• 16 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בטקסים, בבתי העלמין, בצעדות: מתייחדים עם זכר הנופלים

בבאר שבע והנגב מתייחדים עם זכר הנופלים: משעות אחר הצהריים אתמול, שלישי, נערכים טקסי זיכרון, עצרות וצעדות לזכר חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה

הקס העירוני, ברחבת עיריית באר שבע (צילום: עיריית באר שבע)

הנגב מרכין ראש: אלפים השתתפו אמש, שלישי, בעצרת המרכזית שנערכה ברחבת עיריית ב''ש לפתיחת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה.

העצרת נערכה  במעמד שר התרבות והספורט חילי טרופר, ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ', יו"ר ארגון "יד לבנים" סניף באר שבע דוד קורקוס, אלוף פיקוד הדרום אליעזר טולדנו, רב העיר וראש אבות בית הדין הרב יהודה דרעי, משפחות שכולות ותושבי העיר.

528 בני באר שבע נפלו במערכות ישראל ובעת מילוי תפקידם. 

בעצרת הדליקה לבעלה את נר הזיכרון אלמנת צה"ל, שולמית ברטל, אלמנתו של ראובן ברטל שנפטר לאחר שירותו הצבאי המבצעי בחיל הים בשנת 2002. קדיש יתום נאמר על ידי אילן סעדון, בנו של דניאל אבתו סעדון שנפל בסיני ביום השני למלחמת יום הכיפורים, הרב יעקב נמש נשא תפילת "אל מלא רחמים". 

צילום: עיריית באר שבע / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

תזמורת הסינפונייטה הישראלית באר שבע בניצוחו של ניתאי ראך בליווי הזמרת שירי מימון ושחקני תיאטרון הפרינג' העלו את המסכת: "אחרי ש...משפחות מספרות".  זהו טקס המשותף לעיריית באר שבע, בית יד לבנים, החברה לתרבות הפנאי- "כיוונים" וארגון "יד לבנים". 

מיד בתום הטקס נערך במשכן אמנויות הבמה ערב שירי לוחמים ובמקביל התקיים ברחבת הדשא של מרכז הצעירים נשיר נזכור - ערב שירי תקווה, געגוע ושלום, בני-נוער ואמנים דרומיים בפרויקט שירי געגוע, תקווה ושלום לציון יום הזיכרון.

הבוקר, רביעי, התקיים טקס זיכרון והנחת זרים בבית "יד לבנים". בשעה 11:00, בהישמע הצפירה החל טקס אזכרה ממלכתי בחלקה הצבאית בבית העלמין בבאר שבע במעמד ראש העיר, רוביק דנילוביץ' ושר התפוצות, נחמן שי. 

רוביק דנילוביץ' אמר, בין היתר, בעצרת המרכזית שנערכה אמש: ''משפחות שכולות יקרות, מכובדיי כולם. אין לנו ארץ אחרת! מדינת ישראל, כינונה של אומה, נופיה של הארץ,  נקנו ביסורים ובכאבי השכול''.

גם היום אנחנו מתמודדים, כאומה וכחברה. עימותים ביטחוניים, ירי רקטי לעבר יישובי ישראל ופיגועי טרור רצחניים, שהפכו את עירנו באר שבע ואת ערי ישראל מדממות, אבלות וכואבות, בחודש האחרון.

צילום: עיריית באר שבע / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

אין לנו ארץ אחרת!
הקיום שלנו במרחב הלא צפוי, על פיסת קרקע קטנטנה, אינו מובן מאליו. אנו מקבלים לכך תזכורת בכל יום: מאיומים שקוראים להשמדתנו ועד לעימותים אלימים ולהסתה פרועה ברשתות החברתיות. את כוחנו, אנו שואבים מעוז רוחם של הנופלים, אלה שמסרו את נפשם על הארץ הטובה,  זו שמאפשרת לנו להיות עם חופשי בארצנו. את השראתנו, אנו יונקים מגבורתם. צוואתם מנחה 
את דרכנו ומורה לנו, כאבוקת אש, להמשיך קדימה, 
לא להישבר. לטעת תקווה ולזנוח את הייאוש. לבחור באהבה ולבוז לשנאה. לקדש את החיים ולבכות את המוות.

משפחות יקרות, אין לנו ארץ אחרת! פני הארץ היפה שלנו, היא פניהם. במרחבי הנגב המרהיבים, בהרים עוצרי הנשימה,  בקו החוף למראה הגלים המתנפצים אליו. פניהם ניבטים אלינו, חיוכם הנצחי חרוט על כל סלע. דמותם חקוקה על כל רגב אדמה, כאן בנגב. בנגב שהוא העתיד לביסוסה של מדינת ישראל.

ארץ, מולדת, אומה. זיכרון צרוב של אומה. יופיה המרהיב של המולדת ובנייתה של הארץ כל אלה מבטאים אהבה, תקווה, זיכרון וכאב.
כי אין לנו ברירה כי יש בנו אמונה והבטחה אלוהית כי בנו, בתוך תוכנו, נשבענו - אין לנו ארץ אחרת! ביום העצמאות השבעים וארבע למדינת ישראל  אנו מרכינים ראש. כואבים ומחבקים את משפחת השכול. יהי זכרם ברוך ונצור בליבנו לעד''.

