• 16 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סיפורי הנרצחים בפיגוע: יצאו לעבודה ולסידורים - ונדקרו למוות

באר שבע והנגב קמו לבוקר קשה: ארבעה אזרחים נרצחו על ידי מחבל אזרח ישראל, תומך דאע''ש ותושב הנגב, שנוטרל על ידי אזרחים. ''אחרי שומר חומות הביאו לב''ש מג''ב, אך הורידו אחרי שבועיים'', קובלים אזרחים

הנרצחים: לורה יצחק, הרב משה קרביצקי, דוריס יחבס, מנחם יחזקאל מנוחין (צילומים שהופצו ברשתות חברתיות ללא קרדיט, אלבומים משפחתיים, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

8 דקות הסתובב המחבל מהיישוב חורה במרכזים ''וואן'' ו''ביג'' - ודקר למוות עוברים ושבים,  עד שנוטרל על ידי אזרחים חמושים.  הנרצחים הם שתי נשים ושני גברים, באחד הפיגועים הקשים שאירעו בעיר באר שבע. 

שמות הנרצחים פורסמו זה אחר זה במהלך הלילה: דוריס יחבס, בת 49 ממושב גילת. היא נרצחה בחנות בגדים. שלושה מהנרצחים הם תושבי באר שבע:  הרב משה קרביצקי, רבה של חב''ד בשכונת נחל בקע, אשר נדרס בפיגוע כשרכב על אופניו. לורה יצחק, בת 43, שנרצחה בתחנת הדלק. מנחם יחזקאל מנוחין בן 67.

בבית החולים סורוקה מאושפזות שתי פצועות במחלקה לכירורגיית לב-חזה במצב בינוני ויציב.

ככל החולפות השעות, מתברר גודל הזוועה של מסע הרצח: מנחם יחזקאל מנוחין נדקר עשרות פעמים בכיכר הסמוכה ל''וואן'', עד ששני אזרחים חמושים ירו בו למוות.

וידאו: תיעוד חיסול המחבל על ידי אזרחים (צילום: ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


יצאו לקניות, לטיול, היו בסידורים במרכז הקניות: סיפורי הנרצחים

למנחם יחזקאל מנוחין ארבעה אחים. הוא יצא לטייל במרכז הקניות.הלוויתו תיערך בשעה 15:00.

לורה יצחק, תושבת באר שבע, עבדה בסוכנות הרכב הסמוכה למתחם ''וואן''. היא נרצחה על ידי המחבל בתחנת הדלק. ללורה יחצק ז''ל שלוש בנות (בגילאי 14, 12 ו-6).  היא הייתה אמורה לפגוש בבעלה טל, על מנת לצאת לסידורים. המחבל הבחין בה בתחנת הדלק ודקר אותה מאחור עשרות פעמים. היא ניסתה להדוף אותו. 

הרב משה קרביצקי, רבה של חב''ד בשכונת נחל בקע, היה נשוי ואב לארבעה ילדים בני 10 עד 22. בשכונת נחל בקע הכירו את ''הרב על אופניים'', שניהל את בית התמחוי בו סעדו מדי יום קשישים ונזקקים. לפני שהגיע לנחל בקע, שימש שליח חב"ד בקישינב שבמולדובה.

הרב שניאור זלמן גורליק, רבה חב"ד בבאר שבע, שעבד עם הרב קרביצקי, סיפר כי: "הרב קרביצקי היה מסור מאוד לשליחותו. השקיע את הכול למען הקהילה בשכונת נחל בקע. דאג להם גם בגשמיות וגם ברוחניות. לתושבים כולם זכור החיוך הרחב והנתינה הגדולה. אנחנו בהלם וכואבים עד מאוד את הבשורה המרה".

דוריס יחבס ממושב גילת נשואה לאיש שב"ס. עובר אורח התקשר אליו וביקש ממנו להגיע בדחיפות למתחם ''וואן'', שם הבתשר על האירוע הטראגי. יחבס הותירה אחריה הורים, אחים ואחיות, בעל ושלושה ילדים. 

רכבו של המחבל התנגש ברכב אחר, אחרי שדרס את הרב קרביצקי (צילום ללא קרדיט)

המחבל דקר עוברים ושבים משך שמונה דקות - עד שנוטרל על ידי אזרחים

מחקירת המשטרה התברר מסלול הדמים של המחבל: דוריס יחבס נרצחה בחנות הבגדים, אחרי שרצח את לורה יחצק בתחנת דלק ודרס למוות את הרב קרביצקי, שרכב על אופניו. מסע הדמים הסתיים ברציחתו של מנחם יחזקאל מנוחין, אותו דקר עשרות פעמים בכיכר הסמוכה ל'וואן''.

