• 16 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תוכנית חומש בהובלת מנסור עבאס תטפל ביישובים הבלתי מוכרים

יו"ר הוועדה לענייני החברה הערבית, ח''כ מנסור עבאס: ''אנחנו צריכים להתמקד ביישובים הלא מוכרים בנגב – יש שם אוכלוסייה ששנים לא זוכה למה שמגיע לה''

כפר בלתי מוכר, ליד עמק שרה (צילום ארכיון: דני בלר)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

הועדה המיוחדת לענייני החברה הערבית בראשות ח"כ מנסור עבאס. דנה אתמול ,בגיבוש תוכנית החומש לנגב ועמידה על הצרכים השונים של החברה הערבית בדואית. הוועדה לענייני החברה הערבית, בראשות ח"כ מנסור עבאס, התכנסה לדיון בעקבות תכנית החומש הממשלתית לחברה הבדואית בנגב.

יו"ר הוועדה, ח"כ מנסור עבאס: "יהיו לנו עוד תחנות בהקשר לסוגיות הנגב. בקרוב תהיה החלטת ממשלה בנושא. דיון הוועדה נועד לטייב את התכנית העתידית ולקחת את כל ההתייחסויות. נפעל להסרת חסמים לתכנית ונבחן מתן מענה לכל יישובי הנגב – גם ליישובים הלא מוכרים. מהדיון אנו למדים שיש לשלב גם ארגוניים אזרחיים בגיבוש התכנית ונציגים של הרשויות המקומיות. הוועדה תתעדכן על ההתקדמות בטיפול משרד הבינוי והשיכון לאתגר הנדרש בטיפול בנגב. אנחנו צריכים להתמקד ביישובים הלא מוכרים – יש שם אוכלוסייה ששנים לא זוכה למה שמגיע לה. הציבור הכי מוחלש אמור לקבל תמיכה".

פאיז אבו סהיבאן, ראש עיריית רהט: "לא מוכן לקבל את העובדה שפרויקטים גדולים יבוצעו על ידי גופים פרטיים. מהלך זה יהרוס את כל מה שעשינו בשנים האחרונות בעירית רהט, יש לנו את היכולת והביצוע. התקציב שמיועד לשלטון המקומי לביצוע שלטוני, לא מוכן שהתקציב יקטן, אני רוצה שתקציב זה יגדל בהתאם. ‏יש עשרות צוותים שבהם הרשויות הבדואיות לא משולבות בהם.‏אם אנחנו רוצים שהרשויות הבדואיות יתפקדו באופן עצמי צריך לתת להם את הכלים לעשות זאת. וצריך לבנות תוכנית ייעודית להעלות את הארנונה מאזורי תעסוקה ברשויות אלו.

עטיה אל אעסם, יושב ראש המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים: ''הכפרים הלא מוכרים הם מהווים יותר מ50% מכלל האוכלוסייה הבדואית בנגב. החסם הגדול שחוסם את כל השירותים זה אי ההכרה, לכן לא יבוצע שום תוכניות בישובים האלו חוץ מההריסות שמתרחשות כל הזמן''.

''אנחנו יודעים באמת שהתושבים של הכפרים הבלתי מוכרים הם הכי שקופים ועניים במדינה כולה. הרבה צעירים אצלנו בכפרים הבלתי מוכרים אין להם איפה לבלות, ולכן הם יוצאים לשחק ולבלות במגרשים בדימונה ובאר שבע וכו. לכן צריכים להיות מרכזי שירות שישרתו את הכפרים הבלתי מוכרים. אנחנו רוצים שיהיו הכשרות מקצועיות לנשים ולתושבים בישובים הבלתי מוכרים''.

‏מנכ"לית משרד העבודה והרווחה, סיגל מורן: "אנחנו נמצאים בשלבים האחרונים של גיבוש התוכנית. הנושא של החברה הבדואית עבר בין המשרדים השונים. זאת לא תוכנית החומש הראשונה, נעשו דברים טובים אבל לא קרה שינוי ממעלה שנייה. חובתנו לנסות להבין מה עבד ומה צריך לשפר וזה מה שצריך לעשות יחד עם השותפים שלנו. לי ברור שאנחנו נכנסו למקום שאין סיכוי שנצא ממנו וכולם מרוצים. לתפיסתי התוכנית חייבת להיות כזאת שמייצרת תשתיות, ותומכת בכלים ותהליכים ובהון אנושי. המטרה צריכה להיות שלא יצטרכו תכניות חומש, אני אומרת את זה מכיוון שאני מכירה באופן אישי את כל אחד מראשי הרשויות בנגב. אחת הטעויות שנעשו בעבר זה שהייתה הסתכלות בכל תחום ותחום בנפרד, וזה אירוע אחד שבעינינו הכל קשור והם כרוכים אחד בשני".

ליאור כלפה, האגף חברתי כלכלי, הרשות לפיתוח היישובים בנגב: "כל תכניות העבודה של המשרדים השונים יגובשו עם הרשות המקומית ברשות המקומית. הרשויות המקומיות מכירים את הצרכים הרבה יותר טוב מאתנו. ‏אנחנו בחודשים האחרונים קיימנו סבב פגישות עם ראשי הרשויות כדי לשמוע הערות ולדעת איפה צריך לתחזק הדברים. כמו כן, נפגשנו כמעט עם כל משרדי הממשלה השונים, ולאחר מכן הפצנו טיוטה לשטח וקיבלנו הערות ,הטמענו והפצנו טיוטה נוספת, עד יום שני שלישי הבא נגיע למקסימום הסכמות ביחס להערות נוספות. אנחנו מתכוונים לקבוע כנסים מקצועיים יחד עם המשרדים, ע"מ לדעת איך להנגיש את הנושא והמידע".

‏גל יעקובי, משרד הכלכלה: "במסגרת התוכנית הקודמת הגענו למיצוי תקציבים מלא. לגבי התוכנית החדשה אנחנו כותבים אותה בשותפות עם ליאור והיא מורכבת עם רכיבים שהם בעיקר בקידום ההון האנושי. הנושאים של דמי קיום להכשרות מקצועיות, אנחנו מתכוונים לממן דמי קיום במסגרת ההכשרות המקצועיות. אנחנו רוצים לפתח הסבות לאקדמיים שלומדים ברשויות הפלסטיניות, וגם בגלל שתהיה יכולת השתלבות וקידום מקצועי בשוק העבודה.

‏‏דוד קלדרון, מנהל מחוז דרום משרד התעסוקה: "כרגע יש לנו 15 אלף מחפשי עבודה בחברה הבדואית, אנחנו בירידה ביחס לשנה שעברה. סך הכל מדברים על התפלגות יותר נשים מאשר גברים מובטלים. אחוז הצעירים הוא גבוה מאוד בקרב מחפשי העבודה בהשוואה לשאר האוכלוסייה. כרגע מונח אצל שרת הכלכלה תכנית של שירות התעסוקה לפתוח עוד 5 לשכות נוספות שאמור לתת מענה כולל לכלל התושבים בנגב. כל אזרח בחברה הבדואית יכול לקבל שירות שיתאים לתרבות והצרכים שלו".

תגובות

End of content

No more pages to load