• 15 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

זמן ההמתנה לבדיקת MRI בפריפריה - פי 7 מאשר בתל אביב

בדרום ובצפון יש מצוקת מכשור רפואי ואילו בתל אביב יש 11 מכשירי MRI. בבאר שבע זמן ההמתנה לבדיקה מגיע לעיתים לשנה ומי שנזקק לבדיקה דחופה, נאלץ לפנות לפרטי

מכשיר MRI (צילום: Photo by MART PRODUCTION from Pexels)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

בוועדת הבריאות בראשות ח"כ עידית סילמן דנו היום, שלישי, במעקב אחר תקנות המכשור הרפואי ובהצעה לסדר בדיון מהיר של חברי הכנסת אופיר כץ, עופר כסיף וג'ידא רינאוי-זועבי בנושא: הצעת חברות ביטוח פרטיות לתור מקוצר ל-MRI. התורים לבדיקות בפריפריה, בנגב ובצפון ארוכים עד פי 7, מאשר בתל אביב, בה יש לו פחות מ-11 מכשירי MRI. לברנז'ה NEWS הגיעו עדויות של מטופלים, אשר נאמר להם כי התור הכי קרוב הוא לשנה מהיום וכי הדרך היחידה לקבל טיפול היא לפנות באופן פרטי.

יו"ר הוועדה, ח"כ עידית סילמן: "מתחילת כהונת הוועדה, אנחנו דואגים כאן בדיונים ובסיורים להשלמת פערים בפריפריה. המכשור הרפואי הוא העיניים של הרפואה ועם זה יכולים לקדם ולהציל חיים של אנשים. זה צריך להיות זמין ונגיש בכל מקום. אנחנו סבורים שיש הרבה עוד היכן לפתוח ולהרחיב את התקנות בכדי להיטיב עם כל האוכלוסייה. כולל שילוב יותר של מכשור רפואי בקהילה ולא רק בבתי החולים.כמו כן, אנחנו מוצפים בעדויות מטלטלות ממשפחות שילדים קטנים שצריכים להיות בבדיקה כזו, קמים בבוקר, צמים שעות ארוכות ואז נבדקים רק אחרי הצהריים. צריך שמשרד הבריאות ישלב בתקנות נוהל ברור בנושא כמו שקיים בארה"ב ולפיו שיש קדימות לילדים".      

יו"ר הוועדה הוסיפה: "תקנות מכשור רפואי לא יאושרו בוועדה אם לא יוכנסו לתוכן צנתורי מוח בברזילי ועוד פריסה של מכשור בפריפריה. עדיף שהמשרדים יעשו עכשיו את העבודה בצורה רצינית ולא נצטרך לומר לציבור שהוועדה לא מאשרת תקנות בגלל זה. אני דורשת כאן שהוועדה תקבל שקיפות מלאה על הליך ופירוט מה נכנס בתקנות. אם במידת הצורך נראה שזה לא מספק אותנו, לא אהסס להשתמש בחקיקה פרטית מטעם הוועדה שתחייב פריסת מכשירים".

ח"כ יעל רון בן משה: "שמעתי שהיו טענות כאן מנציגי משרד הבריאות שחברי הכנסת נסערים מידי. נכון. כך צריך להיות - אלו חייהם של אנשים בצפון כשאין מכשור רפואי זמין. כחברת קואליציה אני לא אמשיך לתת לזה יד גם לא כחברה בוועדת הכספים אם זה יימשך. אני משתפת פעולה עד היום בכל מה שצריך אבל כאן אלו חיים של אנשים".

ראש חטיבת טכנולוגיות במשרד הבריאות, ד"ר אסנת לוקסנברג, אמרה בדיון הוועדה: "יש התקדמות בתוכנית פריסה למכשירים חדשים בבתי החולים. הבחינה שלנו היא פרטנית על כל מכשיר - אנחנו מסתכלים על קיבולת של כל מכשיר, השלמת היכולת של המכשירים לתהליכים כוללנים אחרים שבביה"ח. מכשיר CT זה כלי עבודה שנבחן גם אם הוא בסמיכות לחדרי מיון שנותן גם מענה לכך. בנושא השעות של הבדיקות לילדים, הצורך מובן ונפעל לייצר נהלים והגדרות יותר נוחות להורים ולילדים''. 

קיצורי תורים - בפרטי בלבד

בדיון הציג ח"כ אופיר כץ כי לאחרונה הושק קמפיין פרסומי של חברת ביטוח גדולה המציעה תור ל- MRI תוך 48 שעות. ח"כ כץ ביקש לבחון בוועדה האם חברת הביטוח מציעות שירות מקוצר לעשירים, על משאב ציבורי שלוקה בחסר- MRI. חברי הכנסת ונציגי הקופות טענו בוועדה כי גם אם זה נעשה בביה"ח הפרטיים, מדובר בפגיעה הסדירה של התורים למכשיר משום שגם בתי חולים פרטיים נכללים במכסת האישורים של משרד הבריאות להחזקת המכשיר. בנוסף, נציג קופ"ח כללית אמר כי בהעדר תורים פנויים בבתי החולים הציבוריים, קופות החולים נותנות טפסי 17 לתורים בבתי החולים הפרטיים אך שם נתקלים בקדימות של חברות הביטוח הפרטיות.  

במשרד הבריאות הגיבו לנושא בדיון כי הפניה בנושא התקבלה אך זה עתה והדברים ייבחנו בהמשך. לדברי נציג רשות שוק ההון במשרד האוצר בדיון, כל הכיסוי של החברה הביטוחית לתור במכשירי ה- MRI, הוא רק בבתי החולים הפרטיים ואם עדיין יש בכך פגיעה עבור הרפואה הכללית, הנושא ייבחן שוב יחד עם משרד הבריאות.

יו"ר הוועדה, ח"כ עידית סילמן דרשה גם בעניין זה לקבל ב24 שעות הקרובות דו"ח ממשרד הבריאות על כמות מכשירי הMRI שאושרו על ידה, מצב הפריסה והחלוקה בין בתי חולים ציבוריים ופרטיים. 

במרכז הארץ: 19 מכשירי MRI. בדרום כולו: 5 בלבד

כבר באוקטובר 2020  חשף מרכז המחקר והמידע של הכנסת  תחת הכותרת "נגישותם של מכשירי דמות בתהודה מגנטית (mri)  לפי משרד הבריאות נכון ל-18 לאוקטובר 2020 פעלו בישראל 42 מכשירים המוצבים במוסדות רפואיים ועוד 4 מכשירים המיועדים למחקר ,כלומר בסך הכל 46 מכשירים .

עוד צוין כי עלו כמה קשיים בניסיון להשוות בין הקופות באשר להיקף המבוטחים שמבצעים בדיקות  mri מחוץ למחוז מגוריהם .
עם זאת ניתן לקבוע צוין "כי חלק משמעותי מהבדיקות שביצעו מבוטחים המתגוררים במחוז דרום בוצעו מחוץ למחוז המגורים .
38% בכללית ,46% בלאומית ,ו69% במאוחדת." מרכז המחקר והמידע  של הכנסת פירט אף את מספר המכשירים על פי מחוזות.
בתל אביב - 11, במרכז -  8,  ואילו בדרום  - 5.5.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​   
​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load