המחבל נורה למוות על ידי שני אזרחים, שאחד מהם, תושב דרום הר חברון, נלקח לתחנת המשטרה, שם עוכב לחקירה ונשקו נלקח ממנו.

המחבל, מוחמד אבו אלקיעאן, התגורר ביישוב חורה. מהחקירה עולה, כי אחיו ראו אותו יוצא עם סכין, אך לא הודיעו למשטרה. אלקיעאן נשלח למאסר לפני שש שנים, בשל השתייכותו לארגון דאע''ש וניסיון להגיע לסוריה. השופט שדן בתיק התרשם שהוא ''הביע חרטה'', והקל בעונשו.

''להציב מחסומים בכניסות לבאר שבע ולמנוע כניסת זרים''

הבוקר נשמעים בבאר שבע קולות ביקורת רבים, בעיקר ברשתות החברתיות, על כי לא המשטרה היא זו שחיסלה את המחבל, אלא שני אזרחים, שאחד מהם אף עוכב. העיר באר שבע מרושתת באלפי מצלמות אבטחה, במסגרת תוכנית עירונית, אך אלה ככל הנראה אינן מועילות אלא למקרים של וונדליזם.

המחבל החמוש בסכין, שניות לפני שחוסל (צילום ללא קרדיט)

הבוקר גברו הקולות בבאר שבע להציב מחסומים בכניסות לעיר, להגביל כניסת תושבים, לערוך בידוק של עוברים ושבים ברחובות ולאפשר לגופים אזרחיים לשמש כחוליות שיטור עירוניות. ''אני עובר עם האופניים שלי כמה פעמים בשבוע בככר בו נדרס הרב קרביצקי'', אומר מיכאל, המתגורר בשכונה ג' ועובד באחת החנויות במתחם ביג. ''זה אחד המרכזים העמוסים בבאר שבע ואחרי 'שומר חומות' כן הייתה נוכחות משטרתית, תפסו בעיקר כאלה שמשתוללים עם כלי הרכב. אמרו שיכניסו מג''ב לבאר שבע, אבל כשההשתוללות פחתה, הפסקתי לראות כוחות. אתמול קווי הטלפון היו עמוסים, ההורים ניסו להשיג אותי, היו בהיסטריה. הבוקר, אני מודה, אני מפחד''.

שעות אחרי הפיגוע הרצחני אתמול, חסמו מאות תושבים את דרך אליהו נאוי בבאר שבע, החוצה בין שני המרכזים המסחריים. המפגינים השמיעו ביקורת כלפי תפקוד המשטרה בבאר שבע וקבלו על אובדן הביטחון בנגב.

אזרחים מפגינים בכניסת למשטרת באר שבע (צילום ללא קרדיט)

חובש מד''א הגיע לזירה - וגילה שאחת הנצחות היא בת משפחתו

הבוקר, רביעי שיחזרו אנשי מד''א שהגיעו לאירוע את רגעי האימה:

פראמדיקית מד"א עדי אמירי טיפלה ברוכב האופניים, הרב קרביצקי ז''ל: "רוכב האופניים שכב על הכביש כשהוא מחוסר הכרה וסובל מפגיעה רב מערכתית קשה מאוד. הוא היה ללא דופק וללא נשימה ומיד הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני בשטח, הכנסנו אותו לניידת טיפול נמרץ ופינינו אותו לבי"ח תוך כדי ביצוע פעולות החייאה כשמצבו קריטי. כשהגענו לבית החולים התברר לנו כי המחבל הדוקר הוא זה שדרס את רוכב האופניים".

זירת הפיגוע (צילום: משה פריאל)

חובש בכיר במד"א רפאל כהן טיפל בלורה יצחק בתחנת הדלק בדרך חברון: "במהלך הדיווחים שהתקבלו במוקד מד"א על האירוע הקשה נמסר על פצועה מחוסרת הכרה בתחנת הדלק ומיד יצאתי למקום. הפצועה שכבה בסמוך לכניסה לחנות כשהיא ללא דופק וללא נשימה עם פצעי דקירה בגופה. מיד התחלתי בטיפול רפואי שכלל עצירת דימומים, הכנסתי אותה לאמבולנס ופיניתי אותה תוך כדי ביצוע פעולות החייאה לבית החולים כשמצבה קריטי, הרופאים המשיכו את פעולות ההחייאה אבל מצבה היה אנוש ולצערי הם נאלצו לקבוע את מותה".

