• 12 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אושר בוועדת העבודה והרווחה: הנחה אוטומטית מארנונה לאזרחים ותיקים

מנכ"ל הביטוח הלאומי: רשויות חלשות לא ממצות-זכויות לזכאי ההנחה בארנונה. בעקבות דרישת יו"ר ועדת העבודה והרווחה: מקבלי השלמת הכנסה יגישו בקשת הנחה מארנונה פעם אחת בלבד, ואזרחים הזכאים להנחה של 30%

צילומים: עיריית ב''ש, גוגל מפות / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (ראשון) לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק, הממשלתית והפרטית, ומעתה תתקיים הנחה אוטומטית בארנונה לאזרחים ותיקים. הצעד מתייחס רק לאלו המקבלים הבטחת-הכנסה ולכן מקבלים 100% הנחה ולאלו המשתכרים פחות משכר המינימום ומקבלים 30% הנחה, ורק מגיל 70. 

לדברי יו"ר הוועדה, אפרת רייטן-מרום (העבודה), "המדינה צריכה לפעול באופן יזום למיצוי הזכויות של הקשישים, להגיע אליהם וליידע אותם על זכויותיהם – ולוודא שהם מקבלים אותם". לדבריה, יש לקבוע כי כל בן 67 ומקבל הבטחת-הכנסה יקבל חידוש הנחה אוטומטי, וכן לבטל את הצורך בהצהרה מדי שלוש שנים – הקיימת כיום – על אי-שינוי בהכנסות. בעקבות דרישותיה של רייטן-מרום, מקבלי הבטחת הכנסה יצטרכו להגיש בקשה-להנחה פעם אחת בלבד, והשאר יגישו בקשה מחודשת ואחרונה בגיל 70. 

מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי, הדגיש את הבעייתיות מעצם דרישת הגשת הבקשה, בעוד שלאנשים נכים וקשישים, ההגשה היא ההליך קשה. "רשויות מעוטות-יכולת לא מבצעות מיצוי יכולת לאנשים אלו, ודורשות הגשת בקשה-מחדש של ההנחה בארנונה. הצענו למרכז השלטון המקומי שאנו על חשבונינו נעביר את מאגר המידע של הזכאים. חייבים לפשט את ההליך – כי מה שלא יהיה פשוט – פשוט לא יהיה". לדעת יוזם החוק, ינון אזולאי (ש"ס) "זהו יום מרגש, צודק ומוסרי שבו התגלתה שותפות-אמת עם יו"ר הוועדה והשרה מירב כהן, הביטוח הלאומי, מרכז השלטון המקומי והאוצר". 
 
לפי עו"ד סורל הרלב, היועץ המשפטי של המשרד לשוויון חברתי, בדיון הקודם בנושא, הנחה בארנונה לאזרח ותיק תלויה במבחן הכנסה אך נדרשת הוכחה מדי שנה לזכאות. לפי בדיקת המשרד, רק ל-4% מהאוכלוסייה משתנה ההכנסה במשך השנים בצורה השוללת את ההנחה, ולא צריך בגללם לחייב הוכחה-מחדש ל-96% מהאזרחים הוותיקים. "משרדי הפנים והאוצר וכן רשות המיסים הסכימו שזו עלות זניחה - שהמדינה יכולה לספוג, ולכן הצעתנו שעד גיל 75 צריך לבקש הנחה בארנונה מדי שלוש שנים, ואחרי גיל זה – ההנחה תתחדש אוטומטית". לדבריו, יש למעלה ממיליון אזרחים ותיקים – ומתוכם כ-200 אלף מקבלי הבטחת הכנסה.
 
לפי יוסי בנישתי, ממינהל המקרקעין במשרד הפנים, מעל 80 אלף אזרחים ותיקים זכאים להנחה של 30% בארנונה, ואילו כ-140 אלף בתי אב מקבלי קצבת זקנה והבטחת הכנסה, ומקבלים הנחה של 100%. 

לנוסח החוק


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬


תגובות

End of content

No more pages to load