• 12 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''אוכל פלאפל לזכר הניצחון על הנאצים''

תלמידי מקיף אמית, בשיתוף עם עמותת ''אם תרצו'', חילקו מנות פלאפל לחיילים במסגרת ''מבצע דוגו''. ניצול השואה דוד לייטנר מציין באכילת מנת פלאפל הניצחון על הנאצים

צילום: רשת אמי''ת (שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

‏על אף התפשטות נגיף האומיקרון, תלמידי המקיף הדתי אמית באר שבע לא ויתרו על מבצע דוגו. בצל המגבלות, פתחו תלמידי י"ב דוכן פלאפל בתחנה המרכזית וחילקו מנות לחיילים, זאת בשיתוף עמותת 'אם תירצו' ולזכרו של החייל רון קוקיא הי"ד.

גם שאר התלמידים בבית החינוך הצטרפו ל'מבצע דוגו', שבו אוכלים פלאפל לציון הניצחון על הנאצים. תלמידי כיתות ז', ח' וט' חילקו רשימת מצרכים והכינו מנות בכיתות ואילו שכבת י' הביאה את מבצע דוגו לשכונות, הזמינו את הציבור להגיע, לאכול, להצטלם ולזכור ש'עם ישראל חי!'.

בכל שנה, ב-18 בינואר, ניצול השואה דוגו (דוד לייטנר) אוכל פלאפל כסמל לנצחונו על המשטר הנאצי. הסיבה לכך היא שבמהלך מצעדי המוות בשנת 1945, כמעט והתייאש. בדמדומי עייפות, הוא נזכר באמו, שסיפרה לו בילדותו שבארץ ישראל יש לחמניות עגולות ('בילקלך') הצומחות על העצים. המחשבה על כך נתנה לו תקווה וכוח עד לשחרור. דוגו עלה ארצה והיה ממייסדי מושב ניר גלים. זמן קצר לאחר עלייתו, טייל בשוק מחנה יהודה בירושלים, וראה כדורי פלאפל ונזכר בסיפור שנתן לו תקווה וכוח ברגעים הקשים, בעיני רוחו היו כדורי הפלאפל אותם בילקלך.

מאז, החליט כי מידי שנה, בתאריך 18.1, יום יציאתו לצעדת המוות, הוא יאכל פלאפל, כדי לחגוג את העובדה שהוא חי, שהוא אינו רעב יותר, שהגשים את חלומה של אמו והגיע לארץ ישראל. במשך עשרות שנים היה זה המנהג הפרטי של דוגו ובני משפחתו ובשנים האחרונות הפך למבצע ארצי, בו אוכלים פלאפל, מצטלמים עם שלט ומפיצים את הבשורה.

איתן גפן משכבה י''א שיתף: "מבצע דוגו בעיניי הוא עדות לחיבור הבין-דורי המדהים בעם ישראל. בין בני הדור המבוגר יותר, מקור ראשון לאירועים היסטוריים אדירים שלצערנו הולך ונעלם, ובין הדור הצעיר - נרקם קשר שאי אפשר להתירו. מבצע דוגו, הוא סמל לקשר הזה ומסורת המשמרת את זיכרון השואה ומורשת הדורות הקודמים".

צוריאל רובינס, מנהל בית החינוך: "מבצע דוגו בכל שנה מחמם את הלב ומעורר השראה, אבל השנה בעיצומו של הגל החמישי זה הוסיף לתלמידים ולצוות קומה נוספת של עוצמה. זה הזכיר לנו שעל דברים חשובים לא מוותרים גם במציאות קשה".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load