• 20 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אושר בטרומית: חוות הבודדים בנגב יוסדרו, רע''מ זועמת

זעם ברע''מ הערב, אחרי אישור בקריאה טרומית, המסדיר את חוות הבודדים בנגב. ח"כ אוסמה סעדי: "זה עוד חוק ציוני פרופר, הקול קול של שרן השכל אבל הידיים ידי סמוטריץ''

חוות בודדים בנגב (צילום: ד''ר אבישי טייכר / CC BY SA 3.0)

מאת: משה פריאל,כתבנו בכנסת

מליאת הכנסת  אישרה היום(רביעי) בהצבעה טרומית הצעת חוק של ח"כ שראל השכל, להסדיר מבני מגורים ומבני חקלאות שנבנו בחוות בודדים בנגב ובגליל . חברי רע"מ הצביעו נגד החוק הנתמך בחברי הקואליציה. בקרב רע''מ והרשימה המשותפת הרוחות סוערות, מאחר שהחוק אינו מסדיר את היישובים המוגדרים בלתי מוכרים בנגב. 

חברי הכנסת מהעבודה וממרץ הפרו את המשמעת הקואליציונית ונעדרו מההצבעה ,מאידך מפלגות הימין באופוזיציה תמכו בהצעה.

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית הצעת חוק להסדרת המגורים בשטחי מרעה, התשפ"ב-2021 של חברת הכנסת שרן מרים השכל וקבוצת חברי הכנסת. 57 תמכו מול 9 מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת הפנים. 

מוצע להסדיר הקמת מבני מגורים ומבנים חקלאיים בשטחי מרעה. בנוסף, מוצע שרשות המרעה במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, באישור ועדה מקומית לתכנון ולבניה, תאשר הקמת מבנים כאמור, ויינתן היתר למבנה מגורים קיים שבו מתגוררת משפחתו של רועה, שהוקם עד יום 1 בינואר 2021, בכפוף לעמידתו בתנאים לפי החוק המוצע.

בדברי ההסבר נכתב: "מאז קום המדינה מהווה המרעה אחד הכלים האפקטיביים ביותר לשמירה על הקרקע, זאת לצד יתר יתרונותיו הסביבתיים והכלכליים. בשנים האחרונות גובר איום הפשיעה החקלאית והמגדלים נאלצים להתמודד עם פשיעה חקלאית הפוגעת בהם אנושות ומעמידה בסימן שאלה את הכדאיות הכלכלית של ניהול העדרים.

כחלק מההתמודדות עם נגע הפשיעה החקלאית וכדי להשגיח על שלמות העדרים, נדרשים הרועים ששטחי המרעה שלהם מרוחקים ממקום יישוב, להתגורר בשטחי המרעה בסמוך לעדר. במרבית שטחי המרעה, דיני התכנון והבנייה לא מאפשרים הקמתם של מבני מגורים לרועים. כתוצאה מכך, הרועים נאלצים לבלות את שעות הלילה בהשגחה על שלמות עדריהם ללא כל מחסה. מציאות בלתי אפשרית זאת מביאה את מקצת הרועים להקים מבנים שאינם מאושרים ולהתגורר בהם לצורך השמירה על שלמות העדר. מצב הדברים מוביל להליכים משפטיים ולצעדי אכיפה קשים כלפי אותם רועים."

ח"כ השכל: ''החקלאים קורסים ופושטים את הרגל משום שהמשטרה לא מצליחה להתמודד עם תופעת הפשיעה החקלאית. החקלאים נמצאים בסדרק העדיפויות של הקואליציה הנוכחית ואנחנו מעוניינים לשמור על מפעל החיים של החקלאים במדינת ישראל." ח"כ אוסמה סעדי התנגד: "זה עוד חוג ציוני פרופר, הקול קול של שרן השכל אבל הידיים ידי סמוטריץ'. זו קואליציה שדואגת לחקלאים היהודים בלבד, מה עם החקלאות הערבית? יש פה הכשרה של בנייה בלתי חוקית".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load