• 16 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אלפים השתתפו בליל פרעות בנגב: כבר לא ''מעשה של קומץ צעירים''

עוד לילה של פרעות בנגב: כלי רכב נרגמו באבנים, כבישים נחסמו, במה שמזמן לא נראה כ''מעשי קומץ צעירים'': הפרעות בנגב מתואמות היטב, עד כי כוחות הביטחון מתקשים לחדור אל הליבה הארגונית שלהן

אלפי מפגינים חוסמים כביש בנגב (צילום רשתות / ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27א')

לילה של פרעות - אין תיאור אחר למה שקרה אתמול, בין חמישי לשישי: כבישים בנגב נסגרו לתנועה, יישובים יהודיים היו במצור, כוחות משטרה הותקפו ובמקרה של רהט, פשוט החליטו לא לסייר בתוך העיר. על רקע עבודות קק''ל במולדה, הנגב תוסס, בפרעות שמזמן אינן של ''צעירים משועממים מהמגזר'': מדובר בפרעות אלפים, מתואמות היטב ברשתות חברתיות, שכוחות הביטחון אינם מצליחים לסכל. תושבי הנגב הפכו שבויים בידי הפורעים, חוששים לנסוע במרחב, מפחדים שהפרעות יגלשו אל תוך העיר באר שבע, כפי שכבר קרה בעבר. 

וידאו: הפרות הסדר בנגב (צילום: משטרת ישראל)
​​​​​​​


בלילה שבין חמישי לשישי המשטרה בחרה לא להתעמת עם הפורעים, אלא להשאיר את הכבישים בדרום פתוחים לתנועה. בנגב, למי מי שקרואינו שאינו מכיר את המציאות, ישנם כבישים שרבים נמנעים מלנסוע בהם, בגלל ידויי אבנים, במיוחד ליד פזורות. במהלך הלילה נרגמו באבנים מכוניות שנוסיעהן זוהו כיהודים בכביש 60, בכביש 80 ובתל שבע - קרבת עומר. בתל שבע הוצת רכב. נייידות משטרה נרגמו באבנים. 

הבוקר אומרים לברנז'ה NEWS מי שמעורים במהלך העניינים, כי מאחורי הפרעות עומדים מניעים פוליטיים - ולא רק עבודות קק''ל בסעווה, שלא בדיוק הופסקו. לטענת הגורמים, התססת השטח נועדה לפגוע בממשלה וללחוץ על רע''מ לפרוש מהקואליציה, מה שיוביל לבחירות חדשות בחסות האפשרות לעסקת טיעון בתיקי נתניהו. עסקה שכזו תביא לפרישת נתניהן מהחיים הפוליטיים ולמלחמת ירושה בליכוד, שבסופה תוקם ממשלת ליכוד-חרדים-סיעות ימין. 

מחוללי המהומות גם מנצלים תסכול רב רב בשטח, במיוחד מהדור הצעיר בחברה הבדואית, שאינו מוכן להשלים עוד המצב בכפרים הבלתי מוכרים: בלי תשתיות, בלי חשמל, ללא כבישים, בלי אופק תעסוקתי. מדובר בהזנחה רבת שנים, שאף אחת מהממשלות הרבות שכיהנו בישראל כ-25 השנה האחרונות לא ממש ביקשה לטפל בה ברצינות. מתווים באו והלכו, הצהרות פוליטיקאים מצולמות היטב הופצו, אבל רק מעט מאוד מהבעיות טופלו. 

וידאו: תושבים עוקרים את העץ שנטע ח''כ בן גביר ומבהירים: השטח הזה שלנו מאות בשנים, שכל אחד יחזור למקום ממנו בא (צילום: רשתות, ללא קרדיט, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


סיעת רע''מ זכתה ברוב מכריע ביישובים הבדואים בנגב וגם דאגה להביא תקציבי ענק, אלא שלוקח זמן עד שפרויקטים מותנעים ומחוללים שינוי. בינתיים, בשנה האחרונה, באר שבע והנגב השלימו עם רצף אלימות, עם ידויי אבנים, פשיעה גואה, כבישים חסומים, היעדר יכולת לנוע בחופשיות וללא חשש, פרוטקשן ופשיעה חקלאית. מחוללי המהומות יודעים והפוליטיקאים יודעים, שנושא הביטחון שאבד בנגב יהיה אחת הסוגיות המרכזיות בבחירות הבאות, ארציות ומוניציפליות כאחד. נושא הביטחון מגמד את שאר הסוגיות ובעיקר, את ההישגים שיש לאיזור בשנים האחרונות.  היום נערכת באום אל פחם הפגנת הזדהות עם ערביי הנגב.

