• 14 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משבר האומיקרון: ''הנזק הוא עצום. אין מצב שעסקים שנפגעו לא יפוצו''

הממשלה לא הכריזה על סגר, אבל אין עסק בבאר שבע שלא מרגיש את מכת האומיקרון. אילן זגדון, ממובילי מאבק המסעדנים, השתתף בפגישה סוערת עם אנשי משרד הכלכלה, בה הוסבר להם עומק המשבר

אילן זגדון, בפגישה עם סגן השר קארה (צילום ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

תחלואת הקורונה בבאר שבע ובישראל שוברת שיאים, אבל אין סגר. הממשלה החליטה כביכול להעביר את האחריות לאזרחים, בעיקר בשביל לא להכניס את היד לכיס - זאת, במקביל לגל התייקרויות יזום במשק: מיסוי על כלים חד פעמיים, מיסוי על שתיה קלה - גם דיאט, העלאת מס על סיגריות אלקטרוניות ועוד - מסים קלים לגבייה, בעיקר מקהל שבוי. אלה, בנוסף לשורת ''רפורמות'' בחקלאות, שלא מוזילות מחירים - אך עומדות להטיל כלייה על המשקים בישראל, בעיקר במשקים בפריפריה. 

אילן זגדון עם שר האוצר, אביגדור ליברמן (צילום עצמי, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מקומות של אוכל עממי הם הברומטר לא רק לתחושת הקהל, אלא גם לכלכלה של עיר. כך למשל, ביום שישי האחרון בבאר שבע, אפשר היה לראות בבירור, שהתנועה דלה יותר. בניגוד להצהרותיו של שר האוצר אביגדור ליברמן, המקומות לא מלאים, החנויות לא עמוסות קונים, אנשים לא ''מגהצים'' כרטיסי אשראי. זאת ועוד: סיבוב בעיר העתיקה בבאר שבע ובקניונים, מגלה כי יש מי שלא שרדו את התקופה - והחליטו לסגור.

וידאו: המשבר בבאר שבע ובמקומות שונים בארץ - מסעדות ובתי קפה ריקים, מרכזי קניות ללא מבקרים (צילום: עצמי, ללא קרדיט, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


אם בהתחלת הגל החמישי של מגפת הקורונה עוד הייתה תחושה של שליטה, נכון להיום, שלישי, באר שבע שוברת עוד שיא של תחלואה, עם 15,556 חולים מאומתים. כלומר, אלה החולים שמערכת הבריאות הצליחה לאתר. רבים אחרים לא מגלים תסמינים והתורים לקבלת מענה טלפונים ארוכים עד בלתי אפשריים. 

​​​​​​​תחום המסעדנות הוא אחד הנפגעים העיקריים של הגל החמישי - לא רק בבאר שבע. בגל החמישי אין פיצוי, מאחר ורשמית אין סגר. שלשום, ראשון, נפגש אילן זגדון, הבעלים של סבא ג'בטו וממובילי מאבק המסעדנים, עם סגן השר אביר קארה. 

בפגישה  עם ראש הממשלה (צילום: עצמי, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')​​​​​​​

במקור, נקבעה פגישה נרחבת עם ראש הממשלה נפתלי בנט וסגן השר אביר קארה, שנדחתה שעה לפני מועדה, בגלל מאומת קורונה ובמקומה, נקבעה פגישת הכנה מצומצמת בהשתתפות מנכ''ל משרד ראש הממשלה, סגן השר אביר קארה ונציגי משרד האוצר בו השתתפו נציגי הענפים ונשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי. בפגישה נערך בדיון על מתווה סיוע לעסקים.

הפגיעה בעסקים קשה

לאחר הסבר מפורט, ישנה הבנה מצד הגורמים בממשלה שהמסעדות אכן ריקות וסובלות מפגיעה קשה ביותר. חברי הכנסת והשרים מבקרים במסעדות בסופי השבוע ובעיקר במרכז הארץ.   בפגישה הוכן סיכום מסודר, שיועבר לראש הממשלה ע"י צוותו.  לדברי זגדון, ''אין הצהרה מפורשת על מתווה, אך בפירוש נאמר שאין מצב שבו עסקים שנפגעו לא יפוצו''.

עמדת סגן השר אביר קארה היא כי יש להכריז על מתווה מיד ולסייע לבעלי העסקים לאלתר! וזאת כי העצמאי זקוק לכסף מיידי.


''סיכומו של עניין, שר האוצר ושרת הכלכלה אמרו מפורשות, שלא יהיה עסק שנפגע ולא יקבל סיוע. האתגר שלי הוא שתצא הודעה רשמית על מתווה, ותכנית מסודרת לפיצויי העסקים מהר ככול שאפשר''|


נושא נוסף שנידון הוא מענק השכירות. ''לפני מספר ימים העלתי עדכון שנפתחה האפשרות לקבלת השתתפות בשכירות משנת 2020 ע"י משרד הכלכלה'', אומר אילן זגדון.  ''זהו מענק בלתי אפשרי שעורר יותר לעג לרש מאשר אפשרות לקבלו''. 

''העלתי זאת בפני שר האוצר ושרת הכלכלה,  שרת הכלכלה התחייבה לבחון את הנושא מחדש והתבשרתי שהנושא כבר בעבודה,. יש סיכוי שמתוו  זה ישתנה. כמובן שזה על קצה המזלג. שורה תחתונה זה כסף בחשבון''. 

שלשום, ראשון, נערכה פגישה עם שר האוצר, שרת הכלכלה ושר החקלאות, בישיבה השתתפו גם נציגים מענף הארועים, חדרי הכושר וחנויות האופנה הקטנות ונציגים נוספים. ''הצגתי בפני השרים את הפגיעה המהותית בפעילות של העסקים והמסעדות בפרט, בכל דרך שרק יכולתי'', אומר אילן זגדון.

''אמרתי לשרים בצורה ברורה שהנזק הוא עצום, ולא יתכן שיסתכלו על כמה מסעדות עובדות, או על נתוני אשראי לא רלוונטיים, כדי לקבוע את מידת הנזק שנגרם לנו. ביקשתי מהשר להודיע על תכנית סיוע לעסקים שתכלול מענק הוצאות קבועות או מתווה צוק איתן. הנחה דיפרנציאלית בארנונה לפי מידת הירידה במחזור, ביטול אגרות שולחנות וביטול אגרת שילוט. כמו כן הודתי לשרים על ביטול היטל העובדים הזרים''.

''הישיבה הייתה מאד סוערת, אך ניכר היה שהשרים, מבינים הייטב את מצוקתנו, ואת הצורך בסיוע. שר האוצר, אמר שהוא רוצה להמתין ולראות את התוצאות של ינואר כדי לקבל החלטה מושכלת, על אופי הסיוע ומידת הסיוע... היעד הוא להגיע למתווה מוסכם הרבה לפני ה-20 בפברואר,  אז יגיעו דיווחי מע''מ של ינואר.  ולכן, אמשיך להפעיל כל לחץ אפשרי על השרים''.

''סיכומו של עניין, שר האוצר ושרת הכלכלה אמרו מפורשות, שלא יהיה עסק שנפגע ולא יקבל סיוע. האתגר שלי הוא שתצא הודעה רשמית על מתווה, ותכנית מסודרת לפיצויי העסקים מהר ככול שאפשר''.על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​


תגובות

End of content

No more pages to load