• 10 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האדם הבא: שחקן העתיד של הפועל באר שבע?

ספורטאי מצטיין באומנויות לחימה, בריצה ובכדורגל, תלמיד מצטיין בבית הספר ודוגמן. אדם חתואל, רק בן 13, בלם שהרשים את אתלטיקו מדריד, מתאמן ביחד עם מיגל ויטור ומסומן כדבר הבא של הפועל באר שבע

אדם חתואל (צילום: עידן אסלן)

זהו סיפור מיוחד על אדם מיוחד, שנולד בסורוקה בנובמבר 2004 ובגיל שנה יצא מבאר שבע לארצות הברית עם משפחתו, היות ואביו קיבל שם עבודה כסמנכ"ל בחברה אמריקאית שמשווקת מוצרי צריכה. הילד אדם (דדה) חתואל גדל והתחנך במשך תשע שנים בארצות הברית – שלוש שנים בניו ג'רזי ושש שנים בלוס אנג'לס, למד את השפה האנגלית כשפת אם ורכש מיומנויות ספורטיביות ברמות הגבוהות ביותר.

כבר בגיל 3 אדם התחיל להתאמן באומנויות לחימה והתמקד בטאקוונדו, שבע שנים ברציפות בלי הפסקה, תחת שרביטו של מאסטר סימון רי (קוראני בעל דרגת דאן 11) והגיע לחגורה שחורה דרגת דאן 1.

בגיל 8 ביקש הילד, "אבא תקנה לי כדור". אחרי כמה ימים, "אבא תקנה לי שער". האבא אילן מספר: "קניתי לו שער והוא התחיל להתאמן לבד ועם חברים בשכונה בלוס אנג'לס. יום אחד יצאתי לראות אותו משחק וראיתי שהוא בולט מכולם. הלכתי למועדון ריאל סוקאל, אקדמיה לכדורגל מאוד ידועה בלוס אנג'לס. אחרי שעה של אימון בקבוצת ילדים ג', התלהבו ממנו מאוד ואמרו לי 'אדם נשאר אצלנו'. תוך חודש הוא נהיה קפטן. עונה וחצי שיחק בליגה של קליפורניה כחלוץ, הקבוצה שלו סיימה במקום השני ואדם הוכתר לשחקן המצטיין של קבוצת הילדים הבכירה שנקראת A classic ".

 מיגל ויטור ואדם חתואל (צילום: עידן אסלן)


"שחקן נבחרת צרפת לשעבר לורון קורטוואה, ששיחק בקבוצת אל.איי.גלאקסי, עם דייויד בקהאם, בחן את אדם וביקש להחתים אותנו על חוזה, כי זיהה שיש בו משהו מיוחד. היינו צריכים לחזור לישראל, אז ויתרנו על החוזה. ישר פניתי להפועל באר שבע, אנחנו באר-שבעים גאים!"


ראה האב כי טוב והמשיך לקדם את בנו. "ביקשתי חוות דעת נוספת וחבר הפנה אותי לשחקן נבחרת צרפת לשעבר לורון קורטוואה, ששיחק בקבוצת אל. איי. גלאקסי בארצות הברית, עם דייויד בקהאם. הוא בחן את אדם וביקש להחתים אותנו על חוזה, כדי לאמן את אדם, כי זיהה שיש בו משהו מיוחד. אדם הוא לוחם (טאקוונדו), דבר שמאוד משפיע גם על הכדורגל ולא סתם הוא משחק בלם. הוא מפוקס, הוא שקט, מרוכז, הוא שונה. היינו צריכים לחזור לישראל, אז ויתרנו על החוזה. אדם גם התקבל לסוכנות דוגמנות מספר 1 בהוליווד, אבל זה היה סמוך לחזרה לארץ, אז לא פיתחנו את זה".

באוגוסט 2014 כשאדם היה בן 10, משפחת חתואל שבה לישראל, לאחר שהאבא סיים את עבודתו. "חזרנו לעיר שלנו, למקורות, לאהבה, למשפחה, לחברים, למקום שגדלנו בו. אנחנו אנשים פשוטים שהולכים עם הנשמה. הגענו לארץ וישר פניתי להפועל באר שבע. אנחנו אוהבים את באר שבע, אנחנו באר-שבעים גאים!"

בבירת הנגב החל הרומן של אדם עם האדומים מהפועל. "הוא התחיל להתאמן אצל סתיו אלימלך בבית ספר לכדורגל. מי שליווה את אדם בשלוש השנים האלה בארץ זה שחקן העבר והמאמן אלי אישה, שהשקיע בילד הזה ובלי כסף, לא רצה כלום, הכל מאהבה ונתינה, וכמובן כמובן, שרון אביטן, שמטפח מקצועית ואישית, זאת האמת. אלי אישה היה המאמן הראשון של אדם בקבוצת ילדים ג' במגרש של בוסקילה (מועדון נירים), שבו זכו בגביע ובמקום שני בליגה העירונית", אומר האב אילן.

