• 16 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

צפו: אלה לא עזה או ג'נין. זה קורה בנגב...

ירי צרורות לאור היום בערערה: המשטרה באה, מרגיעה את העניינים, עד קטטת הנשק הבאה. זה קורה ביישובים רבים. עשרות אלפי כלי נשק לא חוקיים בנגב, אך ממשלות ישראל בשני העשורים האחרונים לא ממש טיפלו בסכנה

רעולי פנים יורים ביישוב ערערה, לאור היום (צילום שהופץ ברשתות חברתיות, ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

תקרית ירי הערב, שישי, אחת מיני רבות, ביישוב ערערה בנגב. פלגים התקוטטו ביניהם, צעירים שלפו כל נשק אוטומטיים, כמותם יש עשרות אלפים בנגב, והחלו לירות אלה על אלה. המשטרה הגיעה, הרגיעה ופתחה בחקירה. הפעם, לא היו נפגעים.

וידאו: תיעוד ירי של רעולי פנים, עם נשק אוטומטי, ביישוב ערערה בנגב (וידאו ללא קרדיט, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')
​​​​​​​


אלא שרק אתמול בלילה פתחו ביריונים באש על סניף ''קפה-קפה'' במשכן פיס ברהט, הגרסא המקומית של היכל אמנויות הבמה, אולם יפהפה שמבקש להפוך ללבה התרבותית של העיר השניה בגודלה בנגב. הסיבה לירי ולהרס המקום: בבית הקפה, בו הושקע כסף רב להקמתו, ישבו נשים וילדים, משפחות שהגיעו לשבור את צום הרמאדן. 

הבריונים ירו, שברו, היכו את הנוכחים. חשוד נעצר. בעל בית הקפה, שביקש להביא לעיר הבדואית הגדולה מקום יפה לשבת וליהנות, יצטרך לאסוף את השברים. זה לא קרה באירן, זה קרה ממש ליד באר שבע.

תקריות ירי אינן נדירות בנגב. תושבי עומר למשל, ''רגילים'' לשמוע ירי מנשק אוטומטי. בעבר, כדורים תועים פגעו בבתי היישוב ובאורח נס, לא היו פגיעות בנפש. בהזדמנויות אחרות, קטטות ירי, במסגרת ''ריבי משפחות'' או ''מחלוקות קרקע'', מסתיימות בפצועים והרוגים, לפעמים כאלה שהיו בלתי מעורבים. 

בנגב יש עשרות אלפי כלי נשק לא חוקיים. כמה, איש באמת אינו יודע, כמו שאיש באמת אינו יודע כמה תושבים באמת יש בנגב. אם נספור רק משנת 2000, אף ממשלה לא ממש טיפלה בבעיה. ממשלת בנט, זו שכל כך זוכה לביקורת, התחילה לנסות להשליט סדר, במקביל להקצאת עשרות מיליארדי שקלים להעצמת האוכלוסיה הבדואית בנגב. זאת, במקביל לפעילותם של ארגונים דוגמת ''אג'יק'', שמשקיעים מאמצים אדירים לתת אופק והזדמנות לצעירים הבדואים. 

היורים, פורעי החוק, אלה המשליטים טרור על היישובים שלהם ומבקשים למרר את חיי התושבים בבאר שבע ובערי הנגב, מהווים מיעוט. בשיחות רקע, מספרים לנו תושבים בתל שבע, ברהט, ביישוב חורה, ש''נמאס להם''. ''זאת הרגשה נוראית, אבל אתה צריך להיזהר, היורים אין להם גבולות, הם לא מפחדים מאף אחד'', אומר לנו נ', שעבר להתגורר בבאר שבע. ''רציתי שהילדים שלי יוכלו ללכת לבית הספר, בלי שנפחד שמישהו יירה בדרך''. 

