לניגנתו של יקי (באדיבות יקי ראובן)

יקי, הרי אי אפשר להתעלם מכל מיני תוכניות דוגמת ''דה ווייס'' ודומותיה. האם לילדים של 2018 יש זמן, רצון וסיבה ללמוד מוזיקה ברצינות?

''לא רק שיש להם רצון, הנוער הבאר שבעי וכלל תלמידי הנגב הלומדים אצלנו, מגלים סקרנות בלתי רגילה, רצון אדיר למצוינות. הם אוהבים ללמוד. הם אוהבים להיחשף לחומרים חדשים, לא חוששים לנסות, ליצור, ליזום. תלמידים שלנו הביאו יצירות שהם כתבו, הם לא חוששים להראות ולהשמיע. היו מקרים שההורים באו ואמרו לנו שהילדים נכנסו עמוק ללימודים, אבל אז הבינו שזה נעשה מתוך אהבה גדולה. אתה רואה את התלמידים שלנו באקדמיה למוזיקה, החבורה הבאר שבעית שעושה בלאגן, סוחפת את כולם אחריה. גדל דור של מוזיקאים מצוינים, גאווה לעיר באר שבע".

יקי עצמו הוא מוזיקאי מבוקש בעולם. הוא הוציא תקליטורים בשתי חברות תקליטים נחשבות בעולם הקלאסי ומרבה להופיע ברחבי העולם. הוא מחלק את זמנו בין ישראל לבין ספרד, שם מתגוררת זוגתו מרי כרמל סימון, לבין ישראל וקונצרטים מסביב לעולם. יקי ומרי כרמן מאוד אהובים בעולם הקלאסי.

צלע נוסף בקריירה של יקי הוא בונה המנדולינות אריק קרמן, אמן הבונה כלים בעלי צליל מדהים, אשר מאפשרים לנגנים לבוא לידי הביטוי האמנותי.

באדיבות יקי ראובן
מופיע ברחבי העולם

בשנים האחרונות יקי מופיע כסולן עם תזמורות ברחבי העולם בהן לה פניצ'ה וונצייה איטליה, הפילהרמונית של וולנסיה ספרד והפילהרמונית הישראלית. מבצע ומקליט רפרטואר לכינור על מנדולינה, בין השאר הפרטיטות לכינור של באך, סונטות של איזאי, קפריסים של פגניני.

בנוסף להופעות כסולן, מופיע בקביעות ומנהל מוזיקלית את ההרכב הבין לאומי "רביעיית המנדולינות קרמן". לצד ניהול הקונסרבטוריון בבאר שבע ובנוסף מקפיד על הוראת הכיתה האקדמית היחידה בארץ לתואר ראשון במנדולינה באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.

עם זאת, המשרד שלו בבאר שבע צנוע. חלל קטן, כמעט עירום; מחשב, זוג רמקולים קטנים מדי למוזיקאי וכיסא שלא נכנס לקטגוריה של "כיסא מנהלים''. הוא מעדיף כי המשאבים יופנו לתלמידים ''וממילא, אני כל הזמן בתנועה".

הקונסרבטוריון הבאר שבעי חרט על דגלו לאפשר לכל ילד שחפץ בכך, ללמוד מוזיקה. הכסף לא יהווה מכשול. ההזדמנות היא שווה לכל הילדים, הזדמנות שקיבלו ילדים אז, כמו שמוליק אלבז או תום כהן.

פסנתר הכנף החדש, ל50 שנים הבאות (באדיבות יקי ראובן)​​​​​​​

אחת הפעילויות הברוכות היא, ללא ספק, מרכז המצוינות במוזיקה, אותו מוביל הקונסרבטוריון, אשר פועל מטעם עיריית באר שבע ובשיתוף עם משרד החינוך והמשרד לפיתוח הנגב והגליל.

המרכז פועל לחשוף את כלל ילדי העיר באר שבע למוזיקה בכלל, ולנגינה בפרט. חשיפת הילדים לעולם המוזיקלי מגיל צעיר מעשירה את עולמם, מקדמת ומעצימה יכולות אישיות וחברתיות, מפתחת את התחום המוטורי, התנועתי, הרגשי, החברתי והערכי ומקנה כישורי חיים, למידה ועמידה על במה.

בעקבות פעילות המרכז, יכול הקונסרבטוריון בבאר שבע להעסיק מורים דרך תכנית "שילוב אמנים בהוראה", שהם אנשי מקצוע מהמעולים בתחומם. התלמידים המצטיינים של הקונסרבטוריון זוכים לקבל שיעורים ממורים ברמה ארצית ואף בינלאומית, מה שממצב את הקונסרבטוריון כמוסד מוביל בתחומו. תכנית נוספת הקיימת בתמיכת המרכז היא תכנית 4X4 שמטרתה היא נגינה של מוזיקה קאמרית בהרכבים של כל סוגי הכלים.

בגני הילדים מופעלת תוכנית של לימודי תיגוף ו"צלילי גן". בנוסף, מרכז המצוינות מלווה את התלמידים במהלך לימודיהם בביה"ס היסודי ובכל שנה זוכים התלמידים לבקר במופע אחד הקשור במוזיקה אמנותית. בשנה הקודמת ביקרו במופעים אלה כ- 11,000 תלמידים ולקונצרטים בגני הילדים הגיעו כ- 4900 ילדים.

תגובות

End of content

No more pages to load