• 12 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

גאווה 2022: מצעד בב''ש, יישובים רבים בנגב בוחרים להתעלם מלהט''בים

העיר באר שבע תציין את חודש הגאווה במצעד, אך ברבים מיישובי הנגב הנושא הלהט''בי עדיין טאבו. במעטים מהם, ייערכו אירועים, באחרים, גם זה לא

צילום: דני בלר

''לא מובן בכלל למה כספי הציבור מתבזבזים על "קהילה" מסויימת ומונפים דגלים ברחבי העיר מי ישמע יש לדגל הזה משמעות זה בדיוק כמו הדגל של "הפלסטינים" לא היה לא יהיה אף פעם במדינה הזאת מותר להניף דגל אחד וזה דגל המדינה!'' - כך הגיבה גולשת לפרסום בפייסבוק, של עיריית באר שבע, על פתיחת אירועי חודש הגאווה בבאר שבע.  ​​​​​​​בפורומים אחרים, פחות פומביים, היו קריאות לתלוש את הדגלים, ואמירות להט''בופוביות אחרות.

לקראת כל מצעד גאווה בב''ש ומדי שנה בחודש גאווה ברשתות המקומיות חוזרים אותם פסוטים חשוכים, המתריסים כנגד הקהילה המקומית, שלאורך שנים סבלה מאפליה ואלימות. אמירות אלה רק מעצימות את הצורך במפגן נוכחות ונראות ציבורית של קהילת הלהט''ב בבאר שבע וגם בנגב. בישראל, צריך להזכיר, קהילת הלט''ב אינה שוות זכויות: היא לא יכולה להינשא, לאמץ ילד, להט''ב מוצהר עלול להיתקל בקשיים מחוץ לתל אביב.

דגלי גאווה בדרך המשחררים, השבוע (צילום: דני בלר)

באר שבע היא העיר היחידה בנגב שמארחת מצעד גדול של קהילת הלהט''ב, שהוא הרבה יותר צנוע ופחות מוחצן ממקבילו התל אביבי, שהוא אירוע תיירותי לכל דבר וגם משמש את משרד החוץ לשווק את ישראל כמדינה פלורליסטית וסובלנית, מה שזיכה את המעשה בכינוי ''פינקוואשינג''. תל אביב, העיר היקרה בעולם, נהנית בחודש הגאווה מעשרות אלפי תיירים להט''ביים, שגם משאירים שם דולרים טובים. 

בניגוד לתל אביב, המצעד בב''ש נושא אופי מחאתי

בבאר שבע, לעומתה, המצעד והאירועים שאחריו הרבה יותר צנועים, בעלי אופי של צעדת ה-1 במאי - ונערכים תחת אבטחה כבדה. מכל ערי הנגב, רק באר שבע עורכת מצעד יחסית גדול, במצפה רמון נערך מצעד צנוע. בשאר היישובים מסתפקים באירועים ויש גם כאלה, לא מעט, בהם חודש קהילת הלהט''ב לא מצויין בכלל (למשל ירוחם, דימונה, אופקים לא הודיעו על קיום אירועים למען קהילות הלהט''ב שלהם).

בנתיבות מארגני המצעד, שהיה אמור להתקיים החודש קיבלו איומים וספגו אלימות והרשות המקומית נתנה להבין שלהט''בים לא כל כך רצויים ביישוב. בסופו של דבר, במקום מצעד, ייערכו בנתיבות  מפגשי שיח בבתים פרטיים ולא מרחב הציבורי.  

בשנות השבעים מפגשי הקהילה בב''ש לא היו מביישים פרק של הסדרה טהרן

עם זאת, מצבה של קהילת הלהט''ב בבירת הנגב טוב יחסית מזה שהיה לפני 10, 20 או 40 שנה. לפני 40 שנה קהילת הלהט''ב בבאר שבע התנהלה בסודיות מוחלטת והמפגשים שנערכו בבתים לא היו מביישים פרק בסדרה ''טהרן''. עד סוף שנות השמונים, קהילת הלהט''ב בישראל חיה תחת קיומו של חוק, מימי המנדט הבריטי, על פיו יחסים הומוסקסואלים דינם 10 שנות מאסר.

בבאר שבע חברי קהילת הלהט''ב היו מטרה לאפליה במקומות העבודה, למעשי אלימות וסחיטה ולא אחת, גם לנידוי. על מקומות בילוי או אפילו דבר בסיסי כמו מישהו לפנות בשעת מצוקה, בכלל לא היה על מה לדבר.

בבתחילת שנות השמונים התקשורת המקומית לא התייחסה לנושא הלהט''ב, אלא בכתבות בנוסח ''וידויו של הומוסקסואל'' או ''נתפס חשוד בעיסוק בהומוסקסואליזם''. היו כמובן מעט ניסיונות להביא את דבר הקהילה, שעלו לכותבים במקום העבודה. 

מעטים, אם בכלל, חיו אז בבאר שבע מחוץ לארון, שלא לדבר בזוגיות. בעידן שלפני האינטרנט, ההיכרויות היו משימה מסוכנת והתקשורת המקדימה התנהלה בגלויות דואר ובלשון קוד. היו מקרים - ולא מעטים, שמי שנחשדו ב''הומוסקסואליזם'' (התיאור הכללי של קהילת הלהט''ב בימים ההם), פוטרו או שקידומם בעבודה נמנע.

