• 14 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

25 מיליוני שקלים לגוף שיקדם יזמות טכנולוגית בב''ש

הטבה בגובה 25 מיליון ₪ ל-4 שנים תוענק בהליך תחרותי לגוף שיפעל לקידום יזמות הטכנולוגיה בתחומי העיר באר שבע, בתקווה שיהפכו לגורמי תעשיה משמעותיים בנגב

ראש עיריית באר שבע משתתף בדיון (צילום: ערוץ הכנסת / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת
 
ועדת הכספים אישרה היום (שלישי) תקנות לבחירת גוף שימנף את יזמות הטכנולוגיה בב"ש. הגוף, שיבחר בהליך תחרותי, ימומן ב-25 מיליון שקלים ל-4 שנים וישקיע מיליוני שקלים נוספים מכיסו. בדיון הוצג כי תוכנית דומה שכבר פועלת בחיפה, הצליחה בשליש הראשון של עבודתה להביא 40 חברות סטרטאפ לעיר. יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר: "בן גוריון אמר שעתידו של העם היהודי ומדינת ישראל יבחנו בנגב וצדק, אנחנו שמים את הנגב במרכז ונמשיך בכך".

התקנות מקנות הטבה בגובה 25 מיליון ₪ ל-4 שנים בהליך תחרותי לגוף שיפעל לקידום יזמות הטכנולוגיה בתחומי העיר באר שבע, הגדלת מספר חברות הזנק בעיר, בדגש על תחומי הפעילות שבהם קיימים עוגנים תעשייתיים שיכולים להיות מוקד משיכה לחברות: ICT ,בריאות, תעשייה וקיימות. 

וידאו: ראש עיריית באר שבע משתתף בדיון (צילום: ערוץ הכנסת / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


במסגרת ההליך התחרותי יבחנו מספר פרמטרים שיתבקשו הגורמים המתחרים להציג, בין השאר: תכוניותיהם בתחומים שבמסגרת המיזם, יעדיהם - בין השאר בהגדלת כמות הסטרטאפים בעיר, הגדלת מספר היזמים הבדואים ותעסוקה שלהם. בנוסף אחד הפרמטרים הינו התקצוב שיעמידו כמימון משלים לצד תקצוב המדינה, שהמינימום הינו 5 מיליון ₪.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר פתח את הדיון: "יוזמה מאוד חשובה ומבורכת של שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת המדע אורית פרק הכהן, כדי לפקח את הנגב, לתת לקטר ההייטק עוד בוסט, ובבאר שבע. כמובן צעד מבורך". 

ברשות החדשנות הציגו כי ישנו רצון להגדיל את אחוז הסטרטאפים בעיר, ולהביא אליה גם חברות בינלאומיות, להבטיח לחברות שמגיעות לעיר עובדים עתידיים שניתן יהיה לגייס אותם. 

לבקשת יו"ר הוועדה, ברשות הציגו ממצאי תוכנית דומה שהוקמה בחיפה בתחילת שנת 2020, וצוין כי היא נמצאת בשליש הדרך, נוכח עיכובי הקורונה.

אניה אלדן, סמנכ"ל רשות החדשנות: "הקבוצה שזכתה בנתה מרכז בשיתוף איתנו, שמושך חברות סטרטאפ לחיפה, מעל 40 חברות התחילו לעבוד בעיר – המרכז שמאפשר ל-20 חברות לשבת שם. התקיימו עשרות אירועים, השיקו תוכניות שונות, ומאיצים בתחומים שונים. התוכנית מביאה סטרטאפים לשבת בחיפה והקמת סטרטאפים חדשים. ישנה תוכנית בשיתוף בי"ח רמב"ם, ישנן תוכניות רבות בשיתוף יזמות ערבית. בכל הפעילויות אנחנו מעורבים. בחיפה הזכיין הביא מאצינג' של 15 מיליון ₪ לצד 25 מיליון ₪ של המדינה". 
לעניין ב"ש הרחיבה אלדן כי: "אנחנו מאמינים שסטרטאפים כאלה שיקומו בתוך ב"ש, יוכלו להפוך לגורמי תעשייה משמעותיים בעיר ובנגב".

ח"כ ינון אזולאי: "אנחנו מברכים על ב"ש ועל חיפה, יחד עם  זאת אנחנו רוצים להגיע למגזרים נוספים כפי שאת אומרת, אבל יכול להיות שהגעה לחיפה קשה מהמקומות הרחוקים יותר, אולי אנחנו צריכים לתת מענה לאזור הצפון הפריפריאלי יותר – ק"ש, צפת, אם רוצים יותר מרכזי – אולי נוף הגליל. צריך מענה למקומות נוספים, למגזרים נוספים". 

אלדן: "אני מסכימה אתך, יש לרשות החדשנות לא מעט כלים, יותר משליש מהתקציב אנחנו משקיעים בפריפריה, בקריית שמונה אנחנו מקימים אקו סיסטם, בנצרת יש לנו חממה, ואנחנו יוצאים בתוכנית קידם אוכלוסייה ערבית, כך שאני מאמינה שיקומו עוד דברים. יש לנו 5 חממות בצפון, כך שיש לנו יזמות שמקדמת פריפריה. יש לנו מרכז בכרמיאל וברהט. 

ח"כ מופיד מרעי: "בנושא חדשנות ומו"פ ומחקרים, הכל צריך להיות אזורי, ושאומרים שהולכים לגליל, צריך לתת מענה לכל האוכלוסיות, ויש מספיק מקומות. מה שחשוב זו הראייה שאת הפריפריה צריך לקדם בחדשנות, וכולם יצאו נשכרים מזה". 

רוביק דנילוביץ, ראש עיריית ב"ש: "הדיון הוא חשוב והיסטורי, כל כך ציפינו לו. אני רוצה לעשות סדר – זה לא שייך לב"ש, זה שייך למדינת ישראל, לכל תושבות ותושבי הנגב. המדינה באה עם אמירה מאוד חשוב שהייטק וסטרטאפים זה לא רק בגוש דן. ב"ש היא יצרנית המהנדסים והמהנדסות הכי גדולה בישראל, והגיע הזמן שהמדינה תנצל את העובדה הזו. יש חשיבה עמוקה מאחוריי הקמת רובע החדשנות הראשון בב"ש, ברדיוס מאוד קטן נוצר מכפיל כוח עם האוניברסיטה ובי"ח סורוקה, קריית התקשוב וגורמי הסייבר, כולם ידברו יחד. מעבירים גם את יחידות העלית של צה"ל לנגב. כל זה אמירה של המדינה, אמירה שהופכת את ב"ש למרכז בינ"ל".  

ג'ולי קייט, תושבת ב"ש ופעילה חברתית: "כאשר חברות ההיי טק מגיעות לכאן אין להן עובדים ועובדות, זה מעגל שצריך לשבור אותו. ב"ש צריכה 200 חברות היי טק ולא 40-60, שמשקיעים מחו"ל ירצו להשקיע בה כסף. ההחלטה לא רק חשובה כלכלית ואסטרטגית, זה גם החלטה ציונית וערכית, זו הגשמת חזונו של בן גוריון". 
בתום הדברים אישרה הוועדה את התקנות.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר סיכם את  הדיון: "בן גוריון אמר שעתידו של העם היהודי ומדינת ישראל יבחנו בנגב, אנחנו שמים את הנגב במרכז. רק לפני חודש אישרנו את התקציב למעבר קריית המודיעין לנגב, היום אנחנו מאשרים את הנושא הזה, ונמשיך בכך, כי בן גוריון צדק". 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load