פראמדיק מד"א ישראל אוזן, טיפל בדוריס יחבס ז''ל: "הגעתי מהראשונים לזירה וניגשתי לטפל בפצועה שהייתה מחוסרת הכרה. תוך כדי הטיפול אני מזהה שהיא דודתי, אחות של אימי. היא הייתה ללא סימני חיים ונאלצנו לקבוע את מותה. הייתי מזועזע אבל הייתי חייב להמשיך ולתפקד ולטפל בדודי שהיה במקום."

חובש בכיר במד"א רונן גריזק טיפל בפצועים במרכז המסחרי: "מיד כשקיבלנו את הדיווח במוקד מד"א על הפצועים מפיגוע הדקירה במרכז המסחרי יצאנו למקום בכוחות גדולים. בתוך אחת מהחנויות במתחם שכבה אישה בת 49 מחוסרת הכרה עם פצעי דקירה בגופה, הפציעה הייתה קריטית ובסופן נאלצנו לקבוע את מותה. גבר כבן 60 ששכב על הכביש בכניסה למתחם המסחרי סבל גם הוא מפצעי דקירה, הוא היה ללא דופק וללא נשימה ופונה בניידת טיפול נמרץ לבי"ח כשמצבו קריטי תוך כדי ביצוע פעולות החייאה שם לצערי הרופאים נאלצו לקבוע את מותו. 2 נשים כבנות 40 שסבלו גם כן מפצעי דקירה היו בהכרה מלאה, הן טופלו במקום ע"י הפראמדיקים של מד"א ופונו לבי"ח תוך כדי טיפול רפואי כשמצבן בינוני ויציב."

אנשי זק''א מטפלים בזירת הפיגוע (צילום: משה פריאל)​​​​​​​

​​​​​​​גורמי ביטחון: ''המחבל לא היה יעד מודיעיני''

הבוקר הושמעה ביקורת רבה על כך שהמחבל הרוצח לא היה תחת מעקב, מה גם שבעבר היה מעורב בפעילות שכללה תמיכה בדאע''ש. לדברי גורמי ביטחון, המחבל פעל לבדו. הדבר עומד בסתירה עם העובדה ששני בני אחיו, שראו אותו יוצא עם סכין, נעצרו במהלך הלילה לחקירה. המחבל היה ידוע בדיעותיו הקיצוניות, אך השופט בבאר שבע השתכנע, משום, מה, שהוא תירן את דרכיו.

במשטרה יש מי שמודים כי ישחוסר בכוח אדם: ''אבל אתה לא יכול לשים שוטר בכל פינה, גם עם תכפיל או תשלש את הכוחות בבאר שבע. אין אפשרות לסגור את באר שבע וגם לא למנוע כניסת תושבים. אין אפשרות לסגור הרמטית את העיר. מי שמדבר על מחסומים, לא מבין איך דברים עובדים במציאות''.

משעות הבוקר המשטרה הגבירה את הנוכחות שלה בבאר שבע, לקראת מה שתסתמן כתקופה נפיצה: גם חודש הרמאדן, גם שנה ל''שומר חומות'' וגם החשש כי למעשיו של אלקיעאן יהיו חקיינים. 

את תהליך ההקצנה של החברה הבדואית בנגב רואים כולם: גם ראשי רשויות, גם נכבדים, גם ארגונים חברתיים. מדי שנה נוסף שנתון של 7,000 צעירים שהגיעו לגיל 18, למרביתם אין אופק לימודי או תעסוקתי. ארגונים חברתיים, כמו גם ראשי הציבור, ערים למצב ומנסים להתמודד איתו, בתוכניות שונות, חלקן במימון ממשלתי. אלה המשתלבים בתוכניות, מצליחים באחוזים גבוהים. אחוז קטן של הצעירים נופל לידיהם של קיצוניים, מסתבך  בפלילים, בשימוש בנשק בלתי חוקי ובעבירות ביטחון. מרבית המעורבים באירועי שומר חומות היו צעירים, שגם אינם מצייתים לנכבדים. תגובות

End of content

No more pages to load