• 16 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''לקרוא רחוב בב''ש ע''ש ויקטור אלוש, ממייסדי הפנתרים השחורים''

וועדת השמות בעיריית באר שבע אישרה כבר לפני כ-12 שנה לקרוא רחוב על שמו של אלוש, אולם עד היום ''לא נמצא רחוב פנוי''. בנו, יהודה יבל''א, מנסה להבין מה מעכב את ההחלטנ

ויקטור אלוש ז''ל ויקטור אלוש ז''ל (צילום: באדיבות יהודה אלוש, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

וועדת השמות בעיריית באר שבע אישרה ב-9 במרץ, 2010, לקרוא רחוב על שמו של ויקטור אלוש ז''ל, אולם עד היום טרם נמצא רחוב מתאים להנציח את שמו על הפעיל החברתי ואחד מבניה האהובים של באר שבע. בנו, יהודה אלוש, העלה לאחרונה רשומה בפייסבוק בנושא.


וועדת השמות בעיריית באר שבע אישרה כאמור כבר לפני 11 שנים לקרוא רחוב על שם ויקטור אלוש ז"ל, ממייסדי תנועת הפנתרים השחורים, שנפטר בשנת 2007 ונקבר בבאר שבע. אלוש היה מנהיג חברתי, אשר בין היתר, בזכות פועלו, נסגרה מעברת באר שבע ודייריה הועברו לבתי קבע וכן, ייסד את ''תוכנית הבוגרים'' באוניברסיטת בן גוריון.

דרך הפנתרים השחורים בשכונת מוסררה (צילום: פארוק / CC BY SA 4.0)​​​​​​​


בנו, הפעיל החברתי יהודה אלוש סיפר, כי בין נימוקי הועדה, היות  ויקטור ''מנהיג חברתי נועז ויצירתי. הוא פעל כמוסד של אדם אחד בתקופות הקשות ביותר של מדינת ישראל''. ויקטור אלוש עלה מטוניס לישראל בגפו, במסגרת עליית הנוער, מיד עם קום המדינה. הוא היה חייל קרבי בחטיבת גולני וכחייל בסדיר היה אב לשני ילדים. הוא עבר את השואה בטוניס, אך הוכר כניצול שואה רק אחרי מותו. 

הוא עבר על בשרו את המסלול הציוני בקיבוץ, במושב, בספר בעיר הגדולה כולל מלחמות העצמאות, סיני ששת הימים ועד מלחמת יום הכיפורים.

בתחילת שנות השבעים הוא היה המנהיג הדרומי של תנועת הפנתרים השחורים, כשלזכותו ניסיון רב כפעיל חברתי למען העולים של שנות השישים והשבעים.

ויקטור אלוש ורעייתו דבורה זכרונם לברכה. כך זוכרים אותו באהבה בבאר שבע (צילום: אלבום משפחתי / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

''אני השתתפתי בהפגנות הפנתרים כילד בן 12. ההורים שלי נעצרו בהפגנה ושהו במעצר במגרש הרוסים. אבא שלי היה המנהיג הדרומי של הפנתרים. בשנת 1971 הוא היה קבלן מטבח בערבה, כאשר הוא שמע כי צעירים ממוסררה מרימים את דגל המאבק'', סיפר בראיון בנו יהודה לברנז'ה חדשות באר שבע הנגב. ''אבא עזב את הכל והצטרף לפנתרים השחורים. אומנם המחאה פרצה בשכונת מוסררה בירושלים אבל בבאר שבע והנגב היה המחנה הגדול ביותר של הפנתרים השחורים. ועידת הפנתרים השחורים הראשונה התקיימה בקולנוע גילת בבאר שבע. באר שבע הביאה את התוצאה הגבוה ביותר בבחירות להסתדרות ולכנסת של מפלגת הפנתרים''.

ויקטור אלוש ראה בהשכלה ערך מקודש  וביתו היה לשכת רווחה והוא עובד סוציאלי בלתי רישמי. במקביל, הוא היה פעיל נועז למען השלום.

לבני הזוג אלוש 15 ילדים: 9 בנים ו-6 בנות. רעייתו דבורה, ''האימא של באר שבע'', הלכה לעולמה בינואר 2019.

תנועת הפנתרים השחורים מונצחת בשכונת מוסררה בירושלים. לאורך השנים קראו רבים בבאר שבע לכבד את זכרו של ויקטור אלוש ולקרוא רחוב על שמו. בעיריית באר שבע הסבירו כי רשימת השמות שאישרה וועדת השמות גדולה ממספר הרחובות החדשים הפנויים בעיר - ולא רק אלוש טרם הונצח, אלא גם שורה ארוכה של אישים ונשים יקרים לעיר, בהם, בין היתר, מי שהיה מו''ל ובעלים של עיתון 'כל-בי'', יוסי עמר ז''ל ורבים אחרים, מכל תחומי החיים, שאינם איתנו.על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load