• 14 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תוכנית הלימודים של מקיף רבין שמשנה לתלמידים את החיים

התוכנית המהפכנית של תיכון עירוני רבין בבאר שבע: "יד ביד לאקדמיה", כיתה אקדמית על-אזורית, לא רק למצטיינים, המובילה אותם ללימודים אוניברסיטאיים ''בלי פחד''

צילום: באדיבות תיכון רבין

התוכנית הלימודית שהולכת לשנות את פני החינוך: ''יד ביד לאקדמיה'', המופעלת מזה שנתיים בתיכון עירוני רבין בבאר שבע, מקנה לבוגריה מסלול ישיר לאקדמיה. התוכנית לא מיועדת למצטיינים, אלא לתלמידים ''רגילים'' שרוצים לבנות לעצמם עתיד מבטיח. בתחילה, היו מי שהרימו גבה ופסקו ש''זה לא יילך'', מה שהכניס לכל המעורבים רצון חזק יותר להצליח. כיום, שנתיים אחרי, ברור לכולם שזה סיפור הצלחה – בגלל חיבור נדיר ונכון של הנהלה אכפתית, מורים מעולים, אקדמיה שמבינה את העניין ותלמידים עם רצון אדיר להצליח. 

שמשון רפאל ונגרובר, מנהל בית הספר התיכון העירוני ע''ש רבין הוא בין האנשים שהאמינו שהתוכנית יכולה להפוך לסיפור הצלחה ובעיקר – לשנות לתלמידים המשתתפים את מסלול החיים. ''זוהי כיתה אקדמית על-אזורית, המקבלת תלמידים מכל רחבי העיר'', הוא מספר. ''זוהי הכיתה הראשונה בארץ במתכונת זו, היוצאת לדרך אחרי פיילוט שארך שנתיים. הכיתה לא מיועדת למצטיינים, אלא לתלמידים שהאקדמיה נראית להם רחוקה ומפחידה. המטרה היא להוביל אותם לזהות אקדמית בלי פחד מהאוניברסיטה, כאשר התלמיד לומד שלושה קורסים אוניברסיטאיים ונבחן כמו סטודנט מהמניין''.

חווים את האקדמיה - בלי חשש (צילום: באדיבות מקיף רבין)

''בשנה הראשונה לתוכנית ערכנו פיילוט מצומצם. בשנה ראשונה התלמידים למדו קורס מבוא למדעי הפסיכולוגיה, כאשר ביום הלימודים היו באוניברסיטה, כשאנחנו מלווים אותם. כאשר נבחנו, באותה כיתה יחד עם סטודנטים בוגרים מהם, הם הוציאו ציונים גבוהים מ-85, 90. המרצה, פרופ' גלית יובל, התקשרה אליי, שמחה ומופתעת מאוד לטובה'', משחזר שמשון רפאל ונגרובר.

''אחרי השנה הזו, משרד החינוך כבר לא מתווכח איתנו לגבי עתידה של התוכנית. התלמידים המשתתפים לומדים קורסים אקדמיים-אוניברסיטאיים, כשהוא מקבל מעטפת רגשית-אקדמית. יחידות החומר הנלמד קטנות, התלמידים עושים סימולציות של מבחנים''.

הליווי המקצועי-רגשי, כך נראה, הוא שעושה את ההבדל: ממש הולכים עם התלמידים יד ביד. במקום קורסים ארוכים, שאולי עלולים אולי להרתיע, יחידות הלימוד קטנות. הצוות מלווה את התלמידים, גם ליווי רגשי. התלמידים, שכאמור הם תלמידים מן המניין בבית הספר, חווים את האוניברסיטה דרך הצלחות, חוויה שהיא חיובית ומחזקת. אם לפני כן חשבו לוותר על העולם האקדמי, בזכות התוכנית, הם הופכם אותו לחלק מחייהם, עם כל המשתמע מכך.

''תלמיד המשתתף בתוכנית, ממשיך את דרכו. הקבלה לאוניברסיטה נשמרת לו, כמו גם נקודות הזכות, התקפות בכל אוניברסיטה. זכות הקבלה נשמרת לו ל-10 שנים, די זמן לשרת בצבא ולעשות טיול של אחרי הצבא''.

שמשון רפאל ונגרובר מספר כי התוכנית יצאה לפועל אחרי מחקר של 7 שנים אחורה, בתיכונים שלא הולכים ללימודים אוניברסיטאיים. אנחנו במגעים עם מכללת ספיר סמי שמעון כדי שבוגרי התוכנית יתקבלו במכללה''.

שמשון רפאל ונגרובר, מנהל בית הספר התיכון העירוני ע''ש רבין (צילום: באדיבות מקיף רבין)

במאה העשרים ואחת לא מספיק ללמוד, צריך גם לדעת כיצד ללמוד: ''התלמידים לומדים את הכלים האקדמיים השונים, בהם כתיבת עבודות מחקר, בחירת מערכת שעות נכונה, בתוכנית התלמיד בוחר את מערכת השעות, בחירה של 6-7 שעות ביום, כמו גם שעה של פעילות אחרת, הפגתית, דוגמת מחול, שירה, עבודה בחווה חקלאית, כאשר התלמיד מחויב להיקף שעות רק בנושאי לימוד מסוימים. התוצאה: 97% זכאות לבגרות. אנחנו בונים מסוגלות של התלמיד, מרחביים את בסיס הפירמידה''.

את ההשלכות של התוכנית הייחודית למקיף רבין, התלמידים יחוו במהלך חייהם: אפשרות למוביליות חברתית, שתשפר מאוד את איכות חייהם. המעמד החברתי שלהם יהיה אחר, טוב יותר. הם מבינים שהם יכולים, הם מסוגלים, התלמידים מקבלים כלים להצלחה.

עיריית באר שבע מבקשת בימים אלה להוביל תיכונים אחרים לאמץ את התוכנית. השלכה אחרת היא פתיחת אזורי הרישום עבור כיתה על-אזורית, שתעניק לתלמידים ההזדמנות לחיים - במקום למידה מסורתית, מכניסים את התלמידים ללימודים אקדמאים. אף תלמיד לא נשאר מאחור. המשתתפים בתוכנית מקבלם ליווי איפה שצריך וקשה להם. 

הקורסים הנלמדים שימושיים מעין כמוהם: בכיתות ח'-ט' לומדים את שפת התכנות פיית'ון, בקורס אוניברסיטאי.  בכיתות ט'-י' לומדים מבוא לכימיה. בכיתה י' לומדים מבוא לפסיכולוגיה וב-י''א מבוא לכלכלה. 

צילום: באדיבות מקיף רבין

בתיכון עירוני מקיף רבין לומדים כיום 1,200 תלמידים, מרביתם משכונה י''א, נאות לון, וסיגליות. החל משנת הלימודים הקרובה, הרישום ייפתח לכל העיר. 

''מסתבר שאתה יכול לקחת את התלמיד ובמקום להושיב אותו שנים ארוכות ללמוד דברים שלא בטוח יתרמו לו בעתיד, אתה מנגיש לו את ההשכלה הגבוהה.  אתה בונה לו עתיד אחר לגמרי. אנחנו מצליחים להביא למיצוי יכולותיהם של תלמידים גם כאשר התלמיד עצמו לא מאמין בעצמו ולאחר תהליך של בניית תחושת מסוגלות, מירב התלמידים מגיעים לתעודת בגרות בשאיפה שימשיכו לממש יכולותיהם ולהגיע לאקדמיה''.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

תגובות

End of content

No more pages to load