"היה לי קשה מאוד בהתחלה", מתוודה אדם."לא ידעתי קרוא וכתוב בעברית, היה לי קשה בבית ספר. אבל, בכדורגל היה לי יותר קל, כי זו שפה בינלאומית, למרות שבבאר שבע צורת האימונים שונה מארצות הברית בהרבה דברים. באמריקה משחקים עם נבדל מגיל 7 ופה רק מגיל 12-11; בארצות הברית משחקים מגיל קטן עם שערים רגילים ופה שמים מוטות; בארצות הברית אין בכלל דשא סינתטי ואנחנו מתאמנים על סינתטי; בארצות הברית בכל משחק יש שלושה שופטים (שני קוונים) ופה רק שופט אחד".

בעונה שעברה צחי אלטיט אימן אותו בילדים ב' עם איגור ירקאייב. צחי העניק לאדם את סרט הקפטן ונתן לו לשחק תמיד. הקבוצה הגיעה עד למעמד חצי גמר גביע המדינה, מול מכבי פתח תקווה, באיצטדיון רמת גן (0-2 לפתח תקווה) ולמקום שני בליגת מרכז החזקה, אחרי מכבי תל אביב ולפני מכבי חיפה.אדם: 'אני מעדיף להישאר פה, כי אני לא יכול בלי המשפחה' (צילום: עידן אסלן)


"עכשיו יש דיבורים שאדם ייסע לבד לאקדמיה של אתלטיקו ויגור במדריד, אבל אנחנו כנראה שלא נעשה את זה, כי אני לא יכול להשאיר את הבן שלי בן 13 לבד במדינה זרה. בניון, שחקן ענק, יצא בגיל 16 להולנד, לא החזיק מעמד לבד וחזר הביתה אחרי חצי שנה"


"באמצע משחק הגביע פנה אליי בחור שאני לא מכיר וביקש ממני מספר טלפון וכתובת 'אי-מייל'. הוא ביקש שנשלח לו סרטון של אדם משחק ואחרי כחודשיים קיבלנו הודעה שרוצים להזמין את אדם להתרשמות באתלטיקו דה-מדריד, שלחו הזמנה רשמית גם להפועל באר שבע, וכך יצאנו לספרד לכעשרה ימים, ב-9 בספטמבר וחזרנו ב-18. אדם הוא השחקן הישראלי הצעיר ביותר שהוזמן אי פעם לאתלטיקו דה-מדריד".

אדם: "זו רמה אחרת לגמרי, הרבה יותר גבוהה מארצות הברית. באתלטיקו יש שחקנים מכל העולם – מברזיל, סין, אקוואדור, מכל מיני מדינות באירופה וספרדים כמובן, ואני השתלבתי ביניהם והשתלבתי יפה מאוד באימונים".

במשחק אימון פנימי, אדם מבאר שבע בלט מכל ארבעת הבלמים במגרש ועצר התקפה אחר התקפה, בלי עבירות ובלי לספוג שערים. הוא היה הכי מהיר מהיריבים מולו. "אמרו לי שהייתי בלם מצויין, המאמן ארחל אמר לי 'בראבו, יו פליי ורי וול' –'כל הכבוד, אתה משחק יפה מאוד'".

"הזמינו אותנו למשחק הבכורה של אתלטיקו באיצטדיון החדש וואנדה מטרופוליטנו שבמדריד, במשחק ליגה מול מלאגה, עם כל מחלקת הנוער, ב-וי.איי.פי. הם אמרו ככה, ואני מצטט", מדגיש אבא אילן: ''אדם הוא שחקן מצויין, התחבר מאוד יפה לילדים האחרים, הסתדר עם השפה האנגלית, ואנחנו רוצים אותו''.

"עכשיו יש דיבורים שאדם ייסע לבד לאקדמיה ויגור במדריד, אבל אנחנו כנראה שלא נעשה את זה, כי אני לא יכול להשאיר את הבן שלי בן 13 לבד במדינה זרה. טוב לנו בבאר שבע, בהפועל, זה המקום הכי טוב בארץ. בניון, שחקן ענק, יצא בגיל 16 להולנד, לא החזיק מעמד לבד וחזר הביתה אחרי חצי שנה. אני לא צריך ילד עצוב, אני צריך ילד שמח שקם בבוקר מאושר והולך לישון מאושר".

אדם בחדר ההלבשה באיצטדיון טרנר.יצליח להגיע לשם כשחקן בוגרים? (צילום: עידן אסלן)


"גברת אלונה ברקת עושה שינוי אדיר במחלקת הנוער ואני מאמין בהנהלה שתוך שלוש-ארבע שנים יגיעו שחקנים מהנוער להפועל באר שבע בליגת העל, כי העלו את רמת האימונים, רמת המתקנים וגם הגישה והשיטה יותר קרובות לאירופה מאי פעם"


אדם: "אני מעדיף להישאר פה, כי אני לא יכול בלי המשפחה. אם יזמינו את כל המשפחה, נלך. נעזוב הכל. העברנו להם את המסר הזה, והם בודקים את העניין". אילן מוסיף: "אנחנו, במקביל, התחלנו תהליך של הוצאת דרכון ספרדי, היות ואנחנו, משפחת חתואל, נמצאים ברשימה של מגורשי ספרד. ברגע שיהיה לנו דרכון, נוכל כולנו לעבור לגור רשמית בספרד בצורה מסודרת ולחיות שם".

