• 16 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

יום הזיכרון תשפ''ב: באר שבע מתייחדת עם זכר הנופלים

בצפירה בת דקה, שתושמע היום, שלישי, בשעה 20:00, ייפתחו בב''ש אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה

קרדיט: Image by 41330 from Pixabay

528 בני באר שבע נפלו במערכות ישראל ובעת מילוי תפקידם. הערב, שלישי, ייפתחו אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בצפירה בת דקה, שתושמע בשעה 20:00 ומחר, רביעי, תושמע צפריה בת 2 דקות בשעה 11:00. במהלך היום המיוחד הזה יעלו קרובי משפחה וחברים לבתי העלמין האזרחיים ולבית העלמין הצבאי בבאר שבע, ויתייחדו עם זכר הנופלים, חיילים, אנשי כוחות הביטחון, ההצלה והחירום ואזרחים, שנפגעו בפעולות איבה.

העצרת המרכזית שתתקיים היום, שלישי, ה-3 במאי, תפתח בשעה 20:00 בצפירת דומיה בת דקה. העצרת תערך ברחבת עיריית באר שבע ותתקיים בין היתר במעמד: ראש העיר רוביק דנילוביץ', יו"ר ארגון "יד לבנים" סניף באר שבע דוד קורקוס, שר התרבות והספורט חילי טרופר, אלוף פיקוד הדרום אליעזר טולדנו, רב העיר וראש אבות בית הדין הרב יהודה דרעי, משפחות שכולות ותושבי העיר.

בעצרת תדליק לבעלה את נר הזיכרון אלמנת צה"ל, שולמית ברטל, אלמנתו של ראובן ברטל שנפטר לאחר שירותו הצבאי המבצעי בחיל הים בשנת 2002. קדיש יתום יאמר על ידי אילן סעדון, בנו של דניאל אבתו סעדון שנפל בסיני ביום השני למלחמת יום הכיפורים, הרב יעקב נמש יישא תפילת "אל מלא רחמים". 

תזמורת הסינפונייטה הישראלית באר שבע בניצוחו של ניתאי ראך בליווי הזמרת שירי מימון ושחקני תיאטרון הפרינג' יעלו את המסכת: "אחרי ש...משפחות מספרות".  מדובר בטקס המשותף לעיריית באר שבע, בית יד לבנים, החברה לתרבות הפנאי- "כיוונים" וארגון "יד לבנים". 

בשעה 21:30 יחל במשכן לאמנויות הבמה ערב שירי לוחמים

במקביל בשעה 21:30 יתקיים ברחבת הדשא של מרכז הצעירים, העיר העתיקה נשיר נזכור - ערב שירי תקווה, געגוע ושלום, בני-נוער ואמנים דרומיים בפרויקט שירי געגוע, תקווה ושלום לציון יום הזיכרון.

שידור שמות הנופלים | יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולחללי פעולות האיבה התשפ"ב - 2022 (כאן תאגיד השידור הישראלי / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')
''נשיר נזכור'' הנו פרויקט אלטרנטיבי יוצא דופן שכבר שנים מקיים מסורת של חיבור בין אמנים בתחילת דרכם לבין אמנים מנוסים אשר יוצרים יחד גישה שונה וחדשה לערבי הזיכרון הנהוגים, דרך ביצועי דואטים מפתיעים, מרגשים ומעוררי מחשבה.
בערב המרגש יעלו 14 דואטים אלטרנטיביים על במה בשיתוף עם הקהל, למפגש של ערב זיכרון קצת אחר. הכניסה חופשית!

למחרת, יום רביעי ה-4 במאי , ב- 08:30 יתקיים טקס זיכרון והנחת זרים בבית "יד לבנים". בשעה 11:00 (בהישמע הצפירה) יחל טקס אזכרה ממלכתי בחלקה הצבאית בבית העלמין בבאר שבע במעמד בין היתר: ראש העיר, רוביק דנילוביץ' ושר התפוצות, נחמן שי. 

בית העלמין הצבאי בבאר שבע (אתר יזכור / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')​​​​​​​

אירוע זיכרון מיוחד  של פרויקט רסיסים בעמותת נט"ל

הטקס המסורתי למען אלו שחזרו מהמלחמה בחיים אך עדיין סוחבים על גבם את כאבי המלחמה, אלו שמאותו רגע חייהם השתנו ולא חזרו למסלולם - היום, שלישי, החל מהשעה 19:55 בזאפה באר שבע.

