• 03 יולי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חייבים כספי ארנונה? הכנסת הסדירה מה מותר לעירייה לעשות - ומה אסור

ועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה לקריאה שניה ושלישית את הצעת חוק לתיקון פקודת העיריות – הסדרת אופן העסקת חברות לגביית חובות בידי הרשויות המקומיות

ח''כ וליד טאהא, יו''ר הוועדה (צילום: נועם מושקוביץ / דוברות הכנסת)

ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ וליד טאהא (רע"ם), אישרה לקריאה שניה ושלישית את הצעת חוק לתיקון פקודת העיריות (חברות גבייה), התש"ף-2020. הצעת החוק מסדירה את אופן העסקת חברות הגבייה בידי רשויות מקומיות וקובעת את סוגי הפעולות שחברת הגבייה מבצעת בשביל הרשות המקומית. בנוסף, מסדירה הצעת החוק את הליך אישור העסקת החברה ועובדיה; מטילה חובת סודיות ואבטחת מידע על חברות הגבייה ועובדיהן לגבי מידע שהגיע לידיהם, וחובת פיקוח ובקרה של הרשויות המקומיות על חברות הגבייה.

יו"ר הוועדה ח"כ וליד טאהא (רע"ם) בירך על אישור הצעת החוק לקריאה שניה ושלישית ואמר כי בחמש השנים האחרונות נדונה הצעת החוק בוועדה תחת יושבי ראש שונים. "הצעת החוק היתה שנויה במחלוקת ומה שהנחה אותי כיו"ר היה למצוא את האיזון העדין בין החובה של כל אחד לשלם מסים לבין מניעת פגיעה בזכויות היסוד של אנשים. הרשויות לא יכולות להתקיים בלי גביית מסים ומנגד יש למנוע פגיעה מיותרת בחייבים". 

רו"ח תומר ביטון, מנהל מינהל שלטון מקומי במשרד הפנים, הודה ליו"ר טאהא על השלמת הכנת הצעת החוק. "זהו חוק חשוב מאוד לשלטון המקומי. אני מקווה שהחקיקה תחזק את הרשויות ובד בבד תגן על האזרחים", אמר ביטון.

הצעת החוק קובעת בין היתר כי לכל עירייה תהיה ועדה לענייני גביה שתקבע באישור ראש העירייה, כללים בדבר ההליכים שתנקוט העירייה לגביית כספים המגיעים לה. הכללים יפורסמו באתר האינטרנט של העירייה. דרישה ראשונה לתשלום חוב לחייב שלא שילם תשלום במועדו תעשה באמצעות דואר והודעה מקוונת – מסרון או דואר אלקטרוני הנשלחים לכתובת או למספר הטלפון הנייד שמסר הנמען לעירייה לקבלת מסרים (זאת בתנאי שלרשות המקומית מערכת שליחת הודעות מקוונת). דרישה לתשלום חוב באופן מידי לפני נקיטה באמצעי אכיפה תישלח לחייב בדואר רשום עם אישור מסירה או במסירה אישית. 

לא תשלח דרישה ולא ינקטו אמצעי אכיפה כל עוד לא חלף המועד להגשת השגה, ערר או ערעור, ככל שישנם, על החוב. אם הוגשו- כל עוד לא ניתנה החלטה שאינה ניתנת לערעור - רשאית העירייה לשלוח דרישה לתשלום לגבי חלק החוב שאינו שנוי במחלוקת. על הרשות להודיע לחייב על קיום החוב אחת לשנה, זאת אם חייב לא שילם את חובו בתוך שנה מיום המצאת בדרישה לתשלום. אם חלפו שלוש שנים מהמועד בו הפך חוב לסופי והעירייה טרם החלה בהפעלת אמצעי אכיפה לגבייתו, לא תנקוט עוד העירייה באמצעי אכיפה אלא בנסיבות חריגות ובאישור הוועדה לענייני גביה של העירייה.

עירייה רשאית לגבות תשלום חובה שלא שולם במועדו ותשלומי פיגורים במסלול גביה אזרחי. לעניין גביית תשלומים שסכומם אינו עולה על 4500 ₪, לא יישא חייב שאינו תאגיד בשכר טרחת עורך דין במסלול גביה אזרחי בסכום העולה על 236 ₪ או בשיעור העולה על 10% מסכום החוב, הגבוה מביניהם. זאת למעט מקרים חריגים שבהם החליט רשם ההוצאה לפועל כי ייצוג העירייה בידי עורך דין מוצדק.  עוד מחויבת העירייה בפרסום דוח תקופתי אחת לשנה על שירותי הגביה שניתנו לה בשנה שקדמה למועד הדיווח.

העירייה רשאית להעסיק חברת גבייה לצורך ביצוע הפעולות האלה: משלוח הודעות חיוב בשל תשלומי חובה ומשלוח הודעות קנס; גבייה שוטפת של תשלומי גבייה וקנסות; גביית חובות לרבות באמצעות הפעלת אמצעי אכיפה; מתן מידע לחייבים בנוגע לארנונה כללית ותשלומי חובה.

כל פעולה הנוגעת לגבייה והמחייבת הפעלת שיקול דעת לא תבוצע בידי חברת הגבייה כי אם בידי העירייה או העובד או בעל התפקיד בה. חברות הגביה לא תבצע פעולות גביה הכרוכות בכניסה למגורים או תפיסת נכסים.  ניתן יהיה לבצע פעולות אלה רק באמצעות עובדי העירייה או באמצעות מי שהוסמך לכך במיוחד ע"י ההוצאה לפועל. חברת הגבייה תמסור לעירייה כל מידע הדרוש לה לשם מילוי חובותיה ותפקידיה. עוד קובעת הצעת החוק את התנאים להעסקת חברת גבייה. רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬


תגובות

End of content

No more pages to load