• 20 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דוח הרשות ההממשלתית להתחדשות עירונית: מה קורה בב''ש?

דוח הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, המתפרסם היום, ראשון, מראה כי הרוב המכריע של הפרויקטים בתחום פינוי-בינוי מתבצע במרכז, באיזורי הביקוש - ואילו בב''ש ניתנו היתרים ל-3 מבנים בלבד

האם בב''ש כדאי להרוס ולבנות מחדש (צילום ארכיון: דני בלר)

דו"ח הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית לשנת 2021, המתפרסם בימים אלה, מציג כי בשנה זו אושרו 42 תכניות למתחמי פינוי בינוי חדשים, הכוללים 18,482 יחידות דיור חדשות, מתוכן 14,232 יחידות דיור תוספתיות.  עוד מציג הדו"ח עליה משמעותית בהיתרי הבנייה במסלולי התחדשות עירונית –המגיעה ל-300%  בפינוי-בינוי ול- 25% בתמ"א 38. עיקר הפרויקטים הם באיזורי הביקוש במרכז הארץ. בבאר שבע ניתנו 3 היתרים בלבד בשנים 2005 – 2021, ב-3 במבנים (בשכונות ג' וד').


בהסתכלות על שנת 2021, הערים המובילות במספר יחידות דיור בתכניות פינוי-בינוי שאושרו הן ירושלים אשר מובילה בתוספת של 2,448 יחידות דיור מוצעות בתכניות פינוי-בינוי ואחריה באר יעקב וקריית ים עם תכניות הכוללות 1,880 ו-1,492 יחידות דיור, בהתאמה.  כמו כן, בתחום מתן היתרי בנייה (פינוי-בינוי) בשנת 2021 - ירושלים ובת-ים מופיעות זו השנה הראשונה בעשר הערים המובילות עם תוספת של 574 ו-1,470 בהתאמה. 

בבאר שבע נושא הפינוי-בינוי לא מתרומם, על אף מספר יוזמות מקומיות וקיומה של מנהלת פעילה בנושא ההתחדשות העירונית. גורמים בתחום הנדל''ן מסבירים כי יש סף שווי נכס, ממנו ניתן להחיל לדבר על פינוי-בינוי: כ-2.5 מיליון שקלים לדירת 75 מ''ר. הדרך היחידה לבצע פינוי בינוי בבאר שבע היא על ידי התחמת מתחמים שלמים ושינוי הפנים שלהם בבנייה לגובה. גם אז, הקבלנים צריכים להרים מגדלים גבוהים, על מנת שישתלם להם כל התהליך, שכולל פינוי הדיירים והשכרת בתים חלופיים עבורם, הובלה, אבדן ימי עבודה, הליכים בירוקרטיים והקמת הבניינים - ואיכולוסם. החלופה השניה, של חזוק מבנים והוספת קומות תמורתם, בכלל אל משתלמת בבאר שבע. 

בבאר שבע נבנו שכונות חדשות ונכון להיום, אין אליה גלי הגירה. גם התקווה שמעבר צה''ל לנגב יביא לבאר שבע עשרות אלפי תושבים חדשים, התבדתה. בינתיים, מושקעת עבודה לא מעטה בשיפור פני שכונות (ציר טוביהו למשל), בחיזוק  ההיבט החברתי ובעירוב אוכלוסיות (בשכונות ג' וד' גרים אלה לצד אלה ותיקים וסטודנטים).

​​​​​​​עם זאת, זאב אלקין, שר הבינוי והשיכון, אופטימי: "כיום, התחדשות עירונית מהווה נתח משמעותי ביותר מהיצע יחידות הדיור הקיים והוא אף יגדל משמעותית בעתיד. ההתחדשות העירונית הופכת שכונות ישנות ולא בטוחות  למגורים באיכות חיים גבוהה, בטוחה ומודרנית יותר.  הדוח השנתי של הרשות להתחדשות עירונית  מעיד על הצלחת המדיניות שלנו מול ראשי הרשויות ובכך הגדלנו משמעותית את מספר הדירות באזורי הביקוש באמצעות התחדשות עירונית. אני מעריך שבשנים הקרובות כ25% מהדירות החדשות בכל שנה יהיו באמצעות התחדשות עירונית."

אביעד פרידמן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "אנו נמצאים בתקופה בה ההתחדשות העירונית תופסת תאוצה אדירה, כאשר הידע המקצועי רחב ההיקף שנצבר ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית, התניע תהליכים רבי משמעות לתחום. את תחילת הפרות של העבודה המאומצת הזו ניתן לראות בדו"ח זה. יחד עם כל השותפים למלאכה נמשיך להוביל בהצלחה התחדשות עירונית ברחבי הארץ ולתת פתרונות יצירתיים וחדשניים לצרכי השטח."

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "הנתונים אשר מוצגים בפניכם בדוח לשנת 2021, מבטאים פעילות התחדשות עירונית בהיקף גדול מאי פעם בישראל. אנו נפעל ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית על מנת שההתחדשות העירונית תמשיך ותתפוס מקום גבוה בסדר העדיפות הלאומי גם השנה. נרחיב ונעצים את מעגלי ההתחדשות העירונית, תוך שיתוף פעולה עם כל הגורמים המעורבים."


תגובות

End of content

No more pages to load