בשורה תחתונה, "יש סיכוי גדול מאוד שכל המשפחה תעבור לספרד, אבל ההערכה שלי שזה יקרה בעוד שנתיים", סבור האב. "זו הייתה חוויה מרגשת, מעצימה, הקנתה הרבה ביטחון לאדם, התרגשות עצומה להיות באחת האקדמיות הטובות בעולם".

אדם: "למדתי לשחק יותר מהר, לחשוב יותר מהר, לשחרר כדור בזמן, לנוע בלי כדור מ'תחנה לתחנה' (ממיקום למיקום) בהתאם להנחייות המאמן על פי שרטוט מוכן מראש ולהיות בתנועה מתמדת. כל אימון באתלטיקו מצולם ופעם בשבוע צופים בזה ביחד ולומדים". אילן מוסיף: "המאמן לא מעיר אף פעם לשום שחקן במהלך משחק. האווירה היא כל הזמן חיובית. אדם למד הרבה דברים חדשים ויש לו את הבסיס להיות שחקן, למרות שיש לו עוד הרבה מה ללמוד".

בינתיים, אדם נמצא העונה אצל המאמן הצעיר רועי אוריין בקבוצת ילדים א' של הפועל באר שבע וכבר בגיל 13 רואים בו במועדון פוטנציאל גדול לעתיד. הוא משתייך ל"פרוייקט היהלום" של הפועל באר שבע, תחת חסותו של המנהל המקצועי שרון אביטן ומאמני הכושר של הבוגרים דרור שמשון ומיכאל ברוש, שמעבירים אימונים אישיים לשחקנים המובחרים של מחלקת הנוער מילדים ב' ועד נערים א'.

אדם בהפועל באר שבע. בלם מהיר, מפוקס מטרה, חזק ועוצמתי (צילום: עידן אסלן)​​​​​​​

ביום חמישי שעבר חגג אדם בר מצווה ועלה לתורה בבית כנסת והמתנה היפה ביותר שקיבל הייתה בדמות אימון קצר עם קבוצת הבוגרים של הפועל באר שבע וחילופי מסירות עם הבלם הפורטוגלי המצטיין מיגל ויטור, שיש מי שמעזים להשוות בין אדם אליו. הילד-נער מאוד התרגש. רק מספר ימים חלפו וגם עיריית באר שבע וחברת הבת שלה 'כיוונים' קלטו שמדובר בספורטאי מיוחד והודיעו כי יעניקו לו מלגה בסך 2,500 שקלים.

אדם אולי נחשב לשחקן שיכול להגיע לבוגרים ולאירופה, אבל היו המון כאלה שבסוף לא מימשו את הפוטנציאל. אבא שלו מגיב מיד: "נכון, אין ספק שאי אפשר לדעת מה יהיה, אבל אתה יודע מה ההבדל – שאדם הוא תלמיד מצטיין, שהוא בעל מידות טובות, ערכים, מנהיג טבעי, אתלט, מהיר, מפוקס מטרה, חזק ועוצמתי ומשחק חכם. אהבת אדם, זה הבסיס לחיים, לא סתם הוא קפטן. זה מה שמחפשים בנבחרות ישראל. מבחינה מנטאלית, הוא שקט, מחושב, לא מתלהם, תמיד חושב על טובת הקבוצה, הוא מנהל את ההגנה. לדעתי ולדעת רבים אחרים, הוא שחקן מצויין שיגיע רחוק, לרמות הכי גבוהות שיש בארץ ובאירופה".

בעשר השנים האחרונות, אף בוגר מחלקת הנוער, למעט אופיר דוידזאדה, לא ממש הצליח להיקלט ולתקוע יתד בהפועל באר שבע בבוגרים, למה שאדם כן יעשה את זה?

"כי גברת אלונה ברקת עושה שינוי אדיר במחלקת הנוער, עם אסי רחמים ושרון אביטן, עם שני מאמנים ומאמן כושר בכל קבוצה, עם מאמן מנטאלי, עם 'פרוייקט היהלום', ואני מאמין בהנהלה שתוך שלוש-ארבע שנים יגיעו שחקנים מהנוער להפועל באר שבע בליגת העל, כי העלו את רמת האימונים, רמת המתקנים וגם הגישה והשיטה יותר קרובות לאירופה מאי פעם". אילן חתואל מבהיר שבעצם הוא לא סתם מתחנף: "אני אומר את זה עם יד על הלב, יש התקדמות גדולה בזכות ההשקעה והערכים שמקנה הגברת אלונה ברקת לכל המערכת. אני מאמין שבאר שבע עוד תגיע לליגת האלופות ואדם עוד ישחק עם הפועל באר שבע בליגת האלופות, בעזרת ה'".

תגובות

End of content

No more pages to load