• 20 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אחרי לילה של מהומות בנגב: הנטיעות יופסקו, ייערך מו''מ עם רע''מ

מסתמנת פשרה במשבר הנטיעות בשטח המריבה במולדה: הנטיעות יופסקו וייערך משא ומתן עם רע''מ, אחרי שגם מרצ ויש עתיד הבינו כי השטח בוער

כוחות משטרה בעימותים עם תקשורת ומפגינים (צילום רשתות, טלגרם עמאר אסדי, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

אחרי לילה של הפרות סדר חמורות בנגב, במהלכן נסגר לתנועה כביש 25 בשל ידויי אבנים, רכב נאלצה לבצע בלימת חירום בגלל מפגעים שהונחו במסילה, כלי רכב הועלו באש, בהם כלי רכב של קצין משטרה - הבוקר מתחדשות נטיעות קק''ל, בשטח המריבה במולדה, תחת אבטחה משטרתית כבדה. מספר בתי ספר במגזר הבדואי שובתים הבוקר והתלמידים יצאו לשטח. בממשלה הבינו מהר מאוד כי התעקשות על המשך הנטיעות עלול להביא לפירוק הקואליציה - ומסמתנת היום, רביעי בצהריים, פשרה על פיה העבודות יופסקו וינוהל משא ומתן עם רע''מ, שלא תהסס לפרק את הקואליציה. לרע''מ קהל מצביעים גדול בנגב והיא זכתה במרבית הקולות ביישובים הבדואים.

וידאו: רצף האירועים הבוקר בשטח המריבה בסעווה (מולדה) (צילומים: רשתות ללא קרדיט, טוויטר איתמר בן גביר, טלגרם עמאר אסדי / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


המערכת הפוליטית גועשת מאז שהתחילו הנטיעות: ''בואו נפסיק לכבס מילים, מה שקורה בימים האחרונים בנגב, זה לא נטיעות, אלא עבודות הנדסיות עם טרקטורים וציוד כבד שמטרתן אחת - להרחיק אזרחים ישראלים מאדמתם'', אומר הבוקר בשר לשיתוף פעולה איזורי, עיסאווי פריג'., ''אין מקום לאלימות, אבל גם לא לפרובוקציית "הנטיעות" שיש לעצור אותה מיד''.

אתר הנטיעות באדמת המריבה הפך לזירת עליה לרגל של פוליטיקאים משתי המחנות. הבוקר לשם ח''כ עו''ד איתמר בן גביר, מסיעת עוצמה יהודית, שנטע בעצמו עץ. בינו לבים המפגינים הפגין כוח שוטרים.

תקרית אחרת הייתה צעירים התעמתו עם אחד השוטרים, שלטענתם שייך למשפחה בכפר. הם קראו לו להוריד את נשקו ולעבור צד. 

מולדה (סעווה) אחד מ-7 היישובים המוכרים המרכיבים את המועצה האזורית אל קסום. היישוב הוקם בשנת 2003, בעקבות החלטת הממשלה על הקמת מספר יישובי קבע לבדואים בנגב. היישוב מתפרש על פני שטח של 11,000 דונם ומהווה מקום מושבם של בני שבט אטרש. חברי השבט טוענים לבעלות על שטח המריבה ולדבריהם, הם יושבים על שטח זה קרוב ל-300 שנה. לטענתם, נטיעת העצים מהווה ניסיון של המדינה לקבוע עובדות בשטחם.

מנגד, גורמים מדיניים טוענים הבוקר, רביעי, כי מאחורי המהומות בנגב ישנו מניע פוליטי - לגרום לעימותים מיותרים ולהפיל את הממשלה, בין היתר בשל הטיפול שלה במחוללי פשיעה בזמן האחרון. עבור סיעת רע''מ, שיש לה קהל מצביעים גדול בנגב, נושא הנטיעות הוא קו אדום והדברים עלולים לגלוש לכדי הפלת הממשלה וגרירת ישראל למערכת בחירות נוספת, בהן, על פי הסקרים, לאף אחד משני הגושים לא יהיה רוב של 61 והוא יצטרך לסמוך על גוש המשותפת-רע''מ.

כבר אתמול קרא שר החוץ יאיר לפיד לקחת ''פסק זמן בנטיעות בנגב'', על מנת ''להיערך מחדש''. הנטיעות במקום אינן חדשות והן מתקיימות מזה שנים רבות. ביולי 2020 הורה שר הכלכלה ואחראי על הרשות להסדרת התיישבות הבדואים דאז, עמיר פרץ, לעצור את הנטיעות סמוך לגזרת יתיר.  ''12 שנה של הפקרת הנגב והזנחת הבעיה הבדואית לא יבואו לפיתרון ביום אחד. מדינת ישראל צריכה לטעת עצים על אדמות המדינה, אבל לא חייבים לפגוע בפרנסתם של תושבי האיזור'', אמר לפיד. ''כמו שממשלת נתניהו עצרה את הנטיעות ב-2020 אפשר לעצור גם עכשיו להיערכות מחדש. ממשלת השינוי מחוייבת לפתור את בעיית הבדואים ולהביא להסדרה בנגב. פוליטיקאים מכל הצדדים צריכים להרגיע במקום ללבות את האש. אני מגנה את האלימות בשטח ומגבה את פעילות המשטרה להחזרת הסדר הציבורי''.

הסכסוך הפעם נסוב סביב שטח מחלוקת בין שבט אלאטרש לרשויות מדינה, בעקבותיו הוגשה לבית משפט השלום בבאר שבע בקשה לקבלת פסק דין הצהרתי שבן השבט הוא הבעלים של השטח, שגודלו 105 דונמים. קק''ל הינה קבלן מטעם המדינה והיא מבצעת את הנטיעות בהוראת רשות מקרקעי ישראל.
​​​​​​​
גם הערב המשטרה תעמוד בכוננות, מחשש לראות בנגב חזרה על המהומות של ''שומר חומות''. על פי הודעה של תנועת רגבים, לא מדובר בנטיעות עצים, אלא בעבודות בשטח, שאמורות להימשך כמה שבועות:  "המשך העבודות הינו מבחן משילות עבור ממשלת ישראל, שעד עתה פועלת בנחישות המתבקשת, ולא נכנעת לטרור, אולם אנחנו יודעים שיש דרישה לקפל את העבודות בסוף יום זה. בניגוד לטענות שהעבודות אמורות להימשך שלושה ימים בלבד, כל פרויקט כזה נמשך שבועות וחודשים. אנחנו קוראים לשר אלקין ולממשלת ישראל לא להכנע ללחצים ולאיומים של רע"מ, ולהמשיך כסדרן את הנטיעות, הן באתר זה והן ביתר אתרי הנטיעות הקיימים בנגב בתכנית העבודה של קק"ל. כל התקפלות כזו תהיה כניעה לטרור ולאיומים". 

אורטל פרלמן שמואלי וג'ולי קייט, מראשי הפורום לקידום הנגב מסרו בתגובה להפסקת הנטיעות בנגב: "התקפלות ממשלת ישראל מול הפרעות בנגב מוכיחות שוב כי הטרור ניצח. המציאות בנגב היא פרומו לשאר חלקי המדינה . אם יינתן עכשיו פרס לטרור ואכן הנטיעות יופסקו, היום בו נאבד את הנגב יהיה קרוב מתמיד".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load