בבית העלמין הצבאי בבאר שבע נערך הטקס הזיכרון השנתי במעמד נציג הממשלה, שר התפוצות נחמן שי, ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', מפקד פיקוד הדרום בצה"ל, האלוף אליעזר טולדנו, ומפקד מחוז הדרום במשטרת ישראל, ניצב פרץ עמר.כיבדו את המעמד גם יו"ר מחוז באר שבע והנגב של ארגון נכי צה"ל, שמעון מלול ומנהל בית הלוחם, יובל כהן.

ניצב (בדימוס) שמעון לוי, יחד עם אמיר רוזנבליט, מניחים זר מטעם ארגון נכי צה"יש לנו בקשה אחת - שייחתם ספר הנופלים ושלא יתווסף לו שם של איש"

טקס זיכרון נערך גם באופקים. ראש עיריית אופקים, איציק דנינו, דיבר בטקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בעיר, אשר כלל גם קריאת פרק תהילים, קטעי נגינה ושירה: "יש לנו בקשה אחת - שייחתם ספר הנופלים ושלא יתווסף לו שם של איש".

"מדינת ישראל היא מבצר לביטחון חיינו. עלינו לשמור שלא ייפרץ לעולם ולו פעם אחת, כי יהיה זה הסוף לחירותנו" – כך אמר ביום שלישי ראש עיריית אופקים, איציק דנינו, בטקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה אשר נערך באמפי גן הבנים. 

"מדינת ישראל היא מצודת העם היהודי", הוסיף דנינו, "וכל היקר לעם ישראל מוגן במצודה: חירות ועצמאות. זהות ותרבות. חלומם של דורות. בטחון ועתיד עמנו. תקוות הדורות שיבואו. אנו ניצבים וּמְאֻחָדִים כאיש אחד. ובלב כולנו התחושה ששערי תפילה ורחמים נפתחים בפני בקשותינו. ולנו בקשה אחת, תפילה אחת: שייחתם ספר הנופלים ושלא יתווסף לו שם של איש. יש בו מספיק ודי דפים, ושמות המקפלים בתוכם עולמות של חיים שנגדעו ועצב רב ועמוק של משפחת השכול של עם ישראל.

צילום: ליאור איפרגן – פוטו שוש

הטקס, אשר אורגן על ידי מחלקת התרבות של המתנ"ס ונכתב ע"י כוכי אבוהרון, כלל בין היתר הדלקת משואת זיכרון, קטעי קריאה ונגינה, שירים ומצגות לזכר החללים. נציגת המשפחות השכולות, מלי פיניש, נשאה דברים, ורב העיר, עמרם אוחיון, קרא פרק תהילים. בסיום הערב נערך במתנ"ס אופקים ערב שירי לוחמים (בליווי תזמורת) לזכרם של בני אופקים, בניהולו המוסיקלי של אייל ניסים ובהשתתפות כישרונות מקומיים. 


בבאר שבע: צעדות זיכרון

חניכים מתנועות נוער ובתי ספר ערכו צעדות זיכרון בבאר שבע: חניכיי עמותת "אחריי" לצה"ל מהעיר באר -שבע השתתפו בצעידה משותפת, יחד עם בנות ובני נוער לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה.  

החניכים יצאו מנקודת מרכז קהילתי נווה -זאב וסיימו לצעוד בגן הפעמון, שם התכנסו יחד בנות ובני נוער מתנועות הנוער השונות, משפחות שכולות שסיפרו אודות יקיריהם, וראש העיר, רוביק דנילוביץ' אשר נשא דברים לזכר החללים. האירוע הסתיים בטקס מרגש באמירת ההמנון הלאומי, "התקווה".

אמיר סטרוגו, מנכ"ל עמותת אחריי!: "כחלק מפעילות העמותה בשגרה השוטפת, עמותת אחריי פועלת ליצירת שינוי חברתי-ערכי בקרב בני ובנות נוער בישראל. בכל שנה, חניכי העמותה משתתפים בצעידה לזכר הנופלים בשיתוף עיריית באר -שבע. היוזמות של מדריכי וחניכי התוכנית בימים אלו בעלות ערך רב לצביון הישראלי. בנוסף, העמותה מקיימת בכל רחבי הארץ אירועים נוספים לזכר הנופלים ונפגעי פעולות הטרור, יהי זכרם ברוך." 

צילום: עמותת אחריי

תלמידי תיכון דויד טוביהו צעדו לזכר חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה הצעדה המסורתית לזכר חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה התקיימה הבוקר, רביעי, בהשתתפות מאות תלמידים, אנשי צוות ובוגרי תיכון דויד טוביהו.
 
תלמידי תיכון טוביהו (צילום: עיריית באר שבע)​​​​​​​

לצעדה  קדמה הכנה שכללה דיון בערך הזיכרון וחשיבותו, חשיפה לסיפורי מורשת וגבורה ולאחר מכן פעילות חקר אישית של כל תלמיד בסיומה בוחרים חייל/ת, מלחמה/מבצע או שם של קרוב שנפל וצועדים לזכרם. כאמור, את הצעדה מקדישים התלמידים לחללים אותם בחרו זאת על ידי חקר מעמיק והכרות עם הסיפור האישי. במהלך הצעדה שעברה ברחובות רבים בשכונת נחל עשן החזיקו המשתתפים דגלים ושלטים עם שם הנופלים אותם בחרו להנציח. הצעדה הסתיימה בהתכנסות וטקס בפארק הילדים בשיתוף חברת 'כיוונים'.רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬


תגובות

End of content

No more pages to load