• 13 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

היא מאוקראינה, הוא מרוסיה: האם המשבר משפיע על הזוגיות שלהם?

נינה לוצנקו וסיימון בורד נשואים וחיים בבאר שבע. שניהם דעתנים. המשבר הפוליטי במזרח אירופה נכנס אליהם הביתה - אבל יש דבר אחד בו הם מסכימים

נינה וסיימון (צילומים: עצמיים, PIXABAY, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

משבר אוקראינה -רוסיה  יכול להתפרץ בכל רגע ולהוביל למלחמה , כך מדווח בימים אלה המודיעין האמריקני. נכון שיש איזה שהיא צפייה שהרוסים לא יעשו זאת לפני אולימפיאדת החורף בבייג'ין , נכון שיש איזה שהיא ציפייה שהמהלכים הדיפלומטיים ינסו למצות את עצמם אבל הערכות היא לכך שהתרחיש הגרוע הוא שרוסיה לא נענית ללחצים בדרישות של האמריקנים ומדינות אירופה והיא פותחת במהלך עויין כלפי אוקראינה.

נינה לוצנקו, שאת ילדותה עשתה בחצי האי קרים, 21 שנים בארץ  וסיימון בורד,  מוסקבאי, 6 שנים בארץ,  הם זוג נשוי, אנשים דעתנים, תושבי באר שבע, שמאז המשבר הנוכחי המזכיר במידת מה את משבר הטילים בקובה ,יוצר ביניהם חילוקי דעות ומתח.

סיימון: "אני נוטה לצד האוקריאיני למרות שחיי היו במוסקווה . אוקראינה רוצה להגן על עצמה ורוצה חופש . ורוסיה רוצה לקחת להם חופש זה".

נינה: "אין כאן שחור ולבן. בחצי האי קרים למשל היה ויש רוב רוסי. לא תמיד מה שנראה כהשתלטות הוא באמת מהלך לא תקין".

ב-18 למרץ 2014 סיפח הקרמלין רשמית את קרים לשליטת הפדרציה הרוסית. רוב הקהילה הבינלאומית אינה מכירה בסיפוח ומחשיבה את קרים כטרטוריה אוקראינית ואוקראינה ממשיכה לתבוע את זכותה על קרים. בתגובה לסיפוח הלא חוקי הטיל המערב בהובלת ארה"ב והאיחוד האירופאי, סנקציות כלכליות על רוסיה.

מה פוטין רוצה?
סיימון: "הוא רוצה להחזיר את רוסיה למצב שהייתה בעבר, ברית המועצות. הוא חושב שאוקראינה ובלארוס זה חלק מרוסיה הגדולה. חתמו הרבה פעמים על הסכם שקרים זה חלק מאוקריאנה ומה שקרה ב-2014 הוא שכוחות רוסיים ובדלנים פרו רוסיים פלשו והשתלטו על בסיסים צבאיים ומתקני תקשורת של מדינת אוקראינה והכריחו את הרשוית המקומיות לערוך משאל עם בלתי חוקי על הצטרפות מחדש אל רוסיה. כל זה לא חוקי, לא בסדר ומקשה למעשה על התושבים. לדוגמה, אנשים עם דרכון רוסי שקבלו בקרים לא יכולים לנסוע לאירופה ולמדינות המערב. התושבים סובלים מחשדות מצד השלטון החדש".

לדברי סיימון, במשך שנים היה  במוסקבה  חבר ופעיל מרכזי במפלגה קטנה ליברלית ודמוקרטית שלא קיבלה תמיכה מהעם.

נינה וסיימון (צילום: עצמי​​​​​​​

נינה: "גרתי בחצי האי קרים ואני אומרת שקרים היא  לא מאה אחוז אוקראינה כי רוב האוכלוסייה הייתה רוסית. אומנם הרוסים והאוקראינים הם עם אחד, כך לדוגמה אימא שלי אוקראינית ואבא שלי רוסי, אבל זה שני עמים שונים מאוד, במסורת, שפה שונה ומזגם של האנשים שונה.  השפה בבית הייתה רוסית והשפה הרשמית היא רוסית. היו שיעורים בבית הספר בשפה האוקראינית, שפה נוספת  כמו אצלנו צרפתית אבל לאוכלוסייה הרוסית היה פטור מאותם שיעורים ורוב הכיתה לא נכחה בשיעורים אלה. אני דווקא כן השתתפתי מתוך בחירה משום שזה היה מעניין ללמוד על השירה והמשוררים. כך שאני חוויתי חיים אלה מבפנים ועל כן קשה לי לעכל סוגייה זו, אוקראינים נגד רוסים או רוסים נגד אוקראינים, כי אף פעם זה לא היה נגד.

אומנם זה לא היה עם אחד .אבל גם לא הייתה עויינות ואני לא חושבת שיש מדינה אחת שהיא מושלמת וטובה והשנייה גרועה והיא האויב זה לא שחור לבן וזה ראיתי והרגשתי מקרוב. אני חושבת שסיימון מכיר את הצד הרוסי שמסתכל על אוקראינה ואולי הוא רואה את אוקריינה כמקום מושלם כזה והוא מאוד אוהב אותה ודואג לאזרחים האוקראינים שייפגעו ופוטין  השתלט על אוקריינה שזה הסיוט הכי גדול שלו''.

''אני חושבת שפוטין יותר גלובאלי והוא רוצה לשלוט על כל העולם ואם הוא היה יכול היה עושה זאת. הוא שואף כמה שיותר לכוח ושליטה  בכל מחיר ויש לו עוצמה לא סתם מדי פעם מציינים ישראלים אצלנו בעיקר שבדרום חטפנו רקטות מעזה  "לפעמים היינו רוצים נשיא או ראש ממשלה כמו פוטין ,אדם שלא התפשר ויגן על המדינה בכל מחיר ולא התקפל אבל מטבע הדברים יש פה מטבע של שני הצדדים .שזה לא תמיד לטובת המדינה."

​​​​​​​בדבר אחד הם מסכימים שבמידה  ותפרוץ מלחמה גל עלייה שוטף  של יהודי אוקראינה יגיע לארץ.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

תגובות

End of content

No more pages to load