• 13 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האם הפעם הממשלה תיישם את החלטותיה לקידום הבריאות בנגב?

קבינט השרים לפיתוח הפריפריה השיק עוד תוכנית לקידום תחום הבריאות בפריפריה. אם לשפוט לפי החלטות קודמות, ההבטחות גדולות, הביצוע - לא כל כך

בנגב מחכים עדיין ליישום ההחלטות הקודמות (צילום: Pixabay)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

במסגרת דיוני תקציב 2021-2022 חבר הכנסת אופיר כץ (ליכוד) פעל להביא תקציב של כעשרה מיליון ש״ח לציוד לבתי חולים בפריפריה, בה הפערים בתחום הבריאות, זמינות הרופאים ואפילו תוחלת החיים - עצומים. מתוך כעשרה מיליוני שקלים, סורוקה קיבל כ- 700 אלף ₪, שינותבו לציוד למכון גסטרו ולמערך העיניים.  ד״ר שלומי קודש, מנהל סורוקה: ''אני מודה לח״כ אופיר כץ על פעילותו לצמצום פערים בין אזור המרכז לאזור הדרום''. חבר הכנסת אופיר כץ, מצידו, אמר: ''לתושב באר שבע והסביבה מגיע שירות רפואי בדיוק כמו לתושב המרכז. אמשיך להאבק למענם''.

הבוקר, שני, קבינט השרים לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל בראשות השר לפיתוח הנגב והגליל עודד פורר, החליט על תכנית מיוחדת לקידום וחיזוק תחום הבריאות בנגב ובגליל בתקציב של עשרות מיליוני שקלים.

הקבינט שהתכנס היום בפקולטה לרפואה (אוניברסיטת בר אילן) שבצפת הביא לאישור הממשלה תכנית רב שנתית (2022-2026) על סך 39 מליון ש״ח שנועדה לשפר את איכות שירותי הבריאות הציבוריים הניתנים לתושבי הנגב והגליל באמצעות תוכניות ייעודיות בתחום הבריאות, כוח אדם ותשתיות.

בנגב עוד זוכרים את החלטת הממשלה 2025, מלפני כמעט עשור, שהוקשה בקול גדול, אך סעיפי הבריאות בתוכה יושמו חלקית בלבד. 


הצהרות הפוליטיקאים נשמעות לנגב קצת מוכרות:

השר עודד פורר מבטיח הפעם: ''כדי להפוך את הגליל, הנגב והפריפרייה למרכז, חייבים לסגור פערים והזנחה של שנים ארוכות בתחומי מפתח. המרכזי שבהם הוא הבריאות. אנחנו מגשרים על פערי תיקצוב גדולים בהחלטה הזו, שהיא המשכה של המענקים שכבר הענקנו בסוף 2021 וההחלטה הקודמת שהתקבלה בקבינט נגב-גליל לצמצום פערים באמצעות עידוד עלייה של צוותים רפואיים לנגב ולגליל. החזון להפוך את הגליל והנגב למרכזים עצמאיים הופך למציאות עם תקציבי עתק שאנו מפנים לכך, וזוהי רק ההתחלה״.

השר ניצן הורוביץ:  ״צמצום פערים בבריאות - זו המטרה הראשונה והחשובה ביותר שלנו. באמצעות עוד ועוד צעדים חשובים כאלה, אנחנו הופכים את מערכת הבריאות לספינת הדגל של השוויון בישראל,  כדי שכל אדם יקבל שירות מצוין ונגיש  – בלי קשר למעמדו הכלכלי, זהותו, או מקום מגוריו. המהלך החשוב הזה ישפר משמעותית את שירותי הבריאות עבור תושבי הנגב והגליל. אני מברך על החלטה זו ומודה לשר פורר על השותפות והמחוייבות. זו עוד דוגמה ליכולת שלנו לשלב ידיים בממשלה הזו, ולעבוד יחד למען הציבור".

מנכ״ל המשרד לפיתוח הפריפרייה, הנגב והגליל אילן שוחט: ''צמצום פערים בבריאות עובר משלב הדיבורים לשלב המעשים ובהחלטה חסרת תקדים זו אנחנו מרכזים מאמץ בשני תחומים מרכזיים האחד תקציב שנתי  לרכישת ציוד ומיכשור מתקדם בכל בתי החולים בנגב ובגליל והתחום השני השבחת ההון האנושי וצוותי הרפואה שיהיו הטובים ביותר וגם יקבעו את מגוריהם בנגב והגליל כמובן שיש עוד מלאכה רבה וזו רק ההתחלה''

יש החלטות ממשלה, אבל הן מיושמות חלקית

בדיוק לפני שנה הודיעה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה דרום כי החליטה לתת תוקף לתוכנית להקמת מרכז רפואי שני בבאר שבע שיכלול חמישה בתי חולים בהיקף בינוי של כ-800 אלף מ"ר ויהיה בו  בית חולים כללי עם מרכז לרפואה דחופה ומחלקות אשפוז ,בית חולים לילדים ,בית חולים שיקומי ,בית חולים גריאטרי ובית חולים לבריאות הנפש.

תומר גוטהלף מתכנן מחוז דרום במינהל התיכנון ,ציין באותו מעמד כי "המרכז הרפואי החדש נועד לשפר את שירותי הבריאות בנגב ולסגור את הפער הקיים בין המרכז לבין הנגב ". ראוי לציין ולהזכיר כי הממשלה החליטה על הקמת בית החולים כבר בשנת 2014, במסגרת החלטת הממשלה 2025. התקדמות הפרויקט איטית ולכשיוקם, ישנו סימן שאלה באשר לנכונותם של מומחים לרדת דרומה. 

אלא שהמציאות שונה מההצהרות החגיגיות: על פי דוח המעקב של מועצת הנגב, במסגרת הדוחות שמפרסם המרכז להעצמת האזרח, יישום החלטות הממשלה בנושא הבריאות, בנגב, חלקי בלבד. הסיבות - מתקציבים ועד היעדר כוח אדם מתאים שיהיה מוכן לרדת דרומה. יישום החלטת הממשלה בנושא הנגב בסעיפים אחרים גם הוא חלקי מאוד, במיוחד בכל הקשור לביטחונם של התושבים.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

תגובות

End of content

No more pages to load