• 11 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חיים בצל החובות: ''חוששים מכל דפיקה בדלת''

משפחת א' ,המתגוררת בשכונה ד', צברה חובות לנותני שירות, אחרי שקצבת המשפחה לא מספיקה למחייה השוטפת. לאחרונה הם קיבלו אולטימטום וצו מעצר הוצא נגד אבי המשפחה

צו מאסר, בגלל חוב (צילום: דני בלר)

אפילו הבת הגדולה במשפחה, שעוד מעט אמורה להתגייס, צריכה להמתין עד שהאם תוודא בעינית הדלת שזאת היא.''אני חוששת מכל  דפיקה בדלת. כמעט כל בוקר מגיעים לפה שוטרים עם צו הבאה, מחפשים את בעלי. זה מפחיד. מה כבר אפשר לקחת אצלנו? אנחנו חיים מקצבה. דירת עמידר. לא יודעים איך ואם בכלל נצא אי פעם מהחובות''.

משפחת א', הורים לחמישה,נאלצו לערוך מאבק עד שקיבלו דירה קטנה בדיור הציבורי, צרה מלהכיל את כולם, כשכולם בבית. בשל החשש ממעצר בגלל החובות, אבי המשפחה יושן מחוץ לבית, לפעמים בחוץ, ברחוב, פשוטו כמשמעו.

''יש לנו חובות בהוצל"פ על סך 105.000 ש"ח. חלק מהחובות לגופים וחלק לחברות תקשורת וחוץ מהסכום הזה יש חוב במרכז לגביית קנסות על סך 14.976 ש"ח שמתוך הסכום הזה הוציאו לי צו מאסר על סכום 3.000 שקלים. פניתי למרכז לגבית קנסות והסברתי את מצבנו'', מספר אבי המשפחה.

איך צברתם כל כך הרבה חובות?
''הוראות קבע חזרו ועיקר החובות, הם לספקי שירות, שהלכו ותפחו. צו הבאה זה מתוך קנס כספי ומימוש התחיבות וריביות שמתוך זה הגיע לסכום של 14.976 ונשלח אליי צו מאסר על סכום של 3.000. על זה כל כך הרבה ביקורים של המשטרה. אני חושב שכבר הדלק עולה למדינה יותר. אני לא אומרת שלו נשלם, אבל אף אחד לא מוכן לפרוס לנו את החובות. רוצים הכל, עכשיו. המדינה לא סולחת לאזרחים''.

תוך כדי השיחה יש דפיקות בדלת וכל הבית משתתק. בסוף מתברר שזו הבת הבכורה, שחזרה מצילומים לקראת סיום התיכון. אם המשפחה מנסה לתת לילדים הכל, במסגרת האפשרויות. אבי המשפחה מנסה לחפש עבודה או אפילו משרה חלקית, לעזור קצת יותר בהוצאות המשפחה, אבל קשה לו מאוד.

''לפני כמה שנים הגענו למצב שנזרקנו לרחוב. לא היינו מסוגלים לשלם לבעל הדירה והוא זרק אותנו. אחרי זה הצלחנו לקבל דירה מעמידר, אותה אנו שוכרים. הילדים שותקים, מקבלים את המצב, אבל הייתי רוצה שהרשויות יגלו הבנה ויבינו שאין לנו כיצד לשלם. זה או החוב או אוכל. המדינה לא תפשוט רגל אם תפרוס לנו את החוב ל-100 שקלים לחודש. מה ייצא אם ייעצרו את בעלי בגלל חוב? זה יעזור לשלם את החוב? ממש לא. הוא יישב במעצר והמדינה תשלם עליו כלכלה מדי יום''.

''מבינים מה הם עוברים, זה נורא''

כמה דקות נסיעה מביתם של משפחת א', משפחה אחרת, ד', הורים לשני בנים צעירים, עוברים סיפור דומה: ''אשתי ואני מקבלים קצבאות נכות'', מספר אבי המשפחה. ''עד לפני כמה שנים אני עבדתי, אבל אז חלה החמרה במצב שלי. אשתי עובדת מדי יום כמה שעות במשק בית, במסגרת מה שמותר לה. עכשיו התחילו לחזור לנו חלק מהוצאות הקבע, כי הכל התייקר. הילדים עוזרים במה שהם יכולים, אבל גם להם קשה. הם מקבלים משכורת ב-5, ב-7 הכסף איננו, כי משלמים את כל החובות. אין לנו לוקסוסים בבית, לא באוכל ולא בסגנון חיים. אני לא זוכר מתי היינו בחופש. הבנקים מאוד קשים''.

''אתה מספר לנו על משפחת א', לא מכיר וגם לא ציינת שמות. אתה יודע כמה משפחות במצב הזה בבאר שבע? הכל עלה: האוכל, הדלק, השכירות. אז אני יושב ומנסה לראות מאיפה להוריד, אבל אין. המשכנתא רק עולה והפחד שלנו הוא שיחזירו תשלום משכנתא''.

תגובות

End of content

No more pages to load