• 12 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סטודנטים זרים הוכרו כקורבנות סחר, החקלאים: ''קשקוש מקושקש''

9 סטודנטים מוויאטנם וסטודנט אחד מרואנדה הוכרו על ידי מדינת ישראל בשנת 2021 כקורבנות סחר בבני אדם, וזאת במסגרת שנת השתלמות שביצעו במשקים חקלאיים בארץ כחלק מתכנית הלימודים שלהם. החקלאים טוענים שזה קשקוש

צילום: נועם מוסקוביץ, דוברות הכנסת

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת
​​​​​​​

9 סטודנטים מוויאטנם וסטודנט אחד מרואנדה הוכרו על ידי מדינת ישראל בשנת 2021 כקורבנות סחר בבני אדם, במסגרת שנת השתלמות שביצעו במשקים חקלאיים בארץ כחלק מתכנית הלימודים שלהם. הדברים עלו בדיון שנערך היום (ב') בכנסת, בוועדה המיוחדת לעובדים זרים. 

יו"ר הוועדה ח"כ אבתיסאם מראענה, התייחסה לנתוני המשטרה, לפיהם מתוך 49 קורבנות סחר שהוכרו בשנה שעברה, 10 היו אותם סטודנטים ותהתה: "מה קרה לנו?".

ראש מינהלת מתמחים בחקלאות במשרד החוץ, דנה קורש, הסבירה כי מדי שנה מגיעים לישראל כ 4,000 משתלמים מ-30 מדינות שונות באסיה ובאפריקה להכשרה מעשית בישראל, כחלק מתכנית לימודי החקלאות שלהם. זאת על מנת "לצבור יכולות ולפתח את החקלאות במדינה שלהם", כלשונה. הסטודנטים מתבקשים לעבוד במשרה מלאה, תוך כדי שהם עוברים הכשרה מעשית בכ-500 משקים תומכים, ובמקביל ללמוד יום אחד בשבוע לימודים תיאורטיים במכללה.

מנהלת המרכז הבינלאומי למשתלמים בערבה תיכונה, חני ארנון: "הם מקבלים מיומנויות שאי אפשר לקבל באף מקום. לחלק מהם אנחנו מעניקים מלגות".

יו"ר הוועדה ח"כ מראענה: "הם נאלצים לשלם שכר לימוד שנתי של עשרת אלפים שקלים. זה סכום דמיוני עבור סטודנטים ממדינות עולם שלישי". קורש בתגובה: "אבל הם מקבלים שכר ותנאים עבור עבודתם, כך שבסוף ההתמחות הם יוצאים ברווח של אלפי שקלים". 

עו"ד חני בן ישראל, אשר חוקרת את תכניות ההשתלמות במסגרות אקדמיות: "שכר הלימוד הזה הוא למעשה דמי תיווך אסורים. תכנית ההשתלמות היא כסות להעסקת מהגרי עבודה בשכר נמוך בתנאי ניצול קיצוני כולל שלילת זכויות ושיכון במגורים לא נאותים".
 
ח"כ נירה שפק: "שכר הלימוד אינו כסות דמי תיווך. הפרוייקט הזה עבר הסדרה ממשלתית. יש בפרוייקט הרבה טוב, ואת מה שצריך – יש לתקן". 

יענקלה מוסקוביץ מהמרכז לחקלאות מדברית: "במדינות מהן מגיעים הסטודנטים מקבלים אותנו בפרחים. אבל כאן מקבלים אותנו בקוצים. כל הזמן מחפשים איך לתקוע את הפרויקט הזה, שמאדיר את מדינת ישראל. אני לא מבין את זה"

הממונה על זכויות עובדים זרים במשרד הכלכלה, עו"ד שירי לב רן: "יש הרבה דברים יפים בתכנית הזאת. אבל יש דברים פחות יפים. דרכנו על הרבה קוצים. אי אפשר להתעלם מזה".

יפתח בן דוד, חקלאי מהערבה: אם ימשיכו להציק לנו ולהיכנס בנו, לא ימשיך הפרוייקט. אנחנו מעסיקים אותם, מלמדים אותם, מלווים אותם. מטריף אותי שעושים מאיתנו סוחרים בבני אדם. קשקוש מקושקש".

מנהלת מחלקת מהגרי עבודה בחקלאות ב"קו לעובד", עו"ד אורית רונן: "הסטודנטים מספרים סיפור אחר לגמרי. הם עובדים מסביב לשעון בתנאי מציאות קשים, לא תמיד חוקי המדינה חלים עליהם, הם לא תמיד מקבלים שכר מינימום ותלושי שכר".

היו"ר מראענה הודיעה כי תקיים דיון מעקב בנושא, ודרשה מנציגי המשרדים להנגיש לסטודנטים את זכויותיהם בשפתם. רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3BMuCfS

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com

תגובות

End of content

No more pages to load