• 16 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

פחד בשכונה הוותיקה: תושבים החלו להציב שמירה משל עצמם

רצף אירועי אלימות בשכונה ותיקה בבאר שבע הביאו את התושבים להציב מחסומים מאולתרים ולשמור בעצמם על עצמם, במשמרות לילה. ''פנינו לכל גוף אפשרי, אנחנו רוצים פה ביטחון''!

אין יוצא ואין בא. מחסום בשכונה (צילום מתוך באר שבע ביחד)

זה קורה בשכונה ותיקה בבאר שבע, בה מתגוררים אלה לצד אלה צעירים וזקנים, סטודנטים ומקומיים, עולים ו-ותיקים. בימים האחרונים, אחרי שחוו רצף אירועי אלימות, החליטו לעשות מעשה. הם חוסמים במחסומים מאולתרים את אחד הרחובות המוכרים בשכונה וסוגרים אותו לתנועת כלי רכב, מתשאלים כל מי שנכנס ואינו שייך למקום. השמירה מתחילה עם רדת החשיכה עד לפנות בוקר. 

מי שלא שומרים, מסייעים לזקיפים: מביאים להם שתיה חמה, כריכים ומלווים אותם. אחד התושבים סיפר על התופעה ב''באר שבע ביחד'', קבוצת פייסבוק של ברנז'ה חדשות באר שבע והנגב. זאת לא לוד ולא רמלה וגם לא מדינה באמריקה הלטינית. זאת באר שבע, 2022, עיר שאיבדה את ביטחונה.

תושבים בשכונה מספרים כי פנו לכל גורם אפשרי - משטרה, עירייה, גופי ביטחון פרטיים, על מנת שתימצא הדרך להגביר את תחושת הביטחון שלהם, ללא הועיל.

אחד המחסומים בשכונה הותיקה (צילום מתוך באר שבע ביחד)

אחד התושבים ברחוב מקביל, דייר ותיק, סיפר לברנז'ה חדשות, כי מאוד קומם אותו כאשר עבריינים שדדו  באלימות בעל מכולת קטנה, אהובה מאוד על תושבי השכונה. ''צריך להיות אדם מאוד רע בשביל לחשוב בכלל על לשדוד את המכולת הזו ועוד בשוד אלים. אם אנשים מתחילים לשמור על עצמם, מצויין. רק שלא יסתכנו מול הנבלות האלה''.

בשכונה הוותיקה אירעו לא מעט מקרי אלימות: השלכת רימונים וירי אוטומטי בשל סכסוך משפחות, מקרי שוד מזויין, חיות מחמד הורעלו, בגן ציבורי צעירים אלימים השתלטו על המקום ועוד.  הפיגוע הנורא בבאר שבע , בו נרצחו ארבעה אזרחים חפים מפשע על ידי מחבל תושב חורה, רק העלה את מפלס החרדה אצל התושבים. 

''אציין משהו, שיהיה ברור. אחרי פיגוע החלטנו לקחת הפסקה כדי לא להעמיס או להטריח את המשטרה. גם ביקשנו לכבד את זכר הנרחצים. אבל אנחנו דורשים ביטחון ובמיוחד בשכונה זו'', אומר אחד התושבים. 


באמריקה הלטינית הפשיעה הרימה ראש - והתושבים הימו ביומתם משמרות שכונתיים.

תמונות כאלה מוכרות ממקום אחר בעולם, בו הפשיעה החמורה הרימה ראש עד כדי כך שלתושבים נמאס והם הקימו כוח שיטור שכונתי משל עצמם: בבואנוס איירס, בשכונת ויז'ה סלינה, הוקמה מערכת אזעקה שכונתית קהילתית, יוזמת התושבים. ברגע שמתרחש מקרה פשיעה או אלימות, האזעקה מופעלת והשכנים מקבלים הודעה בוואצאפ או בטלגרם. 

הם לא חותרים למגע, מאחר ולא אחת ייתכן ומדובר בחמושים. אבל הדיירים מקימים רעש מחריש אוזניים ובאחד המקרים, הם תפסו שלושה עבריינים צעירים, שפרצו במספר הזדמנויות לבתים בשכונה - ופשוט הכריחו אותם לעזוב את המקום ללא בגדיהם.

צפו בסרטון:


גם במקסיקו פועלות משמרות דומות. צפו בסרטון:


התחושות בבאר שבע - קשות מאוד. העיר אבלה, כואבת, כמו גם מושב גילת, שמתקשה לקלוט את גודל האסון הנורא. הבוקר מתחמי הקניות, בתי הקפה, חנויות, רשמו תנועה דלילה. הפעם, כך נדמה, זה היכה כל כך חזק וכל כך נורא, עד כי משהו חייב להשתנות.

אובדן הביטחון בבאר שבע התגבר מאוד בשנה האחרונה, במיוחד אחרי אירועי שומר החומות. אם הממשלה לא עושה, התושבים עושים, כי במצבים כאלה אין לא אצל התושבים ולא אצל הפושעים.רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3BMuCfS

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬תגובות

End of content

No more pages to load