יום הזיכרון 2022 חותם שנה שעסקה רבות בפוסט טראומה, שנה שהחלה עם מקרה ההצתה של איציק סעידיאן והובילה לשיח רב על התמודדותם של הלוחמים והלוחמות, בני המשפחות והחברים עם הטראומה מהמלחמה, מהצבא ומאירועי הטרור. כעת, חוזר טקס יום הזיכרון לנופלים ולחיים למתכונת פרונטלית של טרום מגפת הקורונה לצד שידורי לייב בפייסבוק. הטקסים, מתקיימים זו השנה התשיעית ונועדו לכל אלו המתמודדים יום יום עם פוסט טראומה, גברים ונשים שסוחבים את הזיכרון החי ממלחמות ישראל. הם מספרים לנו על הזווית שדרכה חוו את הלחימה ואיך היא ממשיכה להדהד ולהשפיע על חייהם.

האירוע של עמותת רסיסים, בזאפה באר שבע (צילום: באדיבות עמותת רסיסים)

הטקס משותף לעמותת נט"ל ולעמותת רסיסים שהתמזגה השנה לעמותת נט"ל.  הטקס יחל מיד לאחר הצפירה ובמהלכו יעלו דוברים שישתפו את התחושות והחוויות האישיות שלהם מאירועי לחימה וקרב.

בין הדוברים בזאפה באר שבע: איתי שוורץ סטודנט באוניברסיטת בן גוריון המתמודד עם חוויות לחימה באיו"ש ובמבצע צוק איתן, אנדי איפרגן המטפלת עשרות שנים בחיילים עם פוסט טראומה ואסף פנחסי אמן שירה מדוברת (spoken word) ששירת בצוללות ויספר על חוויותיו כחובש במילואים. במהלך האירוע יופיעו האמנים המקומיים חיים חדד, רעות רגב, עודד זמיר ורועי יאיר.

מדי שנה יום הזיכרון מציג את סיפורי הנופלים, את ההתמודדות של המשפחות השכולות עם הכאב והזיכרון ונותן מקום לכאב הקולקטיבי. לצד אלו שנפלו, ישנם את החברים והחברות שלחמו לצדם, אלו שהיו שם בקרב, בפיגוע, חלקם אולי גם ניסו להציל את חברם והזיכרון של אותם רגעים מלווה אותם יום יום, זיכרון שלא עוזב גם שנים לאחר מכן. אותו זיכרון הופך לחלק משגרת יומם והם נאלצים להתמודד איתו לעיתים לבד ולא רק הם, אלא גם בני המשפחה והחברים שלהם. יום הזיכרון הוא יום קשה ללא ספק למשפחות השכולות אך, גם עבור אותם אלו שהיו שם וחזרו בחיים.

רבים מהם לא מסוגלים לקחת חלק בטקסים המסורתיים או לצפות בתוכניות המשודרות לזכר אותם אלו שנהרגו לצידם. מזה תשע שנים, הטקסים של רסיסים מהווים עבורם את המקום הבטוח, המקום שבו הם יכולים להרגיש שייכים, להיות בין אלו שהיו שם וחזרו אחרת- טקס יום הזיכרון לנופלים והחיים. 

אפרת שפרוט, מנכ"לית עמותת נט"ל: "ביום הזיכרון האחרון מדינת ישראל התעוררה למציאות של אלו המתמודדים עם הפוסט טראומה בעקבות מקרה ההצתה של איציק סעידיאן. אנחנו מלווים אותם כל השנה, בכל צומת בחייהם שהטראומה צפה והם זקוקים לעזרה והכוונה. טקס רסיסים נט"ל מהווה עבורם מקום שבו יכולים לחלוק את מה שחוו ולהרגיש חלק מקהילה שנוסדה במיוחד עבורם".

אבידן ארנברג מנהל רסיסים: "מטרת הטקסים הינה ליצור מרחבים בהם ניתן לספר ולעבד חוויות לחימה וצבא. גברים ונשים בגילאים שונים ורקעים מגוונים, ממשוחררי מבצעי עזה, תומכות לחימה מלבנון השנייה, מילואימניקים מהמערך הלוחם, קרובי משפחה של לוחמים או בנות זוג של מי שאובחנו עם פוסט טראומה. המשותף לכולם הוא משא הזיכרון החי מאז ימי הקרב והצבא והטקס יאפשר לכל אלו להיות חלק מכך".
​​​​​​​
הטקס נוסד על ידי פרויקט רסיסים שכיום הינו חלק מעמותת נט"ל המעניקה סיוע נפשי לנפגעי טראומה לאומי, המטפלת ומלווה את הדוברים בטקסים.רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 

תגובות

End of content

No more pages to load