• 10 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ראיון ראשון עם מנכ''לית הפרינג': ''אני כמו מטען שמטעין את עצמו''

אפרת זיו אספיס נכנסה לתפקיד מנכ''לית תיאטרון הפרינג' באר שבע בחודש יולי, רגע לפני פסטיבל הפרינג' עטור השבחים. בראיון לחיה גולן היא מספרת על השינויים הקרובים בתאטרון ועל הדרך שהיא מתכוונת להנהיג 

אפרת זיו אספיס בראיון ראשון לאחר כניסתה לתפקיד (צילום: מרום אוחיון)

עד לפני כניסתה לתחום התיאטרון, הייתה אפרת ועודנה הבעלים של שבלול – חברה להפקת אירועי תרבות. "מה לי ולתיאטרון הפרינג'?" היא שואלת ועונה: "עד אז כל העניין שלי היה בלאהוב את התיאטרון ותו לא. ופתאום הוצע לי להתמודד על התפקיד אז אמרתי לעצמי למה לא? זה אתגר מהסוג שאני אוהבת להתמודד איתו ויש מקום לעשות שינויים מרעננים בחיי העמוסים בלאו הכי, אז הלכתי על זה ולשמחתי נבחרתי. את לא מבינה באיזה אטרף של עשייה מהולה בהתרגשות אני נתונה. איזה כיף, יש לי בייבי חדש שמפיח בי כוחות והתלהבות חדשים והתחושה הכללית שלי היא שאנחנו עומדים להיות משמעותיים בעיר, יותר מאשר בעבר, נחתור לכך, על כל פנים".

את לא מרגישה שאת נכנסת לנעליים זרות וגדולות?

"הנעליים של עידן אבישר גדולות ונפלאות, אך איני נכנסת לתוכן, יש לי נעליים משלי. עידן נמנה עם יוזמי תיאטרון הפרינג' בבאר שבע ביחד עם יוסי דויטש ובימאי הבית שלנו, יואב מיכאלי והוא התווה את הדרך והיה המדריך שלי בעת החפיפה שיצאה בדיוק במועד פסטיבל הפרינג' הנהדר שהוא הפיק. בשבילי הכניסה הזו למים העמוקים הייתה חווית לימוד מאלפת ומעצימה. במחשבה שנייה זה היה הכי טוב שיכולתי לאחל לעצמי, כי למדתי המון ובאמת היה פה פסטיבל ראוי לכל שבח".

תנהיג שינויים משמעותיים לתאטרון (צילום: מרום אוחיון)


"משמעות המילה פרינג' היא שוליים, זהו תיאטרון לא רגיל, לרוב מדובר בתיאטרון קטן, לא ממש רווחי ודל אמצעים, כזה  שממציא את עצמו כל פעם מחדש"


עדיין רבים לא יודעים מה זה תיאטרון פרינג'

"משמעות המילה פרינג' היא שוליים, זהו תיאטרון לא רגיל, לא מתחנף ולא ממסדי  שנותן במה לשונה, למקורי והחדשני. לרוב מדובר בתיאטרון קטן, לא ממש רווחי ודל אמצעים, כזה  שממציא את עצמו כל פעם מחדש ובין היתר, במקרה של באר שבע, נותן במה לבוגרי בית הספר למשחק גודמן באר שבע, שלא נקלטו בתיאטרון ולא רוצים לעזוב את העיר".

התיאטרון הקטן באמת, מבחינה פיזית, ממוקם בעיר העתיקה שהולכת ומתעצמת בכל הקשור לאירועי התרבות שבה ומקומות הבילוי, אך השאיפה של אפרת שראש העיר יסדר עבורם מקום גדול יותר שיאפשר הפקות גדולות יותר והכנסת קהל רב יותר. " יש לנו המון פעילויות בתיאטרון וסוגיית המקום מאוד קריטית".

על אילו פעילויות את מדברת?

"יש לנו סדנת אימפרוביזציה לכל הגילאים, יש סדנת תיאטרון חינוכית תחת השם "המדריך כשחקן" שמיועדת למדריכים, חניכים ומנהלים, יש חוג תיאטרון שנתי לכל הגילאים. יש לנו פרויקט שנקרא "על הקצה" למניעת התנהגויות סיכון בקרב הנוער והוא משלב צפייה קולקטיבית במופע שיגרום להזדהות עם סיטואציות מחיי היום יום. בסוף הצפייה מתקיים דיון סביב הנושא המוצג. יש מופעי אימפרוביזציה המזכירים את תכנית הטלוויזיה – "של מי השורה הזאת בכלל?"  ויש גם סדנאות לגיל השלישי, ועוד ועוד"

אפרת, לדבריה, מאמינה שהקשרים שהיא צברה במשך השנים במסגרת עבודתה כמפיקת אירועים לחברות וארגונים גדולים והניסיון בניהול שצברה במשך השנים יתבטאו בעבודתה הנוכחית. "אני מביאה איתי מודל עסקי שיועיל לתיאטרון וישדרג אותו, כך אני מאמינה".

מלבד הפעילויות שקיימות, מה עוד את רואה בחזונך?

