• 11 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''העבריינות הסביבתית בנגב פוגעת בכל התושבים, כולל במזהמים''

ח"כ מיקי מכלוף זוהר: "ביקשתי את הדיון לא כדי לנגח את הממשלה. יש הרבה בעיות אכיפה, ומכל מכלול הבעיות בנגב, הנושא הסביבתי נדחק לשוליים, וזה נושא אקוטי''

ח''כ מקי מכלוף זוהר (צילום: נועם מוסקוביץ / דוברות הכנסת / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מאת: משה פריאל, כתבנו בנכסת

הוועדה לביטחון פנים בראשותה של ח''כ מירב בן ארי דנה היום, שני, בנושא ההפקרות הסביבתית בנגב.  "ראיתי את ההפקרות הסביבתית בנגב בעיניים – שריפת פסולת, השלכת פגרים, פגיעה בתשתיות, בורות ביוב שמחלחלים למי תהום, הזנחה בכל מקום", פתחה יו"ר הוועדה לביטחון פנים, ח"כ מירב בן ארי דיון על ההפקרות הסביבתית בנגב, שהתקיים ביוזמת ח"כ מיקי מכלוף זוהר . "אנו רוצים לברר מה המדינה עושה בעניין. אני מרגישה שיש כאן שתי מדינות – בתל אביב יש לנופח כחול ירוק וכתום, מיחזור בגדים ובקבוקים ובנגב הכל מפוזר. זו אותה מדינה?".

ח"כ מיקי מכלוף זוהר: "ביקשתי את הדיון לא כדי לנגח את הממשלה. יש הרבה בעיות אכיפה, ומכל מכלול הבעיות בנגב, הנושא הסביבתי נדחק לשוליים, וזה נושא אקוטי. הוא פוגע בכל התושבים כולל במזהמים. אם תוגבר האכיפה נגד הפוגעים הסביבתיים, אפשר לצמצם את התופעה. כרגע נראה שלא נעשה דבר וההפקרות משתוללת. התופעה הולכת וגדלה".

עבד אל רחמן מחמיד, סגן מנהל המשטרה הירוקה, המשרד להגנת הסביבה: "ב-2022 אנו הולכים להעצים את כוח המשטרה הירוקה מבחינת כח אדם וכלים". יו"ר הוועדה, ח"כ מירה בן ארי: "מטריד אותי מה שקרו במכרזים – אדם זוכה במכרז, מקבל את הכסף עבוד פינוי אשפה, ולא מפנה. מה עושים?".

יש מכולה, אבל את האשפה זורקים ליד, באחד מיישובי הנגב (צילום: משה פריאל)​​​​​​​

זיו שחר, מודיעין, משטרה ירוקה: "יש השלכות ספורדיות ויש אתרים גדולים – מחצבות שהופכות לאתרי פסולת. בגלל העדר סמכויות אנו חייבים שיתוף פעולה עם המשטרה. זה הכי חשוב. כשזה קורה, אנו מצליחים להוריד פשיעה סביבתית. אנו מתחילים להציף יעדים והולכים למיקוד משותף. זה יעזור להתגבר. היכולת שלנו מגיעה למה שמגיעה, אבל בתקיפה משולבת אפשר לפרק את העבריינות הסביבתית".

אור אללו פוקס, יועמ"ש מחוז דרום, המשרד להגנת הסביבה: "כשנחל עובר בתחום רשות מקומית, היא האחראית על ניקיונו. למשרד להגנת הסביבה יש סמכות לאכוף זאת על הרשות. האשכולות לא יהיו כפופים למשרד להגנת הסביבה". 

יכין זיק, תנועת רגבים: "הנגב הוא אקס טריטוריה. דוח מבקר המדינה לפני מספר חודשים דן בהשלכת פסולת ובעיקר בבריחת הרשויות מטיפול. יש לנו (מציג) תמונות מאתמול מחורה, מאום ביתן וגם מהפזורה באל זרנוק. בכל השטחים יש פסולת ופגרים, שהם זיהום מטורף. פסולת בניין ופסולת ביתית. גם עבריינים קטנים. בבאר שבע  ובעומר לא נראה תמונות כאלה, כי שם יש אכיפה. באום ביתן אין".

אלחמאדי אטיה, מנהל מחלקת שפע, נווה מדבר: "אנו רשות שמאגדת 4 יישובים. ל-70% מהתושבים אין מערך פינוי פסולת ביתית. אנו פועלים. רוכשים כלי אצירה (פחי זבל), מנסים להסדיר , אבל מוגבלים בגלל העדר תקציבים. הוצאנו מכרז דרך אשכול נגב מזרחי, אבל אצלנו כמעט לא קיים מערך פינוי פסולת מלא. לצערי התשתית לא מאפשרת פריסה של כלי אצירה. אנו לא בשלים להפקדת פסולת כי אין לנו שירות בסיסי". 

אסף זנזורי, החברה להגנת הטבע: "יש רשות מקומית, רט"ג, משרד החקלאות, רשות הניקוז, משטרה ירוקה ומשטרה כחולה. ברור שהכל נופל בין הכיסאות".

יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי סיכמה את הדיון: "יש כאן שתי מדינות. האחת בין גדרה לחדרה, שם כולם מדברים על שינויי האקלים ועל קיימות, ובנגב כל אחד עושה מה שבא לו והתושבים נושמים אוויר מזוהם והזבל מפונה לכניסה ליישוב ומחלחל למי התהום. זה מתפוצץ לנו בפרצוף. הפיקוח של המשרד להגנת הסביבה בתת תקנון כוח אדם. אפנה לשרה להגנת הסביבה. לא ייתכן שבתל אביב יש 4 פקחים של המשטרה הירוקה, ובכל הנגב יש שישה.

מובן שחייבים לתגבר את שיתוף הפעולה בין המשטרה הירוקה לכחולה. אין ספק שיש ממשק עבריינות בין המזהמים לעבריינות נוספת. הוועדה תמשך לעסוק בנגב. זה נושא ליבה. הנגב עולה בעשן שחור, וזה מסוכן לא רק לסביבה, אלא לחיי אדם, ולתחושת והתנהלות התושבים גם בתחומים אחרים".


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

תגובות

End of content

No more pages to load