אחד החששות הגדולים במערכת הביטחון, הוא מארועי ''שומר חומות 2'', שיהיו עוצמתיים כמה מונים. תרחישי הקיצון מדברים על חסימות כבישים ושימוש בירי מנשק חי. המשטרה עורכת מדי פעם מבצעי החרמת כלי נשק, באחרון שבהם נתגלו בחצר בית עשרות כלי נשק ומאות חלקי נשק. אישה נעצרה. 

אלא שהתפיסה הזו היא טיפה בים: בנגב יש עשרות אלפי כלי נשק אוטומטיים בלתי חוקיים, תחמושת, כלי נשק, נשק מוסב מייצור עצמי וממפעלים ברשות הפלסטינית. לאורך שנים רבות, גם שנות הממשלה הקודמת, נגנבו מבסיסי צה''ל בנגב כל י נשק, אמצעי לחימה, ציוד הכולל אמצעים טקטיים, כלי רכב, ציוד קשר ועוד. הענישה? שאלה טובה. לא נראה אף גזר דין של ''ייִרְאוּ וְיִירָאוּ''. 

לרשויות בנגב גם לקח זמן להודות שיש בעיית ביטחון ובמקום לטפל בבעיה, ניסו לטפל בתקשורת ''המגמתית, שרוצה להשחיר את פני הנגב''. צה''ל דישדש שנים בטיפול בגניבות מתוך הבסיסים. כל מי ששירת בצאלים ובבסיסים אחרים בנגב מכיר היטב את הבעיה.

פורעי החוק למדו להשתמש במדיה החברתית. הרשת החביבה עליהם היא טיק טוק ובמשטרה הוקמה ''יחידת טיק טוק'', שמנטרת את הפרסומים ברשת החברתית. האם זה מפחיד את פורעי החוק? האירוע הערב ממחיש עד כמה זה ממש לא מזיז להם.עד הקטטה המשפחתית הבאה, עימות הפלגים, השתובבות הצעירים או האירוע החריג.

כדורים תועים אינם מבדילים במי הם פוגעים. הנשק הבלתי חוקי הוא סכנה לכלל תושבי הנגב.

תגובות:

במשטרה אומרים כי ''במשטרת ישראל התקבל דיווח אודות קטטה מלווה ירי בשכונה 2 ביישוב ערערה בנגב.כוחות משטרה הגיעו למקום, השליטו סדר ונפתחה חקירה. בשלב זה אין דיווח על נפגעים''.

הוועד להצלת הנגב פרסם עודעה בעקבות ''ליל הפשיעה הקיצוני והמדמם שעבר על הנגב'':

''הלילה נורו יריות על בית קפה חדש ברהט, בית קפה שכל חטאו היה שהעסיק ואירח נשים אשר העזו לשתות קפה, בנוסף שוב נשדדה באיומי גרזן תחנת הדלק 'סונול בירוחם' בפעם השלישית מזה כמה חודשים.  לצערנו, ההתעלמות השיטתית של גורמים בממסד הישראלי ובראשם סגן השר סגלוביץ' שקרא לנו בשיא חוצפתו "מספרי סיפורים" אינו משאיר לתושבי ובעלי העסקים בדרום יותר מדי תקווה לחיות להתפרנס בכבוד.

''חוסר רצון המשטרה להתאמץ ולהשתפר, תוך התעלמות מהפרוייקט "סיירת בראל" שכבר פועל ללא המשטרה עולה לנו שוב ביוקר. ביום שירצח בעל עסק אולי המשוואה תשתנה.  הכתובת על הקיר כבר שנים, והאסון בפתח''.
רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬


​​​​​​​

​​​​​​​במשטרת ישראל התקבל דיווח אודות קטטה מלווה ירי בשכונה 2 ביישוב ערערה בנגב.
כוחות משטרה הגיעו למקום, השליטו סדר ונפתחה חקירה.
בשלב זה אין דיווח על נפגעים.

תגובות

End of content

No more pages to load