• 10 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''יוצאים בבוקר לעבודה - ולא יודעים אם נחזור הביתה בחיים''

ההפקרות בכבישי הנגב: כ-150 תושבים מבית קמה וגבעות בר הפגינו הבוקר מעל גשר עידן הנגב במחאה על הפקרות חוק בכבישי הנגב - שרק הולכת ומחמירה

צילום: אורטל אלון / תושבים למען הנגב

כ-150 איש מבית קמה וגבעות בר השתתפו הבוקר, שישי, בהפגנת מחאה כנד ההפקרות בכבישי הנגב. את ההפגנה ארגנו דניאלה ברקוביץ מבית קמה ובילי כהן וליאה גוריה מהיישוב גבעות בר. בית קמה ידע פעמיים אבל בחודשים האחרונים: החיילת טל היימן נפגעה באורח אנוש בתאונה ב-27 למאי,  בין צומת קמה לצומת שדה צבי, זמן קצר לאחר שהיימן ובן זוגה ביקרו את חניכיהם בתל אביב. לפני כשבוע נהרגה ענת טל-קטלב, בכירה ב-ICL, בעת שנסעה ברכב עם ניצן משה, בכיר אף הוא ב-ICL.

צילום: תושבים למען הנגב


באירוע הטראגי בו נהרגה היימו, על פי החשד, תושב נתיבות סטה ממסלול הנסיעה  והתנגש ברכב שבו נהגה היימן. אימה של היימן ז''ל גרה בשכנות למשפחת קטלב, שאם המשפחה, ענת טל-קטלב ז''ל, נהגרה ביום חמישי, ה-28 ביולי, בתאונה בכביש 6, בה נהרג גם  ניצן משה ז''ל, תושב להבים ושותפה לעבודה, כמנהלים בכירים בכי''ל. נהג הרכב שהתנגש ברכבם, עלי אלאטרש (24) מהפזורה הבדואית היה ללא רישיון נהיגה.  

''אני מביטה על המקרים האלה, אנשים שיצאו לעבודתם או חזרו ממנה, ונהרגו בכבישים, וזה מצמרר ונורא'', אומרת דניאלה ברקוביץ. ''את ענת הכרתי מהקיבוץ. אישה ערכית, מנהלת בכירה, למדנו יחד כימיה באוניברסיטת בו גוריון, היא הייתה תרומת לא רק לחברת ICL, אלא גם לקהילה. יחד עם ניצן משה, הם עשו תרמו תרומה גדולה למשק''.

''הנהיגה הפרועה בנגב חוצה מגזרים. כאילו שיש מי שעבורם אין ערך לחיים. יש גם בעיה של אכיפה. חסר כוח אדם, גם המתנדבים מופקרים לגורלם. חסרים אופנועני משטרה, שמהווים כוח הרתעה וחסר חינוך לנהיגה, כמו שאני חנכת את ילדיי שלי להתנהגות נאותה על הכביש'', אומרת ברקוביץ. 

צילום: תושבים למען הנגב

על פי נתוני דוח מבקר המדינה, משנת 2016 עד שנת 2019 נרשמו במרחב הנגב 160,000 דוחות על עבירות תנועה. כ-60% לתושבי האוכלוסיה הערבית. כ-62% מהתאונות הקטלניות בנגב היו במעורבות נהגים מהחברה הערבית, יותר מכפי חלקם באוכלוסיה. 

אלא שדי להביט במה שקורה בכבישים ומה מידת הענישה, כדי להבין את עומק הבעיה באיזור, פרי הזנחה של שנים רבות. השבוע נתפס נהג, תושב הפזורה, אשר לא פחות מ-16 פעמים נתפס נוהג ללא רישיון. לחובתו עשרות עבירות תנועה. ''נהג ללא רישיון חייב מאסר בפועל'', אומרת דניאלה ברקוביץ'. ''רק ענישה מחמירה, שהעבריינים ירגישו שיש להם מה להפיד, תוריד יאולי את היקפי הנהיגה הפרועה בנגב''.

​​​​​​​עוצרים ומשחררים

עבירייני התנועה בנגב חשים שאם ייעצרו, הענישה יחסית קלה תסתכם בעבודות שירות. כך גם בעבירות אחרות - אלימות, סמים ורכוש למשל. במקרה הטוב, המשטרה מורידה כוחות לשטח שמצליחים לאתר מעט מהעבריינים. המשטרה אינה יכולה להיות נוכחת בכל צומת ורחוב. אין לה כוח אדם. כל נהג בנגב מכיר את איזורי הסכנה: כבישים בין עירוניים, בהם לא רק נהגים מטורפים מסכנים אותם, אלא גם גמלים וסוסים משוטטים, ידויי אבנים, שיירות חתונה מלוות בירי באוויר, אופנוענים שנוסעים במהירות מטורפת וגם ילדים שאוחזים בהגה, לא אחת ביידעת ההורים. 

אף אחד מאלה אינו תופעה חדשה. הפקרות החוק בנגב צמחה אחרי שנים, עשורים של חוסר אכיפה והזנחה פושעת. רישיון נהיגה וציות לרמזורים ותמרורים הינם בנגב ובבירתו באר שבע בבחינת המלצה בלבד. לא אחת, הפנגעים הם דווקא אותם נהגים ששמרו על החוק ונפגעו מעברייני תנועה שחצו קו הפרדה לבן, חצו צומת באור אדום, נסעו במהירויות מטורפות. 

וידאו: ההפגנה בצומת עידן הנגב (צילום: הפורום למען הנגב)


​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

תגובות

End of content

No more pages to load