• 16 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סוף הגל? כמעט 14,000 מאומתי קורונה בב''ש, 49 במצב קשה בסורוקה

למרות גילויי האופטימיות הזעירה באשר לסוף גל האומיקרון, מספר המאומתים בבאר שבע ממשיך לשבור שיאים, אך עיקר הדאגה היא כלכלית: עסקים סוגרים ''בשקט'', עצמאים חיים על אשראי

העיר העתיקה בשישי בצהריים. חוששים יותר מהקורונה הכלכלית (צילום: דני בלר)

אמנם מקדם ההדבקה ירד לכמעט 1, אבל גל האומיקרון עדיין גורם לנתוני תחלואה גבוהה בישראל. באר שבע, ממשיכה להיות מוגדרת יישוב ''אדום'', מספר החיוביים לקורונה שובר שיא ועומד, על פי תנוני משרד הבריאות, על 13,890. בבית החולים סורוקה מאושפזים 128 חולי קורונה, מהם 49 במצב קשה. 

"זה מספר שבועות שמורגש העומס בבית החולים. רק ביממה האחרונה ביקרו במלר"ד סורוקה 300 מטופלים כאשר 54 מתוכם נמצאו מאומתים לקורונה'', אומר ד"ר דן שוורצפוקס, סגן מנהל בית החולים ומנהל המיון הפנימי בסורוקה. ''אין ספק כי קצב התחלואה בקורונה מגדיל את מספר הביקורים במיון. אנו עדים לתמהיל מגוון של חולים גם כאלה שסובלים מתסמונת ריאתית קשה וגם כאלה שפונים על רקע תחלואה אחרת ומאובחנים גם עם קורונה. אני קורא לכולם לעשות כל מאמץ להישמר ולהתמגן על מנת למנוע תחלואה ולמנוע ככל שניתן עלייה במספר החולים הקשים והמונשמים".

נתוני הקורונה בב''ש: לא יורדת מצבע אדום (מקור: לוח הקורונה של משרד הבריאות)


שלושה יישובים בהם אחוזי התחסנות מהגבוהים בישראל: להבים, מיתר ועומר, מוגדרים אדומים. מדובר ביישובים מבוססים, בהם התושבים שעומדו בקריטריונים גם הקפידו על קבלת הבוסטר. גם בבאר שבע ניכרה עליה קטנה במספר מקבלי זריקת הדחף, אך ממדיה המבהילים של ההדבקה בהקהילה, חזקים יותר מהחיסון. 

בשל אופיה של התחלואה, רבים עוברים את המחלה בבית: ''תחושה לא קלה, בהחלט לא של שפעת. היו לי שלושה ימים קשים'', מספרת חגית. ''אני שמחה לא נזקקתי לאשפוז, קיבלתי הדרכה ותמיכה מהקופה. בעלי לא נדבק, הילדים גם לא, אנחנו מחוסנים, אבל הקפדנו על הבידוד''.

עיקר הדאגה בגל הנוכחי היא כלכלית והיא מטרידה בעלי עסקים ועצמאים לא מעטים. ''הפעם אין סיוע. אומרים שאין סגר, אבל תכל'ס, אנשים לא באים'', אומר עדי, בעל עסק בעיר העתיקה. ''תראה כמה חנויות סגורות. לא רק אצלנו, בכל מקום זה ככה. לי פשוט אין 'שומנים' לחיות עליהם''. 

עסקים רבים בונים על התאוששות לקראת חג הפסח, שיחול ב-15 באפריל. בענפי השיפוצים והתחזוקה מקווים להתאוששות לקראת חודש מרץ. מסחר ושירותים הם שני ענפים כלכליים חזקים בבאר שבע, אך כולם מבינים כי נגיף הקורונה מתעתע וניתן לראות זאת במה שקורה בבריטניה, אשר הקדימה אותנו בגל הנוכחי. שם הייתה ירידה בתחלואה - ואז עליה מחדש. 

הסיבה: בזן האומיקרון יש מי שלא מגלים כלל תסמינים, מדביקים אחרים מבלי לדעת. לא כולם נבדקים ולא כל החולים יודעים שיש להם קורונה - ולא צינון חזק. הגל הנוכחי התברר כמטעה מאוד וגם אם תהיה דעיכה, במערכת הרפואית מדברים על עדיין מספר שבועות עם 10,000 מאומתים חדשים ליממה. 

​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load