מהמשטרה נמסר: ''שוטרים פעלו גם הלילה באירועי הפרת הסדר ביישובים שגב שלום ותל שבע. בכביש 60 דווח ע"י מספר נהגים כי נזרקו לעברם אבנים, לכלי הרכב נגרם נזק ונפתחה חקירה. רכבו של מאבטח שהיה בדרכו לנקודת תל שבע נרגם באבנים. המאבטח הספיק לתפוס מחסה בנקודת המשטרה ומאוחר יותר עלה כי רכבו הוצת. נפתחה חקירה. בכביש 80 סמוך לבסיס נבטים דווח על ידוי אבנים. שוטרים מתחנת ערד הגיעו למקום. שמשות ניידת המשטרה נופצו ושוטר נפצע (קל) ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. מהלך הלילה התקבלו מספר אירועים של הצתות צמיגים בכביש 25 וכביש 80. עצורים מהפרת הסדר האלימה אמש במחלף מולדה יובאו היום בפני בימ"ש. משטרת ישראל פועלת בכוחות מוגברים גם במהלך סוף השבוע. אנו פונים לציבור להתקשר למוקד 100 בכל מקרה מעורר חשש ובסמוך לקרות האירוע. לא נאפשר כל מחאה אלימה ונפעל למיצוי הדין כנגד מפרי הסדר''. 

ארגוני חברה אזרחית: ''לחדול מהנטיעות המתגרות והמיותרות''

הבוקר קראה שורה ארוכה של ארגונים אזרחיים, בהם יוזמת אברהם, האגודה לזכויות האזרח, עמותת זזים, ההפורום לדו קיום בנגב ושכנות טובה, לעצור מיד את הנטיעות בנגב: ''בעקבות ההפגנות שניהלו ביומיים האחרונים התושבים הבדואים נגד נטיעות קק"ל אנחנו, ארגונים הפועלים למען זכויות אדם ושוויון מהחברה האזרחית, קוראים: לממשלה ולקק"ל להפסיק מיד את הנטיעות באדמות שיש עליהן תביעות בעלות של הבדואים וגם קרקעות רזרביות לכפרים. לשר לביטחון הפנים: להפסיק מיד את מעורבות המשטרה בפעילות אלימה, מתגרה, מיותרת ומפלה שמסלימה את המצב בנגב, וגורמת נזק חמור בקרב קטינים שחווים מצוקה יומיומית.

לרמ"י וקק"ל: לפרק את ועדת תיאום הנטיעות ולמחוק את תקציבה ולממשלת ישראל, לקדם הכרה בכפרים בבקעת בבאר שבע''.

''ההפגנה היום מעידה כאלף עדים עד כמה פוגעות הנטיעות שמבצעת קק"ל בכפרים הבדואים ובתושביהם, ועד כמה הן מלבות עימות ותבערה. לנטיעות אין תכלית סביבתית או חקלאית- כל תכליתן לבלום פיתוח הכפרים הבדואים ולחסום הכרה בהם.  היום הופעלו רחפני גז מול המפגינים. לעומת זאת, בהפגנות המתנחלים בירושלים בהן נפגעו עשרות שוטרים, לא נעשה שימוש ברחפנים כאלו''.

''המעצרים השרירותיים וההתנהלות האגרסיבית של המשטרה בהפגנה מלמדים שהמשטרה לא הפיקה לקחים משבוע קשה של עימותים מיותרים. מי שרוצה בפיתוח הנגב לטובת כל תושביו, ובמרקם יחסים של שכנות טובה בין יהודים וערבים, חייב לחשב מסלול מחדש ולחדול מהנטיעות המתגרות והמיותרות''. 

יו'רר מועצת הנגב: ''מי שזורק אבנים על רכבים נוסעים הוא טרוריסט''

יו"ר מועצת הנגב וראש עיריית ערד, עו'דד ניסן בן חמו: ''היכולת שלנו לנהל דיאלוג בכל מצב היא זו שתקבע את העתיד המשותף שלנו באיזור הזה. הנגב הוא חבל ארץ יחודי ומורכב, אך כלל ברזל חייב להיות לכל החיים בו: אל מול אלימות יש לפעול באגרוף ברזל. אסור שעתיד הנגב יקבע באלימות. מי שפוגע בתשתיות הוא עבריין ומי שזורק אבנים על רכבים נוסעים הוא טרוריסט, האבן אינה מבחינה בין רכב של ערבי או יהודי. 

''בעמידה האיתנה ושמירה על החוק, הסדר והביטחון האישי, חייבים לראות את המציאות על מורכבותה, כראש העיר ערד יכולתי להיות הראשון ״להתלהם״ ולשלהב את ההמונים, העיר שלי בפעם השנייה בחצי שנה הייתה נצורה בגלל אלימות ובכל זאת אני בוחר בדרך אחרת. לתפיסתי, תפקידם של המנהיגים הוא לא לרקוד על הדם אלא להסתכל למציאות בעיניים''.

''אסור לנו לאפשר לפוליטיקאים ולארגונים מחוץ לאזור, כאלו שליבם אינו בנגב, ללבות את היצרים ולשסות אותנו אחד בשני. בימים אלו מועצת הנגב עסוקה בניסוח  עמדה שעניינה ההתיישבות העתידית בנגב, יהודית ובדואית. רק תושבי הנגב ומנהיגיה צריכים להכתיב כיצד יראה הנגב בשנים הבאות ואנחנו אלו שנצטרך להמשיך לחיות יחד אחרי שהאבק ישקע''. 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​


תגובות

End of content

No more pages to load