מסתמנת כבר הרחבת תיאטרון הפרינג' לכיוון תיאטרון בובות ראשון מסוגו שיכלול סדנאות בובנאים. יהיה זה תחום תרבות נוסף ומרתק שיתלווה לפעילויות שלנו. יש תכנית לעשות קבלת שבת בימי שישי בנוסח "בירה ונשירה". עשינו הפקת מקור חדשה ומשגעת של "הזקן והים" בבימויו של יואב מיכאלי – עיבוד חדשני המשלב בובנאות, מוסיקה ומשחק. היא עלתה בסוף אוגוסט, אנסמבל הבית – "עיט" מונה 15 שחקנים שמשתתפים בהצגות וגם בפרויקטים מיוחדים שנעשים בקהילה לרבות סיורים חווייתיים בעיר העתיקה שכוללים משחק ותלבושות כמו למשל: סיור בבאר אברהם עם דמותו של אברהם אבינו ודמויות תנכיות אחרות בהתאם למסלול הטיול".לא בעד פוליטיקה: ''אני לא טובה בזה, אני מעריכה את ראש העיר שלנו'' (צילום: מרום אוחיון)


 "מסתמנת כבר הרחבת תיאטרון הפרינג' לכיוון תיאטרון בובות ראשון מסוגו שיכלול סדנאות בובנאים. יהיה זה תחום תרבות נוסף ומרתק שיתלווה לפעילויות שלנו. יש גם תכנית לעשות קבלת שבת בימי שישי בנוסח 'בירה ונשירה'"


בחודש אוגוסט אפרת חגגה גיל 45. ברזומה שלה מצוין שהיא נולדה בבאר שבע לאבא שהיה מנהל רכש באוניברסיטה ואימא שהייתה אם הבית במשען. יש לה ארבע אחיות שאוהבות אחת את השנייה אהבת נפש ולהן חיבור נהדר. לדברי אפרת, האחיות ואימא שלה וכמובן בעלה התומך, עוזרים לה עם ההתחייבויות המשפחתיות שכוללות תאומים מהנישואים הראשונים ושני ילדים קטנים מנישואיה השניים. גם חמותה עוזרת לה והיא רק יכולה, לדבריה, להודות למזלה הטוב שזימן לה נשים נהדרות ותומכות ובעל מפרגן. בצבא שימשה אפרת כקצינת ת"ש וכשהשתחררה נשלחה לטורקיה, רומא ופריז מטעם משרד החוץ. כשחזרה מחו"ל פתחה את משרד ההפקות שלה שעדיין פועל אך כעת עם מנכ"ל אחר שמינתה במקומה. את בעלה השני הצעיר ממנה בכמה שנים, היא הכירה דרך חברה משותפת שביקשה לשדך ביניהם בבליינד דייט. אפרת סירבה אך לבסוף הסכימה בלחץ של החברה. הפגישה העיוורת הולידה אהבה ממבט ראשון ונישואין אחרי תקופה קצרה. אמנם אנחנו הפכים אך זה מה שמחזיק בינינו, אני אש והוא מים, אני סופת הוריקן, לא דוחה סיפוקים, רוצה הכול כאן ועכשיו והוא המרגיע, הממתן היציב.

זמן לבילויים יש?

"בקושי, אך אל תשכחי שהעבודה שלי היא סוג של בילוי שאני נהנית ממנו מאוד ובכל זאת, אני משתדלת לתמרן בין מעגלי החברים הרבים שיש לי וללכת לסרטים, מסעדות וטיולי טבע בעיקר עם המשפחה. אני יודעת שאני מפסידה קצת מכל דבר אך לקחתי על עצמי משימה שאותה אני מתכוונת לבצע על הצד הטוב ביותר. כזו אני – רוצה לבלוע את העולם, להתרגש , לאהוב. הכי חשוב זה שמשפחתי יודעת שכשאני בעשייה ואני מאושרת כולם מאושרים סביבי".

את גם לומדת בנוסף לכול?

"אני לומדת לתואר שני ומתנדבת בבית חולים הפסיכיאטרי, בסורוקה, אני חברת הנהלת תיאטרון ב"ש ובהנהגת הורים עירונית. מאיפה יש לי כוחות לכל זה? העשייה היא המנוע שלי. אני כמו מטען שמטעין את עצמו. מבחינתי, אני רק בתחילת העשייה וטרם אמרתי את המילה האחרונה".

פוליטיקה - בראש שלך?

"לא! זה רחוק ממני ואני לא טובה בזה, אני מעריכה את ראש העיר שלנו, רוביק דנילוביץ' שהוא יחיד ומיוחד".

שום תלונות על החיים?

" ממש לא. אני מרגישה מבורכת על זה שאני זוכה לקום בבוקר ולעשות את מה שאני אוהבת"

מתנדבת בבית חולים הפסיכיאטרי וחברת הנהלת תיאטרון ב''ש (צילום: מרום אוחיון)"יש לי בייבי חדש שמפיח בי כוחות והתלהבות חדשים והתחושה הכללית שלי היא שאנחנו בתאטרון הפרינג' עומדים להיות משמעותיים בעיר, יותר מאשר בעבר"​​​​​​​


קרדיטים: צילום: מרום אוחיון, איפור: איריס בלילה

תגובות

End of content

No more pages to load