• 14 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

המשבר הבא? ''פסטיבל שירים עבריים - חילול המסגד בעיר העתיקה''

ראש עיריית רהט שלח מכתב לראש עיריית ב''ש, בו הוא מזהיר מפני המשך עריכת אירועי ''שני במוזיאון'': ''נתאמץ לכבד אחד את השני ולא ליצור קונפליקטים מיותרים שיבעירו את השטח לשווא''

רחבת המוזיאון, בה נערכים אירועי תרבות (צילום: דני בלר)

דרישה לגיטימית - או עילה למשבר הפוליטי הבא בנגב? ראש עיריית רהט, פאיז אבו סהיבאן, שיגר מכתב בו הוא דורש מראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ, שלא לקיים ''פסטיבל שירים עבריים'' (אירועי שני במוזיאון) ברחבת מוזיאון הנגב, הסמוך למבנה המסגד המשמש כיום כמוזיאון עמי המזרח. 

מופעי תרבות מתקיימים במקום מזה שנים, בהם אירועי ''שני במוזיאון'' וכן אירועים אחרים, במהלך החגים וביום העצמאות. אבו סהיבאן כותב לדנילוביץ': ''אני פונה אליך בבקשה לשנות את מיקום פסטיבל שירי הזמר העברי המתוכנן להתקיים במסגד בעיר העתיקה המשמש כיום כמוזיאון תרבות האסלאם''.

''רחבת המסגד הינה מקום קדוש אשר חלים לגביו רגישויות רבות, ועל מנת שלא נפגע בקדושת המקום יהיה ראוי לשנות את מיקום הפסטיבל''.

המכתב של רה''ע רהט (סריקה ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

''אנו חיים בשכנות טובה ועומלים קשה לבנות יחסי אמון ואחווה בין תושבי העיר רהט לתושבי באר שבע, יחסי החברות בינינו מהווים מודל אותו אנו רוצים ליישם הלכה למעשה''.

''מציע שנמשיך לפעול יחד לשמר את השקט והשלום בין כולנו, נתאמץ לכבד אחד את השני ולא ליצור קונפליקטים מיותרים שיבעירו את השטח לשווא''

''מקווה שפנייתי מגיעה לאוזן קשבת וכי אתה תמים דיעה עימי כי סוף מעשה במחשבה תחילה'', מזהיר אבו סהיבאן.

דנילוביץ' השיב לו: ''מאשר קבלת מכתבך. אירועי ''ישני במוזיאון'' מתקיימים מזה שנים רבות (למעלה מעשור) ברחבת הדשא בין מוזיאון הנגב למוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, באותו מתחם ובאותה מתכונת, באופן ראוי ומכובד. נמשיך לשמור על שכנות טובה וכבוד הדדי''.

המכתב של רה''ע ב''ש (סריקה ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

הפניה התקבלה בלא מעט הפתעה בעירייה. המשבר האחרון במקום, היה בספטמבר 2012, כאשר העירייה החליטה לערוך את פסטיבל היין ברחבה הסמוכה למסגד. אז, האירוע כמעט והתפתח לתקרית דיפלומטית מול ממשלת טורקיה. בסופו של דבר, העירייה העבירה את הפסטיבל לרחבה ממול.

משנת 1948 לא נעשה שימוש במסגד לצורכי תפילה, אחרי כיבושה של העיר באר שבע במסגרת מבצע יואב. בשנים 1948–1953 שימש המסגד כבית מעצר וכבית משפט השלום. ב-1953 החל מבנה המסגד לשמש כמוזיאון, אך עקב מצבו ההנדסי פונה בשנת 1992 אחרי שהוכרז מבנה מסוכן.

עם שיפוץ מוזיאון הנגב לאומנות בראשית שנות האלפיים ביקשה עיריית באר שבע לשפץ את הבניין ולהמשיך להשתמש בו כמוזיאון. גורמים שונים, ובהם האגודה לסיוע ולהגנה על זכויות הבדואים ביקשו לשוב ולהשתמש בו כבית תפילה. הם פנו בעניין לבית המשפט, ומשנדחתה פנייתם, פנו לבג"ץ.

ביוני 2009, לאחר 9 שנים, קיבל בג"ץ את עמדת המדינה כי ניתן לאפשר את הרחבת מוזיאון הנגב לאומנות גם למבנה המסגד. בהחלטה נמתחה ביקורת מרומזת על עיריית באר שבע ונקבע כי "ייעוד המוזיאון יוקדש לתרבות האסלאם ועמי המזרח, באופן שיבטיח מתן ביטוי להיבטים שונים של תרבות האסלאם" ובכך ישמור על צביונו.

ב-2011 נפתחה במקום תצוגה אותה אצר גואל דרורי שמתארת את תולדות באר שבע מאז הקמתה מחדש על ידי העות'מאנים, ועד ימינו.

אירועי ''שני במוזיאון'' אינם נערכים במבנה המסגד, אלא ברחבה שבקדמת מוזיאון הנגב. למעשה, מזה כעשור הרחבה משמשת לאירועי תרבות ומוזיאון עמי המזרח מציג תערוכות מתחלפות, על תרבות עמי ערב. פסטיבל היין נערך מזה שנים רבות בתחנת הרכבת התורכית. 


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬תגובות

End of content

No more pages to load