הפגנה בב''ש, אחרי ניסיון הצתה של בית שלבני הקהילה (צילום: דני בלר)

היום המצב שונה. לא אידיאלי, עדיין החוק בישראל מפלה את קהילת הלהט''ב, אך ב-2022, מבחינתה של עיריית באר שבע, הקהילה היא עוד אחת מהקהילות הרבות החיות בעיר. העירייה וחברת הבת שלה, כיוונים, מסייעות בארגון מצעד הגאווה המקומי, תומכות בפעילות הבית הגאה ובעיריית באר שבע ופעל רפרנט, המתאם את פעילויות הקהילה. 

​​​​​​​מהבחינת הציבור בבאר שבע, הסיפור הוא אחר לגמרי. חלק שמחים על הפתיחות של בירת הנגב. אחרים חושבים שהעיר הלכה רחוק מדי, ואין בה מקום ל''הומואים ולסביות, לא אצלנו''. במקרים מסויימים, זה מגיע לאלימות מילולית ולעיתים, גם לאלימות פיזית.

אגם בוחבוט והפשוטע נבחרו להקליט את המנון הגאווה 2022

שיר הגאווה הרשמי של 2022 הוקלט על ידי הזמרת הבאר שבעית אגם בוחבוט, שהיא גם אחת האמניות המצליחות בישראל. 
בקליפ מככבים בין היתר אורנה בנאי בדמותה של "לימור" מ"רק בישראל", ענת מגן שבו בדמותה של "אילנית" מ"אחד העם", כוכבי "קופה ראשית" - עידו ברטל ובן יוסיפוביץ', שחר טבוך (מ''שעת הנעילה''), בר מיניאלי, אוריאל יקותיאל (הפרזנטור של ליין ''אריסה''), אדיר מזרחי, אוריאן ספיבק, טליה ברטפלד, סוזי בום, טלולה בונט, קיי לונג (שאת דרכה החלה בבאר שבע), ציונה פטריוט וג'ונה ראס.2021 רשמה שיא במספר מקרי האלימות כנגד קהילת הלהט''ב

​​​​​​​​​​​​​​הדו"ח של האגודה למען הלהט''ב, שפורסם לאחרונה, מגלה כי בשנה החולפת נרשם שיא במספר מקרי האלימות והשנאה נגד להט"ב: 2,971 מקרי שנאה ואלימות כלפי הקהילה הגאה דווחו בשנה החולפת, 43% מהם אירעו בתוך המשפחה. עוד נמצא כי בכל שלוש שעות מדווח מקרה להט"בופובי ובשנה החולפת נרשמה עלייה של 10% בכמות מקרי השנאה (לעומת שנה שעברה בה נרשמו 2696 מקרים) שדווחו למרכז הדיווח של האגודה ע"ש ניר כץ ז"ל, שנרצח בפשע השנאה בברנוער. הדו"ח מצביע על עלייה משמעותית שבכמות מקרי הלהט"בופוביה שאירעו בתוך המשפחה (כ-43%), לעומת שנת 2020 (28%).

בחלוקה גיאוגרפית, כ-38% מהפגיעות התרחשו באזור המרכז, 25% באזור ירושלים, 21% באזור הצפון, 11% באזור הדרום ו-5% באזור השרון. כ-34% מהמקרים התרחשו בתוך המשפחה, 27% במרחב ציבורי, 9% במערכת הבריאות ו-7% במערכת החינוך וההשכלה הגבוהה.

כמו כן, השנה נרשמה עלייה של כ-41% במספר הצעירים שסולקו מביתם בשל זהותם הלהט"בית לעומת שנת 2020, כאשר כ-444 צעירים וצעירות להט"ב סולקו מביתם ועברו להוסטלים בשל נטייתם המינית או זהותם המגדרית.

בבאר שבע המקרים של אלימות כנגד להט''בים נחקרו על ידי המשטרה, בהם מקרה בו היה ניסיון להצית את ביתם של זוג להט''בי המתגורר בעיר העתיקה. אם לשפוט לפי המצעדים שנערכו בבאר שבע, לא רק שאלפים נוטלים בהם חלק, אלא הקהל שלא צועד גם מצטרף ומריע מהמרפסות. זה בבאר שבע ובעיקר בשכונות סטודנטיאליות. עדיין, בבתי קפה, מסעדות או מקומות בילוי, תריך לנקוט מידה של זהירות

מצעד בב''ש, אירועי גאווה ברחבי הנגב

אירועי חודש הגאווה בנגב יחלו ב-9 ביוני, עם אירוע במועצת בני שמעון. ב-16 ביוני ייערך המצעד בבאר שבע. ב-17 ביוני ייערך הפנינג במועצת אשכול. ב-29 ביוני ייערך אירוע (טרם הוחלט על אופיו ומיקומו) בשדרות. ב-30 ביוני ייערך אירוע ברמת נגב. ב-1 ביולי ייערך מצעד במצפה רמון. אוניברסיטת בן גוריון טרם מסרה איזה אירוע ייערך בתחומה.

המצעד בבאר שבע ייערך ב-16 ביוני יופיעו אלה לי ואתי ביטון, לצד הדיוות סלין לה דיוויין ועליזה וון ג'ורה, במסיבה שתיערך ברחבת העירייה בתום המצעד. 

אירועי גאווה בדרום (מקור: האגודה למען הלהט''ב / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


תגובות

End of content

No more pages to load