• 13 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''מחזיר אותנו לתופת'': הלומי הקרב מבקשים עצמאות בלי זיקוקים

בחלק מהרשויות בנגב החליטו לוותר על הזיקוקים של יום העצמאות, אחרי שעמותת ''לוחמים לחיים'' ביקשה להתחשב בהלומי הקרב ונפגעי הפוסט טראומה, אשר קולות הנפץ מחזירים אותם נפשית לשדה הקרב

זיקוקי עצמאות מעל עיריית ב''ש (צילום ארכיון: דני בלר)

''קולות הנפץ של הזיקוקים מחזירים אותי לשדה הקרב ולהתקלות בלבנון בה לקיתי בהלם קרב. נכון, זה רחוק מהבית, ואלה רק זיקוקים, אבל לי ולהרבה כמוני זה לחזור למקומות ומצבים בהם איבדנו את החברים שלנו ובהם אנחנו נפגענו. אפשר לחגוג עצמאות בלי פיצוצים, להתחשב בהלומי הקרב ונפעי הפוסט טראומה, בהם פצועי פיגועים'', אומר לברנז'ה חדשות באר שבע והנגב ל.נ., בן 49, הסובל מפוסט טראומה בעקבות התקלות במארב מחבלים בעת ששירת בלבנון.

השנה החליט שר התרבות חילי טרופר, בעקבות פניות רבות של הלומי קרב ושל עמותת לוחמים לחיים, כי הטקס המרכזי לפתיחת חגיגות העצמאות בהר הרצל ייערך ללא זיקוקים. בחלק מרשויות בנגב החליטו לוותר על מופעי הזיקוקים, באחרות, דוגמת באר שבע, מופעי הזיקוקים ייערכו כמדי שנהכרגיל. 

עורך דין עידו גל רזון, העומד בראש עמותת ''לוחמים לחיים'', אומר לברנז'ה חדשות באר שבע והנגב כי ''יום הזיכרון הוא יום קשה להלומי הקרב. הם נזכרים בחברים שלהם, אותם ביקרו בבתי העלמין הצבאיים, והמעבר החד לשמחה יום העצמאות, עם קולות הנפץ של הזיקוקים, עושה להם פשוט תחושה נוראית. יש מקרים בהם אנשים  מגיעים שלמצב של אשפוז. מי שרוצה להנות מהזיקוקים צריך להבין שיש אנשים שעוד לא חזרו משדה הקרב. העמותה מקבלת פניות רבות מאזרחים, גם מבאר שבע, לפני יום העצמאות''.

לא רק הלומי הקרב סובלים: גם בעלי חיים, בהם כלבים וחתולים, נבהלים למשמע הזיקוקים.  נ', מבאר שבע, מעדיף ביום העצמאות להסתגר בביתו: ''גם אם אני מבין שזה זיקוקים ושאנשים עושים מנגלים וריח השרוף הוא מהפחמים, הרגשות חזקים ממני. מי שלא חווה הלם קרב, יתקשה להבין. לפני כמה שנים החלטתי שאני הולך לבמות בעירייה, אבל הרעש היה לי קשה''.

לא כל הלומי הקרב מוכרים ככאלה על ידי המערכת. הדרך להכרה כהלומי קרב קשורה בבירוקרטיה רבה והם יצאו להפגנה לפני כ-3 שנים. בישראל חיים כ-4,000 הלומי קרב, מתוכם כמה מאות בבאר שבע, חלקם, כמו נ', לא מוכרים על ידי המערכת. ''כאשר חזרתי מההתקלות, לא דיברו איתנו, אלא רק שאלו אם הכל בסדר ובזה הסתכם הטיפול. הבעיות התחילו חודשים אחרי, כשיצאתי לאזרחות. הטראומה צפה באופן הדרגתי, עד שהכל התפוצץ ביום אחד. לא כתוב לי על הצמח שאני הלום קרב. הלם הקרב בתוכי, אנשים לא רואים מה אני מרגיש. אני לא אומר לא לשמוח, אבל יש דברים אחרים שאפשר לעשות, רחפנים, מופעי לייזר, צריכים להתחשב גם במי נפגעו נפשית בקרב או חוו פיגועים. זה חוזר אלינו עם כל נפץ וכל ריח עשן''.

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: ''בערב יום העצמאות ה- 74 למדינת ישראל יתקיים ברחבת העירייה מופע זיקוקי דינור לטובת תושבי העיר''.

הערב, ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' ביקש להבהיר - כי המופע שייערך השנה - יהיה מופע הזיקוקים האחרון:
​​​​​​​

באירוע שבתרתבות שנערך אתמול, התייחס האלוף במיל' אביגדור קהלני, בעל עיטור הגבורה, לסוגיית הזיקוקים ביום העצמאות. לדעת קהלני לא צריך לשנות את המנהג. "אתה לא יכול לכפות על הציבור את הבעיה שלך. אשתי פוחדת מכלבים. אז מה, היא לא תלך ברחוב? היא תאמר לכל מי שמסתובב בחוץ עם כלבים אל תצאו החוצה? העם רוצה וזקוק לזיקוקים".
יונתן מיכאלי, מאמן ריצה ומאמן להתפתחות אישית ומנטלית יערוך השנה חמישה מרתונים בחמישה ימים - להעלאת המודעות לנפגעי פוסט טראומה.

המרתון המחומש המורכב מחמישה מרתונים בחמישה ימים, בצפון הארץ ובדרומה, בחמישה אזורים שונים. האתגר  נולד בכוונה לייצר הזדמנות לעודד שיח ציבורי רחב בנושא פוסט טראומה. ''אני מאמין כי הספורט והריצה הם כלי להתמודד עם אתגרים, לעבור תהליך שיקומי, להתגבר על קשיים, ליצור חוסן מנטלי, התפתחות אישית והטמעת החופש לבחור'', אומר מיכאלי.

''במהלך השירות הצבאי הייתי מ״פ שריון בגדוד 71 , במהלך מבצע ״צוק איתן״. לאחר סיום תפקידי כמ"פ שמרתי על קשר רציף עם חלק מהלוחמים ובמהלך שיחות עימם, עלו מספר פעמים זיכרונות וחוויות שצפו בעקבות המבצע. באחת השיחות שביצעתי עם מפקד מהפלוגה, עלו שוב חוויות נוספות, דומות וקשות לאלו שכבר שמעתי. החלטתי לקחת את זה צעד קדימה''.

''נפגשנו לערב פלוגה,  אחרי שבע שנים, שמטרתו הייתה להציף ולעבד את החוויות שעברנו. הערב היה מאוד משמעותי, עם נוכחות גבוהה ומעגלי שיח קשים אך מרגשים מאוד עד דמעות. כאן נולד הרעיון מכיוון שרמת המודעות לפוסט טראומה נמוכה וכתוצאה מכ ך הנפגעים נאלצים להתמודד עם הקושי הגדול לבד, עלינו כחברה לתת כתף תומכת ולשמר את הנושא בשיח הציבורי באופן
יומיומי - זוהי חובתנו המוסרית!''.

''על כן, ולהעלאת המודעות לנושא, החלטתי בסיוע חברים ועמותת "תקוות", להפיק אירוע שבו ארוץ מרתון מחומש המורכב מ חמישה מרתונים בחמישה ימים . המסלול הרביעי ייערך בחמישי ה-2 ביולי, נקודת ההתחלה היא בבארי ונקודת בסיום – בחוף זיקים''. הכינוס יהיה ב4:15 לפנות בוקר, ההזנקה ב-4:45. האירוע פונה לקהל הרחב, במצב בריאותי מתאים, ללא דרישת מינימום של כמות ק"מ או ימים.

להרשמהתגובות

End of content

No more pages to load